Kolumna Željko Asentić: Derventska lokomotiva i „lokomotiva“

Željko Asentić: Derventska lokomotiva i „lokomotiva“

0

Kroz Derventu je lokomotiva saobraćala prije nego kroz mnogo veće gradove u Bosni i Hercegovini i okruženju. Danas o tome nema nikakvog obavještenja u gradu, osim u ponekoj knjizi ili lokalnom portalu, pa putnici namjernici ili turisti ostaju uskraćeni za ovu informaciju iz bogate urbane prošlosti. To naravno ne znači da se ovo ne može promijeniti, nekim malim ulaganjem u maketu lokomotive, bistu željezničara ili bar info-tablu u parkiću, na mjestu nekadašnje željezničke stanice.

bbdd9bab523659f72e79235cef0a8565_XL

Osim stvarnog i bukvalnog značenja, pojam „lokomotiva“ u ekonomskoj i geografskoj literaturi ima i metaforičko značenje, u smislu da se njime označava industrija kao „pogonska snaga“ privrede, bilo nacionalne ili lokalne. Zadnjih godina smo svjedoci da industrija u Derventi „vuče“ razvoj kako drugih privrednih grana, tako i vanprivrednog sektora i infrastukture. Zahvaljujući povoljnom geografskom položaju i određenim lokacionim faktorima, derventska privreda je doživjela revitalizaciju nekih predratnih industrijskih grana. Naime, radi se o takozvanim radnointenzivnim granama industrije, zasnovanim na jeftinoj radnoj snazi. Uglavnom su to poslovi dorade, pomoću kojih moćni kapitalisti eksploatišu širom nerazvijenog svijeta (Lohn na njemačkom, Maquiladora na španskom, Time-sharing Jobs na engleskom). „Bolje išta, nego ništa“ moglo bi se reći. Uprkos nekim manje pozitivnim posljedicama (niske plate, slaba kupovna moć radnika…), navedena industrija je doprinijela akumulaciji sredstava u lokalnoj upravi, koja je domaćinskim odnosom i racionalnom raspodjelom pokrenula nesumnjivo snažan razvoj na raznim društvenim poljima. Nikako se ne može zanemariti uloga prvog čovjeka Opštine u svemu ovome, što je potvrđeno i brojnim priznanjima sa strane. Međutim, može se postaviti pitanje: šta će biti dalje? Šta nas očekuje u budućnsti?

Svaka industrijska grana u nekom mjestu ima svoj „životni ciklus“. Drugim riječima, ekonomsko-geografska zakonitost je da industrija vremenom podrazumijeva prestrukturiranje. Poželjan razvoj ide od radnointenzivne industrije, a tu možemo uključiti i „lohn-poslove“ i sklapanje gotovih proizvoda, ka industriji „viših faza“ prerade, obrazovno-tehnološki i kapitalno intenzivnoj. Brojni su primjeri ovakvih strukturnih promjena industrije u svijetu (nije pravilo apriori bogatom). Prestrukturiranje se uspješno realizuje čak i u vremenskom okviru manjem od 20-tak godina. Pošto Opština godinama stipendira studente, trebalo bi da ovdje već ima obrazovnog kadra, koji može izlaziti u susret ovim izazovima, naravno uz priliv takvog kadra i sa strane. Investicioni kapital u svijetu postoji, samo ga treba usmjeriti. Ostalo je stvar volje, sposobnosti, vizije, izbora pa i sticaja srećnih okolnosti.

Željko Asentić

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here