Kolumna Mr Željko Asentić: Bh. (p)opis

Mr Željko Asentić: Bh. (p)opis

0

Prve podatke o popisu stanovništva BiH, pa tako i derventskog kraja, nalazimo u turskim defterima. Tako, na primjer, turski carski popisivač 1570. godine u bilješci veziru navodi, pored muslimanskog džemata, poimenično 30 hrišćanskih domaćinstava iz sela Gornja Ukrina (preteča današnje Dervente). Taj osmanlijski „popis“ izgleda ubjedljivije, nego ovaj iz 2013. godine, koji je postao kamen spoticanja i generator novih nesporazuma.

PRO_4928 ŽELJKO ASENTIĆ RAZREDNI STARJEŠINA

Popis stanovništva, tj. prikupljanje raznih demografskih podataka (broj stanovnika, prirodni i migracioni priraštaj, razne strukture i dinamika stanovništva…) organizuje država. Na osnovu tih podataka prave se ekonomske prognoze, planovi razvoja i projekcije za budućnost. U tome i jeste suštinska važnost popisa, od prvih država do danas. Prvi popisi stanovništva pominju se na vavilonskim glinenim tablicama, u Starom zavjetu (Druga knj. Samuilova, 24) i drugim istorijskim izvorima. Većina savremenih zemalja je prihvatila preporuku OUN da vrše popise na početku decenije, po jedinstvenom programu. Neke razvijene države (Švedska, Danska, Kanada…) sprovode popise u petogodišnjim ciklusima.

Nakon posljednjeg jugoslovenskog popisa 1991. (neobrađenog u potpunosti), poslije više od dvije decenije statističkih nepoznanica, BiH je 2013. godine organizovala popis stanovništva, domaćinstava i stanova, kojim su rukovodili Agencija za statistiku BiH, entitetski zavodi i opštinske popisne komisije. U ove potonje, uglavnom su imenovani ljudi, koji nisu „familijarni“ sa demografijom (naukom o stanovništvu).

Nakon što je popisano, što bi rekao njemački geograf Racel, naše „parče zemlje i nešto ljudi“ (ein Stück Boden, ein Stück Menschen), nakon tri godine [sic], objavljeni su „zvanični“ rezultati koji su dosta u raskoraku sa preliminarnim, na svim nivoima. Ne treba ni spominjati nezaobilazne političke peripetije, sumnje u statistički inžinjering i sl. Uglavnom, po popisu 2013, u BiH živi 3,5 miliona ljudi ili pola promila svjetskog stanovništva. Da nas ima kao u NR Kini (1,3 mlrd ili 1/5 stanovništva svijeta), čekali bi na rezultate popisa hiljadu godina.

Dio bh. političara, stručnjaka za dugogodišnju političku hipnozu masa, slavodobitno likuje nad parcijalnim rezultatima popisa. A to što je stanovništvo prosječno znatno starije u odnosu na prethodni popis, što BiH ima najveći procenat nepismenih u regionu (a, nažalost, i šire), a najmanji procenat visokoobrazovanih, kao posljedica „odliva mozgova“ (engl. brain drain), to nije puno bitno. Što je u zemlji relativno bogatoj prirodnim resursima stopa nezaposlenosti ogromna, a struktura po zanimanjima i obrazovanju promašena u odnosu na tržište rada, takođe je manje bitno, itd. Da ne navodimo dalje negativne pokazatelje, komparacije sa prethodnim popisima i drugim državama, jer bismo otišli u depresiju – psihološku. Na ekonomske depresije i recesije smo odavno navikli, kao i na zamjene teza i „ispiranje mozga“ (engl. brain washing).

Takođe, treba istaći da su popisni podaci vezani za broj stanovnika u neskladu sa brojem birača. Time se ne moraju dovoditi u pitanje politički legitimiteti u BiH, ali se ipak javlja i sumnjičavost naroda. Kao ilustracija može se navesti jedna anegdota iz Dervente, sa prošlih izbora, koja se opet aktualizuje. Navodno, jedan prostodušni birač je, nakon što je iskoristio svoje građansko pravo, ostao i dalje na biračkom mjestu. Nakon nekog vremena, kada su ga pitali zašto je još tu, on je odgovorio da čeka davno preminulog oca koji je glasao na prošlim, a rekli su mu da će glasati i na ovim izborima.

Bez obzira koliko ima utemeljenje u realnosti, anegdota je izraz duhovitosti derventskog čovjeka, koja se ispoljava u gotovo svim prilikama, pa tako i elektoralnim. S druge strane, treba istaći da su politički pluralizam (višestranačje, raznolikost i konkurentnost ideja i stavova) i izbori jedno od najvažnijih civilizacijskih dostignuća i svi građani treba da na njima učestvuju, tj. da iskoriste pravo da biraju ili da budu birani. Čak i u uslovima kada ima više birača nego ukupnog stanovništva. Najbitnije je pažljivo i odgovorno izabrati. Koga? Najbolje.

Mr Željko Asentić

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here