Vijesti Kultura i obrazovanje OŠ “Nikola Tesla” domaćin “SPARK lige”: Programiranje i robotika ulaze u obrazovanje...

OŠ “Nikola Tesla” domaćin “SPARK lige”: Programiranje i robotika ulaze u obrazovanje – FOTO

0

Sa ciljem da djeci od najranijeg doba pobude zanimanje za nauku, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku, pokrenut je projekat „SPARKreators“, u okviru kojeg je od početka godine 350 osnovnih škola u BiH dobilo oko 700 edukacijskih robota „mBot“. Da bi se programiranje na ovaj način zaista i uključilo u obrazovni sistem, posebne edukacije su prošli učitelji ovih obrazovnih ustanova. Oni su stečeno znanje prenosili na svoje učenike, da bi potom više od 1.500 osnovaca, kroz „onlajn“ i fizička takmičenja u okviru „SPARK lige“, naučeno i pokazali.

U ovaj projekat uključene su i derventske osnovne škole, a upravo je u OŠ „Nikola Tesla“, jednoj od ukupno 29 regionalnih centara, protekle sedmice održano prvo fizičko kolo tekuće školske godine. Pored domaćina, učestvovali su učenici osnovnih škola „Ivo Andrić“ iz Kulaša, „Branko Ćopić“ i „Nikola Tesla“ iz Prnjavora, kao i osnovci OŠ „Đorđo Panzalović“ iz Osinje i „Todor Dokić“ iz Kalenderovaca. Ovoga puta, najviše su, i to u obje starosne konkurencije, pokazali učenici OŠ „Nikola Tesla“ iz Prnjavora.

Takmičilo se ukupno osam ekipa, tačnije pet ekipa u starijoj i tri ekipe u mlađoj uzrasnoj kategoriji.

Takmičenje iz robotike je zamišljeno prvenstveno kao druženje učenika s ciljem učenja osnova programiranja. Pred sobom su imali osnovni zadatak, dok su prije samog takmičenja dobili još jedan dodatni, koje su trebali riješiti. Učenici OŠ „Nikola Tesla“ iz Dervente takmičili su se u mlađoj kategoriji i osvojili su drugo mjesto, a ekipu su činili učenici petog razreda Andrej Stojčić, Matej Tadić, Aleksandar Marić i Pavle Savković, kaže mentor ekipe Jasmina Radanović, dodajući da su u ovoj školskoj godini predviđena još tri „online“ i jedno fizičko kolo.

Dervenćanin Saša Arsenić, inače nastavnik informatike u prnjavorskim školama „Ivo Andrić“ i „Nikola Tesla“, pojasnio je da se ovaj vid učenja provodi kroz posebne sekcije i dodatnu nastavu, ali i da predstavlja pozitivan primjer unapređenja obrazovnog sistema.

– To se posebno odnosi na nastavu informatike i tehničkog obrazovanja, jer djeca na praktičan način usvajaju osnove automatike, robotike i programiranja od najranijeg uzrasta, s obzirom da u takmičenju učestvuju i učenici nižih razreda. Zainteresovanost đaka je poprilično velika jer se radi o zabavnom načinu učenja i programiranja robota u kojem odmah nakon prenošenja programa na „mBot“ mogu da vide rezultate svoga rada. Znanja stečena na ovaj način predstavljaju dobru osnovu za dalje usvajanje znanja iz oblasti programiranja, koje se obrađuje u osmim i devetim razredima, pojašnjava Arsenić.

Inače, u prvom fizičkom kolu održanom prošle školske godine, najbolji su bili učenici dervenske OŠ „Nikola Tesla“, koji su kao nagradu dobili još jednog robotića i laptop.

B. N. – Derventa Cafe

 

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here