Vijesti Privreda „Unis“: Radnici najzaslužniji za pokretanje proizvodnje

„Unis“: Radnici najzaslužniji za pokretanje proizvodnje

1

Nakon turobnog dvogodišnjeg perioda, čini se da Fabriku cijevi „Unis“ ipak očekuju bolji dani.

IMGP7746

Zahvaljujući periodu od dva mjeseca kontinuirane proizvodnje, od posrnulog giganta na ivici stečaja, „Unis“ je u situaciji da sada traži nove radnike.

– U skladu sa ostvarenim najavama o pokretanju proizvodnje, želimo obavijestiti javnost da je na svim poljima došlo do pomaka i da se postepeno ostvaruju planirani rezultati, ističe na početku razgovora Srđan Simić, potpredsjednik kompanije „Balkan Stil“, većinskog vlasnika „Unisa“.

Zahvaljujući velikoj požrtvovanosti i stručnosti ekipe za održavanje na čelu sa inženjerom Draženom Petkovićem, kao i proizvodnih timova koje predvodi inženjer Predrag Lazarević, ovih dana privodi se kraju proizvodnja od 4.000 tona šavnih cijevi, inače osnovne djelatnosti preduzeća.

– Posebno ističem ova imena jer se radi o mladim ljudima iz Dervente, koji su stasali u kolektivu i imaju značajne rukovodne funkcije. Zahvaljujući njima, a naročito razumijevanju i povjerenju radnika u najave o pokretanju proizvodnje, došli smo u puno bolju situaciju, dodaje Simić.

Najveća garancija nastavka proizvodnje i sigurnosti radnika jeste zaključeni ugovor sa smederevskom željezarom o isporuci novih 10.000 tona trake, koja će se isporučivati od sredine decembra, kao i dodatnih 3.000 tona koje će ovih dana biti dopremljena u luku Brčko iz Ukrajine.

– To znači da smo obezbijedili sirovine za proizvodnju šavnih cijevi do kraja februara. Najveće količine proizvedenih cijevi će se usmjeriti prema kupcima u regionu i Njemačkoj, a dio će odlaziti na proizvodnju kreveta, ističe Simić, dodajući da se cijevi koje se ugrađuju u krevete na sprat posve drugačije valorizuju na tržištu i dohodovnoj strani.

Sa zadovoljstvom je konstatovano da je do sada je izvezeno oko 3.000 komada ovih kreveta, te da će zahvaljujući velikom interesovanju ta brojka dostići i planiranih deset hiljada komada. Za sada je, zbog krize sa migrantima, najveći kupac Njemačka, ali postoji interesovanje nekoliko drugih kupaca za ovaj proizvod.

„Unis“ je učešće na 53. Sajmu namještaja, opreme i unutrašnje dekoracije u Beogradu iskoristio za predstavljanje nekoliko modela mehanizama za krevete. Pored složenog modela „unis 25“, mehanizma koji se koristi u izradi kreveta na razvlačenje, predstavljen je i model sa latofleksom. Dok prvi model lakše pronalazi kupce u Evropi, model sa letvicama je interesantniji proizvođačima namještaja u okruženju, a u saradnji sa renomiranim zastupnikom inostranih kompanija koje se bave ovom oblasti, na pomolu je saradnja sa većim brojem kupaca.

– Na ovaj način želimo da se, pored prodaje kreveta, povećamo proizvodnju ovih mehanizama, radi što veće iskoristivosti pogona prerade, jasan je Simić.

Paralelno sa pokretanjem proizvodnje, rješavaju se problemi na još nekoliko polja. Nakon što je najveći povjerilac Izvozno-kreditna agencijom (IGA) povukla blokadu, na redu su razgovori sa nekoliko banaka o reprogramima dugovanja, kao i obnavljanje mreže kupaca.

– U prethodnih mjesec dana obnovljeni su brojni kontakti sa kupcima, koji su tokom prethodne dvije godine cijevi nabavljali od drugih dobavljača. Sa dosta muke i ne bez posledica, uspjeli smo da sačuvamo mrežu kupaca, zahvaljujući našoj najvećoj prednosti – kvalitetu, naglašava Simić.

U narednom periodu najznačajniji cilj je podizanje proizvodnje na 10.000 tona cijevi mjesečno, te obnavljanje maloprodajne merežeu BiH, svih 13 objekata. U ostvarenju tog nauma računa se i na pokretanje linije „R8“, specijalizovane za proizvodnju velikih cijevi koji se koriste u pravljenju naftovoda, naftnih platformi i sličnog.

– Bilo je mnogo problema, ima ih i dalje, slijedi vrlo težak period u kome nas sustižu posledice dvogodišnje pauze, poput zastarjelih cijevi ili elektronike uništene vlagom, ali sve se to rješava u hodu, zaključuje Simić, izražavajući zahvalnost sindikatu preduzeća i onom na republičkom nivou.

Posledice nevremena
Značajan napor uložen je i na saniranje posledica olujnog nevremena koje je uništilo krov na zgradi uprave pogona prerade i na jednoj od hala u kojoj se vrši proizvodnja. Zahvaljujući angažmanu inžinjera Dragana Disića krov na upravnoj zgradi je saniran upotrebom materijala koji su uništeni u oluji, dok su na proizvodnom pogonu „Ipsilon-C“ postavljeni nosači i metalna konstrukcija, za koje su nabavljeni posebni paneli. Sve to, napominje Simić, urađeno je bez ičije podrške.

Zarade
Radnici ne kriju oduševljenje pokretanjem proizvodnje u „Unisu“, kao ni isplatom dijela zarada za oktobar. Uprkos svemu što su prošli, vjeruju u bolje dane preduzeća.

Simić ističe da je trenutno u procesu proizvodnje angažovano 337 radnika i da je sa sindikatom dogovoreno da će se zarada za sve koji rade isplaćivati za svaki prethodni mjesec, kao i da će se, iz sredstava ostvarenih proizvodnjom, u dogovorenoj dinamici, isplaćivati dugovanja radnicima za period kada preduzeće nije radilo. Ipak, pojedinačnim i kolektivnim pozivima za povratak na radna mjesta nije se odazvalo tridesetak radnika.

– Nismo davali otkaze ni kada preduzeće nije radilo, pružili smo priliku svima, ali smo primorani da poduzmemo zakonske i disciplinske mjere, zaključuje Simić.

B. N. – Derventa Cafe

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here