Vijesti Kultura i obrazovanje Predstavljen putopis “Haždiluk plemenitom snu” autora Borisa Maksimovića

Predstavljen putopis “Haždiluk plemenitom snu” autora Borisa Maksimovića

0

Sinoć je u biblioteci “Branko Radičević” promovisano drugo izdanje zbirke putopisa Borisa Maksimovića “Haždiluk plemenitom snu”. Pred oko dvadesetak okupljenih, knjigu su predstavili Aleksandra Marilović i autor.

boris maksimovic
Foto: Savko Pećić Pesa

Maksimović nije krio oduševljenje gradom u kojem ima mnogo prijatelja.

“Odavno nisam imao tako lijepo veče kao što je ovo. Prije svega, put od Čelinca do Dervente preko Vijačana je zaista nešto posebno, a konačno je i sunce malo izašlo i odavno nisam toliko uživao u vožnji kao tokom tih sat i po dok je na radiju svirao Springstin. I zaboravio sam koliko je Derventa lijep grad, ali zaista grad u punom smislu te riječi. Uvijek sam nekako dolazio zimi, pa sam se sad osjećao kao da dolazim prvi put. Bilo je zaista ugodno razgovarati sa okupljenima i zato bih htio još jednom da se zahvalim svima koji su došli, a posebno organizatorima. Siguran sam da ćemo se uskoro vidjeti opet”, rekao je autor nakon promocije.

Inače, djelo sadrži niz od dvadesetak zanimljivih autorskih zapisa s putovanja, odnosno zapisa u vezi s putovanjima uopšte. Oni čine zbirku atipičnih putopisa koji, i pojedinačno i kao cjelina, predstavljaju spoj neposrednog, ličnog iskustva i upoznavanja jednog autentičnog drugdje s čitalačkim iskustvom i naklonošću prema putopisnom žanru.

Derventski pisac i pjesnik Aleksandra Marilović istakla je da putopis nije samo suvo nabrajanje onoga što je autor vidio.

“Tu se opaža piščev stav prema životu, osjećajni svijet i kultura onoga koji piše. Sjetimo se samo Dučića čiji su amabasadorski izvještaji bogati jezikom i duhom čitani kao neka vrsta putopisa. Boris je, zapravo, Šeherzad. Njegove putopisne priče uče nas,  kako sam kaže, o životu koji je patnja, o ljubavi koja je privremeno odmor od iste. Ipak, moramo se prepustiti struji života, vjerujući da ljudi nisu zvjeri, a da je svaki trenutak neko novo otkriće”, opisala je djelo Marilovićeva.

Prvo izdanje zbirke putopisa čelinačnog autora Borisa Maksimovića „Hadžiluk plemenitom snu“ koja je izašla u izdanju Narodne biblioteke „Ivo Andrić“ Čelinac rasprodato je, a narudžbe iz knjižara su nastavile da pristižu. Zbog toga je izdavač u saradnji sa novom izdavačkom kućom „Imprimatur“ odlučio da objavi drugo, po mnogo čemu bolje izdanje.

Lekturu je ponovo uradila Sonja Lero, saradnica „Imprimatura“ i asistentica na Filološkom fakultetu u Banjaluci. Prelom i dizajn korica je povjeren Srđanu Ivankoviću, diplomiranom grafičkom dizajneru, a ilustracije je radio Goran Gligović, saradnik “Politikinog zabavnika”. Fotografiju na koricama je uradio Takahiro Sanui, Japanac koji se motorom otisnuo na put oko svijeta. Njega je autor upoznao u Španiji i u knjizi mu je posvećeno čitavo jedno poglavlje.  Fotografija je, inače, sa granice Bolivije i Čilea.

Jedna od posebnih usluga „Imprimatura“ je organizovanje promotivnih turneja širom regiona tako da nakon promocije u Derventi slijede promocije i u Gradišci, Mrkonjić Gradu, Prnjavoru, a očekuju se potvrde i za Laktaše, Trnovo, Istočno Sarajevo i Zagreb.

Aleksandra Marilović

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here