Vijesti Društvo Analiza stanja vodosnabdijevanja u seoskim školama na području opštine

Analiza stanja vodosnabdijevanja u seoskim školama na području opštine

0

U okviru projekta „Pravo na vodu za stanovnike u ruralnim područjima“ koji provodi Centar za menadžment , razvoj i planiranje MDP Inicijative iz Doboja u saradnji sa Centrom za lokalni i regionalni razvoj „Celor“ iz Dervente , juče je održana prezentacija studije „Analize stanja vodosnabdijevanja u seoskim školama na području opštine Derventa“.

Analiza stanja vodosnabdijevanja u seoskim skolama na podrucju opstine

Studija je urađena u Institutu za hidrotehniku u Sarajevu –HEIS, a autor je prof. dr. Branko Vučijak. Inicijativu za izradu ove studije pokrenulo je rukovodstvo opštine sa ciljem da se dobije cjelovit uvid u trenutno stanje vodosnabdijevanja u školama u ruralnim područjima. Prezentaciji su prisustvovali direktori i predstavnici škola koje su obuhvaćene studijom.

Analizom su bile obuhvaćene dvije centralne „Todor Dokić“ u Kalenderovcima i „Đorđo Panzalović“ u Osinji i 16 područnih škola. Izvršena je procjena postojećeg stanja te uočeni i kvantificirani problemi i predložene odgovarajuće mjere za poboljšanje.

Cilj studije je poboljšanje zdravstvene situacije i kvaliteta vode za piće u školama te rangiranje prioritetnih mjera za poboljšanje upravljanja vodosnabdijevanjem i odvodom otpadnih voda u tim školama.

Podaci koji su prikupljeni i na osnovu kojih je vršena analiza su geo lokacija škole, broj učenika odnosno odjeljenja, da li postoji organizovan prevoz učenika, broj i struktura zaposlenih, radno vrijeme škole, stanje mokrih čvorova , odvođenje otpadnih voda i istorija mogućih obolijevanja uzrokovanih korištenjem vode koja nije za piće.

Na osnovu analiza uočeno je da je postojeće stanje vodosnabdijevanja veoma različito i da neke škole nemaju uopšte tekuću vodu u objektu, neke imaju ali vrlo lošeg kvaliteta i pogodnu samo za sanitarne potrebe i uglavnom iz vlastitih ili bunara susjednih objekata, neke imaju vodu koja se koristi za piće iako bez zakonom propisane kontrole, a neke škole su priključene na lokalni (jedna na gradski) vodovodni sistem.

Kontrola ispravnosti vode, ako je i ima u objektu škole, se nije vršila gotovo nigdje, u veoma rijetkim slučajevima se radila ali ne u zakonom propisanim rokovima. Unutrašnje vodovodne instalacije, tamo gdje postoje, su češće bile u dobrom stanju, ali ima i slučajeva zapuštenosti.

Što se tiče odvoda otpadnih voda, gotovo svugdje je riješeno na neodgovarajući način – postojeće septička jama, za koju postoji opravdana sumnja u ispravnost i nepropusnost koja se prazni prelijevanjem (a ne specijalnim vozilom) u obližnji jarak, šumu, potok i sl.

To nije odgovarajući način zbrinjavanja otpadnih voda ali treba istaći i da opština Derventa još nema vlastito postrojenje za prećišćavanje otpadnih voda pa čak ni bliže opštine tako da i ne postoji alternativa pražnjenja otpadnih voda specijalnim vozilima. Sve škole su izjavile da nije bilo epidemija uzrokovanih zagađenom vodom.

Na osnovu urađenih analiza predložene su mjere koje su brzo provodive i nisu skupe ali istovremeno i ne predstavljaju najbolje moguće tehničko rješenje. Optimalna rješenja iziskuju velike troškove što bi implementaciju vjerovatno odgodilo na duže vrijeme i time bi postojeće stanje ostalo nepromijenjeno.
Osim toga, trenutno mali broj učenika i zaposlenih u područnim školama sa tendencijom daljeg smanjenja te radno vrijeme koje se u većini škola završava prije 13 časova, iziskuju detaljnu analizu opravdanosti velikih ulaganja u rješavanje ovog problema.
Predloženo je rješenje u vidu nabavke aparata sa pitkom vodom u školama koje nisu priključene na seoske vodovode, a u školama koje imaju vodosnabdijevanje iz vodovoda ili vlastitih bunara je potrebno vršiti kontrolu vode na način kako je propisano zakonom i na osnovu analiza ugraditi adekvatan filter za pitku vodu.

Svim školama se, kao trenutno jedino rješenje u vezi sa septičkim jamama nudi da se jame i mjesta preljeva očiste i ograde kako bi se onemogućio pristup učenicima, stanovništvu ali i životinjama koje mogu biti potencijalni nosioci zaraze. Prioritetan zadatak u narednom periodu za sve škole je da se uradi hemijska i bakteriološka analiza vode kao i analiza prisustva flora u vodi.

derventa.ba

PODIJELI