Vijesti Društvo Uveliko počela sezona grijanja: Cjepanici sve konkurentniji pelet i struja

Uveliko počela sezona grijanja: Cjepanici sve konkurentniji pelet i struja

0

Dugo i toplo ljeto čini se da je uljuljkalo naše sugrađane, pa je tek sa prvim hladnijim septembarskim i oktobarskim danima nemali broj Dervenćana počeo sa nabavkom ogreva za zimu. Zvuk motorke nezaobilazan je zadnjih nekoliko sedmica i pouzdan znak da će i ove zime najčešće korišten energent biti drvna sječka.

Cijene cjepanica su približno iste kao prethodnih godina. Za kubni metar kvalitetnijeg drveta, poput bukve ili hrasta, neophodno je izdvojiti oko 60 maraka, dok je desetak-petnaest maraka jeftinija mješavina manje kvalitetnih vrsta drveta. Na pomenuti iznos treba dodati još desetak maraka, obzirom da takvo drvo treba izrezati, što košta još 5 maraka po kubiku, a potom iscijepati, što je dodatnih 5-6, osim ako sami niste spremni zasukati rukave.

Tako dolazimo do okvirne cifre prema kojoj je za jedno domaćinstvo, koje za grijanje koristi klasični šporet i troši 10 kubnih metara ogreva, neophodno oko 700 maraka. U slučaju da imate centralno grijanje i da zagrijavate veću površinu stambenog objekta, izgledno je da ćete tokom zime potrošiti oko 15-20 metara kubnih drvenog ogreva, tako da će troškovi biti i osjetno veći. Ako se tome doda da se često ovakvo grijanje kombinuje s ugljom, troškovi će biti uvećani za dodatnih 100-150 maraka po toni.

Dobra vijest za potrošače jeste da pilane imaju zalihe drvne sječeke, uprkos tome što je potražnja posljednjih dana prilično porasla.

– Interesovanje kupaca je toliko da u zadnje vrijeme ni ne pitaju za cijenu. Ipak, zaliha ima dovoljno, a cijena palete veličine 1,8 kubika, u kojoj su cjepanice graba, bukve, cera i sličnog, je oko 150 maraka, kažu u „MS drvopreradi“.

I u PZ „Dedina“ kažu da zaliha ima, te da je cijena kubika tvrdog drveta 50 maraka, a da u ponudi imaju i pelet, čija je cijena 350 maraka po toni, što je, ističu, najniže u BiH.

Upravo zbog prednosti koje pruža pelet, poput ušteda korištenjem u dužem vremenskom periodu, ali i jednostavne upotrebe i zanemarive količine pepela koji se stvara sagorijevanjem, mnogi Dervenćani su odabrali upravo ovu vrstu energenta za zagrijavanje svog stambenog prostora.

– Pelet koristim već petu zimu i mogu reći da sam prezadovoljan. Za zagrijavanje 140 kvadratnih metara stambenog prostora dvoetažne kuće potrebno mi je oko četiri tone peleta, uz korištenje običnog šporeta tokom toplijih zimskih dana, kaže naš sugrađanin Drago Kuzmanović, dodajući da se troškovi kreću oko 1.200 maraka, ako se pelet nabavi van sezone.

Iako su se pojavile informacije da su u okolnim gradovima naručioci ovog energenta ostali bez svojih količina, Drago Babić, jedini proizvođač peleta u našoj opštini, kaže da to u njegovom slučaju ne važi.

– Svoje klijente iz čitave regije redovno snabdijevamo naručenim količinama, bez zastoja. Imamo konstantnu potražnju i sigurne kupce, čije potrebe zadovoljavamo, kaže Babić, dodajući da je trenutna cijena tone peleta 400 maraka, dok je van sezone bila oko 270.

Pomenuti načini grijanja uglavnom se odnose za zagrijavanje većih površina, dok se za manje stambene prostore sve češće koristi i električna energija. Upućeni smatraju da će, ako se ovim tempom nastavi sječa šume, to dovesti do povećanja cijene drveta, zbog čega će mnogi početi da se griju „na struju“, koja još uvijek ima konkurentnu cijenu.

Upravo na taj korak, nakon upoređivanja početnih troškova ugradnje centralnog grijanja na različite energente, odlučio se mladi Dervenćanin Ivan Živković. Šezdesetak kvadrata stambenog prostora ubuduće će grijati na električnu energiju.

– Instalisali smo sistem centralnog grijanja kojeg pokreće peć na električnu energiju koja košta 1.100 maraka, dok je ukupna investicija sa postavljanjem radijatora 3.500 maraka. Kada smo uzeli u obzir cijene drugih opcija, mogućnost da već naredne godine izaberemo peć na drugi energent, jednostavno održavanje, opciju daljinskog aktiviranja grijanja, kao i pretpostavku da će tokom zime potrošnja biti do 300 maraka struje, zaključili smo da je struja najisplativija, kaže Živković.

Ipak, scenario po kojem će električna energija biti dominantan energent za zagrijavanje naših domova, nadamo se da će preduhitriti osposobljavanje toplane, što je sigurno želja mnogih naših sugrađana.

Cijene peći koje pokreću različiti energenti:
Peć na električnu energiju 14kw (grije oko 60 kvadrata) 1.100 maraka
Peć na drvo 35kw (grije do 200 kvadrata) 1,500 maraka
Peč na pelet 25kw (grije do 200 kvadrata) 3.000 maraka
Alfa 14 šporet za centralno grijanje 1.100 maraka

B. Nikolić – Derventa Cafe

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here