Vijesti Društvo Sanacije posledica poplava: Šta je urađeno i kako su se trošile donacije

Sanacije posledica poplava: Šta je urađeno i kako su se trošile donacije

0

Prošle sedmice održan je sastanak na temu uloge civilnog društva u sanaciji posledica poplava koje su našu opštinu pogodile tri puta u zadnjih pet godina.

IMGP3793

Na početku sastanka, predstavnik Centra za lokalni rast i razvoj Čedomir Ćorić predstavio je ulogu Mreže „Brana“, odnosno niza povezanih nevladinih organizacija koje nadgledaju realizaciju i utrošak donacija koje dolaze u poplavljena područja na teritoriji BiH. „Branu“ čine 22 organizacije, među kojima je i organizator sastanka CELOR, inače zadužen je za kontrolu donacija na teritorijama opštine Derventa, Brod, Srbac i Prnjavor.

– Uloga ovih organizacija jeste formiranje jedinstvene baze o štetama i obnovljenim objektima, te transparentnost utroška donacija. Do sada su predstavnici „Brane“ obišli 490 lokacija na kojima su donacije realizovane, u bazu je uneseno preko 1.000 donacija međunarodnih i domaćih donatora vrijednosti gotovo 100 miliona dolara, sumirao je dosadašnje rezultate Ćorić. CELOR je na teritoriji naše opštine kontrolisao transparentnost projekata UNDP-a provedenim na osnovnim školama „Nikola Tesla“ i „19. april“, te izgradnju mosta u Donjem Detlaku, kao i izgradnju nasipa na koritu Ukrine.

Načelnik Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove Slaven Gojković osvrnuo se na dosad sprovedene projekte zaštite od poplava, kao i prioritete u budućnosti.

– Do danas je započeto ukupno devet projekata usmjerenih na prevenciju od poplava, a najvažniji realizovani su izgradnja nasipa na Ukrini u dužini od sedam kilometara i pripadajući zid, te sanacija Agićkog kanala, koji je kolektor vode koja se sliva sa Motajice. Prema procjenama, više vode je proteklo u poplavi 2014. nego 2010. godine, ali su posledice višestruko manje, istakao je.

U narednom periodu prioritet je značajan projekat regulisanja toka rijeke Ukrine u Jasenkama, vrijedan oko 3,5 miliona maraka, te izgradnja nasipa prema Agićima, kanala u Novom Naselju i Crnobarama, za šta veliki problem predstavljaju neriješeni imovinsko-pravni odnosi, kao i potreba zaštite Trstenaca i Dubočca, ugroženih rijekom Savom.

Sastanku je prisustvovao i Siniša Ubiparipović, šef kancelarije UNDP-a u Doboju, koji je ovom prilikom istakao da su postavljeni ciljevi premašeni, te da je ova organizacija do sada obezbijedila 43 miliona evra, a moguće je da će za ove namjene biti izdvojeno dodatnih 12 miliona evra.

– Obnovili smo 4.700 stambenih jedinica, 131 instituciju i omogućili 56 privrednih grantova. Još oko 150.000 maraka biće usmjereno u OŠ „Nikola Tesla“, istakao je.

Svoje probleme i potencijalna rješenja iznijeli su predstavnici Trstenaca, Pjevalovca i Dubočca, kao i pojedinih ustanova, kao što su Crveni krst i Stručna i tehnička škola, te predstavnici „sedme sile“. Direktorica OŠ „19. April“ i bivša direktorica OŠ „Nikola Tesla“ Elvira Mijić iskoritila je ovu priliku da se zahvali UNDP-u na projektima provedenim u ovim školama.

B. N. – Derventa Cafe

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here