Vijesti Privreda Program podsticaja poljoprivredi usvojen nakon duge rasprave

Program podsticaja poljoprivredi usvojen nakon duge rasprave

0

Na 36. sjednici Skupštine opštine usvojen je Program podsticaja u poljoprivrednoj proizvodnji u 2016. godini.

20160219172936_354958

Programom podsticaja poljoprivredne proizvodnje propisuju se uslovi koje moraju da ispunjavaju pravna i fizička lica za ostvarivanje prava na novčane podsticaje, postupci za njihovo ostvarenje, vrsta, visina i način isplate novčanih podsticaja, kao i potrebna dokumentacija i obrasci. Sredstva za podsticaj poljoprivredne proizvodnje planirana su budžetom opštine za 2016. godinu u visini od 330.000 KM.

Za podsticanje razvoja stočarstva, pčelarstva, voćarstva, vinogradarstva, povrtarstva, ljekovitog, aromatičnog i industrijskog bilja i heljde planirana su sredstva u iznosu od 310.300,00 KM, za modernizaciju postojećih i izgradnju novih proizvodnih kapaciteta u svrhu prerade poljoprivrednih proizvoda planirano je izdvajanje u iznosu od 4.000 KM, za edukaciju poljoprivrednih proizvođača i organizovanje izložbi, seminara i sajmova, troškova objavljivanja u medijima, troškova rada komisije za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta biće izdvojeno 4.700 KM, za osposobljavanje degradiranih, neplodnih i poljoprivrednih zemljišta lošijeg kvaliteta (sredstva naplaćena od naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta i zakupa poljoprivrednog zemljišta) i ispitivanje zemljišta sredstva u u iznosu od 8.000 KM, a za razvoj organske  proizvodnje planirana su sredstva u iznosu od 3.000 KM.

Pravo na podsticajna sredstva imaju poljoprivredna gazdinstva sa prebivalištem na području opštine Derventa, koja obavljaju poljoprivrednu proizvodnju na teritoriji opštine i koja su upisana u registar poljoprivrednih gazdinstava u opštini Derventa. Ispunjenost kriterijuma u svakom pojedinačnom slučaju će utvrđivati Komisija za podsticaj koju predlaže načelnik opštine.

Maksimalan iznos podsticaja koji može dobiti podnosilac zahtjeva(poljoprivredno gazdinstvo) u toku godine, po osnovu jednog ili više vidova podsticaja iznosi 3.000,00 KM, izuzev poljoprivrednih gazdinstava koja imaju 25 muznih grla i više, gdje podsticaj po osnovu jednog ili više vidova proizvodnje iznosi do 5.000 KM.

Opština je u 2015.godini isplatila poljoprivrednim proizvođačima sva sredstva koja su bila planirana Programom podsticaja za 2015. godinu.

Usvajanju prethodila duga rasprava
Predsjednik kluba odbornika SNSD-a Slavko Tomaš je, u uvodu ove tačke, upoznao odbornike sa podacima vezanim za poljoprivredne podsticaje u našoj opštini i okruženju, ističući da poljoprivrednici u Derventi imaju 12 godina ovaj oblik podrške, te da pojedine lokalne zajednice, poput Doboja i Teslića, nemaju podsticaje uopšte, a da Prnjavor i Laktaši izdvajaju manji nivo sredstava izražen u procentima buđžeta. Ovim dokumentom se takođe nastojalo spriječiti nenamjensko trošenje sredstava.

Odbornik Mladen Markuljević se osvrnuo na to da dio predviđenih sredstava ostaje neraspoređen, da je smanjen obim proizvodnje, te da se zbog toga pojedine stvari trebaju mijenjati, izrazivši zabrinutost za buduća kretanja u poljoprivredi. Odgovrio mu je Slavko Tomaš da unazad 3 godine nije bilo zahtjeva za podsticajima u proizvodnji ribe i jabučastog voća i sadnica, te da se Program izvšava u 95-96% od planiranog.

Miro Simić, odbornik DNS-a, predložio je da se u Program vrate podsticaji za ribnjake, odnosno da se poveća maksimalan broj muznih grla koja podliježu podsticajima sa 30 na 50, te da se u Program uvrste podsticaji za proizvodnju soje. Smatra da su poljoprivredici zadovoljni dinamikom i visinom isplata.

Odbornik SDS-a Nenad Milić rekao je da se radi o dobrom dokumetnu, da veliki dio posla obavlja dobar referent za poljoprivredu i da ne treba zaboraviti da je program podsticaja napravila skupštinska većina SDS-a 2005. godine. Njegov iznos je tada bio 700.000 maraka, nova vlast je izbacila podsticaje za sjetvu, te da je 80% “prepisano” dokumenta prepisano od opštine Prnjavor.

Replicirao mu je zamjenik načelnika Siniša Jeftić koji je istakao da su pojedini podsticaji u međuvremenu počeli da se isplaćuju sa nivoa RS, te da je zbog kohabitacije lokalne vlasti taj akt bio politički. Nije bilo ni kvalitetnih procjena na terenu što su pojedinci iskorištavali, zbog čega su se novim dokumentom mnoge stvari uredile. Rekao je da poljoprivrednici u Derventi mogu računati na sigurnu isplatu, za razliku od drugih sredina.

Načelnik odjeljena Mirsad Bećirević kazao je da su podsticaji za ribnjake postojali, ali da nisu korišteni, te da se ne mogu davati vlasnicima ribnjaka koji nisu legalizovani. Takođe, Program je socijalno-ekonomski i treba biti pažljiv prilikom novih zahtjeva za podsticaje. Nije bilo zahtjeva za podsticaje proizvodnje soje, a takvi zahtjevi treba da se postave od strane proizvođača. Opština ima kontinuitet u poljoprivrednoj proizvodnji, osim u djelu proizvodnje svinja, koji varira zbog kretanja tržišta.

Odbornik SP-a Vukičević rekao je da su potrebni podsticaji i za sjetvu, da se pomogne proizvođačima i da se pojedinci podstaknu na obrađivanje zemlje, dok je narodni poslanik Nade Planinčević izrazio potrebu za osnivanjem odjeljenja ili barem odsjeka koje bi se brinulo samo o poljoprivredi.

[embeddoc url=”https://www.derventacafe.com/wp-content/uploads/2016/04/Program-podsticaja-2016..docx” download=”all” viewer=”microsoft”]

derventa.ba/Derventa Cafe

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here