Vijesti Sport Brković učesnik Svjetskog prvenstvu u kuglanju

Brković učesnik Svjetskog prvenstvu u kuglanju

0

Od 8. do 13. maja ove godine u Njemačkom gradu Spajherzdorfu održano je jedanaesto Svjetsko prvenstvo za kadete u kuglanju. Među 13 zemalja učesnica takmičenja našla se i reprezentacija Bosne i Hercegovine, a jedan od članova kadetske reprezentacije BiH bio je i mladi derventski kuglaš Nikola Brković.

Svjetsko pevenstvo - slika za novine

Pored Brkovića reprezentaciju su činili Đorđe Mandić iz Gradiške, Luka Dakić iz Banja Luke, Ashar Čakrama iz Maglaja i kadetkinja Vanja Kalinac iz Gradiške, dok su stručni štab činili selektor reprezentacije Dusan Kudra iz Banja Luke i Zoran Brković, član Upravnog odbora Kuglaškog saveza BiH.

Reprezentacija BiH je osvojila osmo mjesto čime je ostvarila odličan plasman jer su slabiji rezultat ostvarili aktuelni svjetski prvaci reprezentativci Srbije, te nekadašnji šampioni svijeta Mađari i Rumuni. Brković je dao veliki doprinos solidnom plasmanu reprezentacije BiH sa 569 oborenih čunjeva u svom prvom nastupu, čime je bio drugi najbolji igrač reprezentacije. Nedostajalo mu je svega osam oborenih čunjeva da se plasira u drugi krug, u kojem bi se borio za titulu kadetskog prvaka svijeta u pojedinačnoj konkurenciji. Titula kadetskih šampiona svijeta pripala je Hrvatskoj koja je oborila i ekipni svjetski rekord.

U disciplini “Tandem” (naizmjenično bacanje dva muškarca 2×30 hitaca) Brković i Mandić su u prvom krugu eliminisali duo iz Slovačke rezultatom 2:0 oborivši pritom 293 čunja iz 60 hitaca. U drugom krugu (četvrtfinale) igrali su protiv mađarskog tandema za bronzanu medalju, ali su izgubili na “zlatne” kugle rezultatom 11:15, tako da su zauzeli peto mjesto.

U disciplini “Sprint” (10 kugli pune, 10 čišćenje, 2 seta) član BiH reprezentacije Luka Dakić iz Banja Luke osvojio je bronzanu medalju. Ovi uspjesi kadetske reprezentacije svrstavaju se u jedne od najvećih uspjeha u istoriji BiH kuglanja, bez obzira na to što je BiH reprezentacija otišla bez priprema, odradivši samo jedan zajednički trening u Mariboru.

Nikola Brković se zahvaljuje svim privrednim subjektima koju su pomogli pri odlasku na Svjetsko prvenstvo.