Vijesti Kultura i obrazovanje Na zgradi OŠ “Nikola Tesla” nalazi se jedan zanimljiv detalj

Na zgradi OŠ “Nikola Tesla” nalazi se jedan zanimljiv detalj

0

Na zgradi Osnovne škole ”Nikola Tesla”, s njene južne strane, stoji lijepo urađen reljef u obliku praougaonika, sa polukružnim oznakama s donje strane. U sredini se nalazi krug, u čijem centru je ugrađena tridesetak centimetera duga metalna šipka – “kazaljka”, koja je položena pod pravim uglom u odnosu na površinu fasade.

Ovaj reljef liči na neki ukras postavljen na fasadu, ali ipak to nije jer se radi o mnogo korisnijoj stvarčici – “sunačanom satu”.

Za njega mali broj ljudi u Derventi uopšte zna da postoji. Na fasadi stoji još od kad je napravljena zgrada za potrebe gradske gimnazije 1912. godine. Sat i sad mjeri vrijeme tačno i precizno, samo što na njega više niko ne obraća pažnju i sa njim niko se ne služi kao nekad. Dok je služio nije bilo baš mnogo časovnika u gradu.

Ali ipak po njemu se tačno znalo, po položaju sunačne sjenke, kad treba krenuti ujutro na posao, u podne sjesti odmarati i nešto prezalogajiti. Bio je to znak da počnu zvoniti crkvena zvona i da se sa gradske džamije oglasi mujezin. Svi su znali kad je vrijeme i koji je vakat, jer su jedni drugima dojavljivali i javljali, pa domaćice nisu trebale ni da izlaze iz kuća kako bi znale koliko je sati.

Svi su gledali na sunčani sat.

Kafandžije, trgovci, majstori, prodavci robe na pijaci. Oni su šegrte slali da pogledaju koliko je sati, a oni bi im pokazivali i označavali prstom na dlanu u kom je položaju sunačana sjena, pa bi brzo određivali koji je vakat i koliko je ostalo za rad ili do odmora.

Kad dođe kazaljka u položaj prema istoku sa dugačkom sunačnom sjenom znalo se da je đindija. Radnje i dućani bi se zatvarale. Grad – čaršija bi oživjeli. Na ulice bi izlazilo mnogo šetača. Stariji bi svraćali u krčmu ili poznati hotel Hil, a muški i u javne kuće, kojih je kažu u Derventi u to vrijeme bilo više i sve je bilo javno dobrovoljno, što će se reći danas, transparentno. Mladi su hrlili na korzo ili u mnogobrojene derventske parkove, a kažu da je tada u Derventi za razliku od danas bilo mnogo parkova i zelenila i mnogobrojnih drvoreda.

Savko Pećić Pesa

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here