Vijesti Društvo Crtice iz derventske istorije: Kad se ženi Jankoviću Vaso

Crtice iz derventske istorije: Kad se ženi Jankoviću Vaso

0

U Srpskoj čitaonici u Derventi prije 117 godina bilo je organizovano svadbeno veselje Vase Jankovića. Pred čitaonicom je napravljena fotografija svatova, koja je sačuvana do danas.
Malo je relevantnih pisanih dokumenata o prošlosti Dervente, a ono što je sačuvano uglavnom je dio privatnih kolekcija.

Objavljeno je i nekoliko knjiga, ali nedovoljno kada je u pitanju bogata prošlost derventskih muslimana, Hrvata, Jevreja i Srba.
Najmanje je sačuvanih svjedočanstava o životu srpske zajednice za vrijeme turske i austrougarske vladavine. Što je čuvano u čitaonicama i crkvama je kroz ratove uništavano, paljeno i razbacivano. Ipak, u nekim privatnim albumima i starim knjigama može se pronaći ponešto iz toga perioda.

Poznate srpske gazde i dobrotvori u Derventi su pravili i poklanjali narodu čitaonice i druge ustanove gdje se narod mogao okupljati i glasno diskutovati o svim pitanjima. Tu je njegovano i kulturno blago ondašnjih Srba. Nažalost, mnoge su se porodice izgubile u ratovima i mutnim vremenima koja su nas pratila.
O životu i značaju srpske zajednice u Derventi svjedoče neke građevine koje su ostale iza viđenijih Srba. No, i njih je sve manje.

Nekadašnja zgrada Srpske čitaonice i danas je u dobrom stanju. Napravljena je između 1870-1880. godine i za vrijeme druge Jugoslavije služila je kao Omladinski dom, a potom kao Dom Jugoslovenske narodne armije.

U ovoj čitaonici je 1901. godine osnovano Srpsko pravoslavno pjevačko društvo „Zmaj“, koje je radilo dugo godina. Društvo je učestvovalo uglavnom na crkvenim slavama, svetosavskim, božićnim i drugim svečanostima. Dirigent u ovom pjevačkom društvu bio je profesor muzičkog obrazovanja u Gimnaziji Veljko Cesarević, koji je kasnije postao poznat kao kompozitor.

Bilo je još nekoliko društava sa srpskim predznakom, a 1910. godine u Derventi će biti osnovano Srpsko prosvjetno i kulturno društvo „Prosvjeta“. Prvi predsjednik je bio derventski trgovac i gazda Jovo Kostić, a rad su obilato pomagali i radili u društvu sveštenik Simo Petrović i trgovac Boško Tasovac.

U Derventi je prvi vodovod napravljen 1882. godine, a prvi ”vodovoddžija” ili vodoinstalater bio je mladoženja sa ovih slika – Vaso Janković. Zapravao, u vrijeme Austrougarske monarhije on je bio kotarski službenik za poslove vodovoda. Kasnije će Vaso po tome biti poznat i njegovo ime biće zapisano kao ime jednog od viđenijih građana Dervente.

U čitaonici i okolini priređivane su razne zabave za vrijeme svetkovina. Pjevalo je pjevačko društvo, udarali talabasi i daire, uz violine i kontrabas, posebno na srpskim svadbama, dobro organizovanim, uz bogatu tršezu. Čitaonica je mogla da primi veliki broj ljudi, a na usluzi su bili i fotografi, kafedžije, svirači i pjevači.

Kod Dušana Jelića iz Dervente sačuvana je jedna fotografija iz 1900. godine koja je ovjekovječila ženidbu Vase Jankovića ispred Srpske čitaonice. Poneki detalj o ovoj fotografiji Jelić zna iz majčine priče. Kaže da je njegov djed Marko Jelić bio vjenčani kum Vasi Jankoviću, koji je kao sveštenik tada služio u Osinji. Ime mlade, nažalost, nije zapamtio. Porodice Janković više nema u Derventi.

Na poleđini fotografije još se može raspoznati pečat autora i vlasnika fotografske radnje Josefa Svačka, te godina kada je fotografija načinjena. Dušan Jelić čuva ovaj dio istorije više od 60 godina i žali što nije zabilježio ljude na fotografiji.
Ipak, zahvaljujući njoj moguće je rekonstruisati mnogo detalja iz prošlosti srpske zajednice u Derventi, između ostalog i kako je prije 117 godina izgledala srpska svadba, kakve su se nošnje nosile, kakvi su običaji vladali…

Savko Pećić Pesa

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here