Vijesti Društvo Vrtić “Trol”: Kroz radionice djeca uče, igraju se, uljepšavaju vrtić i proširuju...

Vrtić “Trol”: Kroz radionice djeca uče, igraju se, uljepšavaju vrtić i proširuju znanja

0

tr9

Brojne aktivnosti koje se provode s mališanima vrtića ‘Trol’ u Derventi nisu mogle ostati neprimijećene pa je, kako stoji u prijavi vrtića na Konkurs “Naše priče za najbolje vrtiće”, prilikom posjete savjetnika/inspektora za predškolsko vaspitanje i obrazovanje RS, a nakon uvida u pedagošku dokumentaciju i praksu i zadatke koje predškolske ustanove imaju prema Republičkom pedagoškom zavodu, ovaj vrtić dobio visoku ocjenu i svrstan među prva tri vrtića po kvalitetu vaspitno-obrazovnog rada.

“Unapređenje vaspitno-obrazovnog procesa ogleda se kroz ličnu inicijativu i organizaciju brojnih projekata za djecu i vaspitače putem kojih se podigao nivo kvaliteta rada, kao i načina prenošenja znanja predškolskoj djeci i različitim oblicima pristupa svakom djetetu, posebno poštujući njegove sposobnosti i potencijalne mogućnosti, kao i proširenju njihovih saznanja vezanih za određene teme u projektima”, kaže diplomirana vaspitačica Gordana Simić, koja je u JPU „Trol“ zaposlena od 2009. godine prvo kao vaspitačica u grupi, a od 2012.godine radi na mjestu koordinatora za vaspitno-obrazovni rad.

“Prvi projekat koji sam inicirala i realizirala bio je manji projekat pod nazivom “Homosapiens” koji je trajao oko tri mjeseca. Interes djece o istoriji i postanku svijeta me zainteresirao i odlučili smo uraditi nešto na tu temu. Projekat Homosapiens bio je nešto novo i svaka aktivnost iziskivala je maksimalnu aktivnost djeteta prateći njegove mogućnosti i potencijale, a opet je pratio Program predškolskog vaspitanja i obrazovanja Dijete je postalо centar aktivnosti. Osnova je igra i istraživanje. Kao prezentacija projekta uslijedila je završna priredba starije vaspitno-obrazovne grupe “Asteriks i Kleopatra” čiji scenario sam napisala i prilagodila djeci”, kaže Gordana Simić.

Prije same završnice projekta djeca su na manifestaciji “Dječiji osmijeh” bila učesnici maskenbala, a sve u sklopu svog “Homosapiensa”, kostimirani u kostime koji oslikavaju putovanje kroz vrijeme – od pračovjeka do danas. Nakon navedenog projekta djeci se takav načinrada svidio pa su uslijedili sljedeći: Šuma, Med, Suncokreti, Svemir, Ptice, Kiša, Knjiga…

“Svaki od projekata predstavlja novo iskustvo djece u smislu saznavanja kroz praktični rad djece i vaspitača o određenom pojmu, radnji ili događaju. Projekti ustvari i predstavljaju nov oblik rada na određenim temama i vaspitno-obrazovnim sadržajima u cilju kvalitetnijeg cjelokupnog vaspitno-obrazovnog procesa”, pojašnjava Gordana, a spominje i specijalizovani razvojni program “Mala škola slikanja” koji se realizuje sa srednjom i starijom grupom.

Program, pojašnjava Gordana, ima za cilj da djecu koja su nadarena, talentovana i uopšte zainteresovana za likovno i umjetničko stvaralaštvo podrži u istom kroz teorijski i praktični rad uz vaspitača. Program se realizuje u toku dnevnog boravka djece u vrtiću jednom do dvaputa sedmično. Djeca sa svojim radovima učestvuju na različitim manifestacijama i do sada su osvajala nagrade za svoje radove što im je davalo dodatnu motivaciju za dalji rad pa su tako nastavili i u školama da se bave likovnim stvaralaštvom kroz školske sekcije.

“Kroz program sam željela djeci pokazati kako se lijepo i korisno može spojiti pa su djeca, osim proširenja svojih saznanja o umjetnosti i ličnog rada, mogla da prate i pomognu u uređenju vrtićkog okruženja. Oslikala sam unutrašnjost vrtića likovima iz bajki, a djeca su pomogla u bojenju dijelova slika, napisala sam i ilustrovala pjesme za djecu jer djeca bolje savladavaju sadržaje “vidjevši ih’, tapacirali smo namještaj i zajedno uredili dvorište gdje je djeci posebno zanimljivo bilo oslikavanje kamenja. Na taj način smo svi zajedno učestvovali u uređenju okruženja u kojem boravimo, koje kao takvo mora pridonijeti kvalitetnijem razvoju i kvalitetu cjelokupnog vaspitno-obrazovnog procesa, a ujedno je i bilo korisno to što smo izbjegli velika novčana ulaganja koja su bila potrebna za uređenje prostora”, govori Gordana o brojnim aktivnostima koje je realizirala s djecom, ali i roditeljima, bakama i djedovima:

“Promocija dječijih radova “Male škole slikanja” takođe je bila korisna jer je realizovana na način da su djeca imala svoju izložbu radova koja je imala i “prodajni karakter”, pa su tako roditelji, bake i deke svojim prilogom doprinijeli kupovini dodatnih materijala za rad u školici slikanja”.

Kroz svoje aktivnosti u ovom vrtiću provode i inkluzivni program za rad sa djecom s poteškoćama u učenju i učešću i koji je uradjen kako bi pomogao djeci koja imaju problem poremećaja pažnje i govora, kao i djecu iz autističnog spektra.

“S obzirom da se sve veći broj djece javlja sa sličnim problemom program je osmišljen kao podrška djeci sa navedenim problemom. Problem predškolskih institucija kod nas je što iz finansijskih razloga ne mogu obezbijediti specijalizovane vaspitače za rad sa ovakvom djecom jer im je to prvenstveno potrebno. Naši vaspitači uz pomoć ovakvog programa i uz svoju posebnu posvećenost donekle mogu pomoći djeci sa problemom u učešću i učenju”, pojašnjava Gordana.

Osim aktivnosti s djecom, u ‘Trolu’ posebnu pažnju posvećuju saradnji s roditeljima, pa je za njih Gordana pripremila i poseban priručnik:

“Priručnik za roditelje ‘Moj vrtić i ja’ nastao je kao podrška porodici i djeci koja prvi put polaze u vrtić, odnosno jaslice. Priredila sam ga kako bi roditelji koji dobiju priručnik pri upisu u svakom trenutku mogli da se oslone na savjete kako postupiti ukoliko se kod djeteta javi određeni problem pri polasku u vrtić i kako bi i sami imali više informacija o svemu”, kaže Gordana.

Pored nabrojanog, napominje Gordana, dosta se radi i na samom unapređenju rada unutar kolektiva, pa je takoizrađen i Refleksivni praktikum,interni dokument koji postoji u Ustanovi i koji je dio sveukupnog rada na podizanju kvaliteta vaspitno-obrazovnog procesa i postoji radi samoevaluacije rada vaspitača.

“Na primjer jedan od zadanih zadataka bio je: ‘Koja aktivnost sa djecom Vam je bila najuspješnija u nekom proteklom periodu, a koju biste drugačije osmislili kada biste je ponovo realizovali sa djecom i zašto?’ Smatram da samoevaluacija vaspitača mnogo doprinosi poboljšanju kvaliteta vaspitno-obrazovnog procesa, jer kada imamo uvid u ono gdje eventualno griješimo, svaka ispravka značiće bolje i pobudiće motivisanost kod nas samih da budemo bolji. Samo bavljenje sobom na ovakav način, odraziće se pozitivno i na kvalitet cjelokupnog vaspitno-obrazovnog procesa i uticati na rano učenje i razvoj djeteta. Kroz dokument možemo poboljšati i saradnju sa kolegama razmjenjujući mišljenja o realizaciji vaspitno-obrazovnog procesa i donositi konstruktivna rješenja”, pojašnjava zbog čega se odlučila na izradu ovakvog dokumenta Gordana.

U vrtiću ‘Trol’ u Derventi ne namjeravaju stati s aktivnostima,već ih nastavljaju i proširuju, pa Gordana za naredniperiod najavljuje mnoge od njih.

Jednomnedjeljno planiramo čitaonice/radionice „Čitaj mi, da ti pričam“, program koji predviđa stimulaciju razvoja govora i uvođenje djeteta u svijet knjige i provodili bi ga vaspitači sa stručnim saradnicima i roditeljima volonterima, pa program „Dijete priča djetetu“ u sklopu redovnog boravka u predškolskoj ustanovi koji nudi obogaćivanje dječijeg iskustva i saznanja o životu djece u ruralnim područjima, program bi trebalo da obuhvati posjete djece koja borave u vrtiću djeci u seoskim domaćinstvima koji će im pričati o svom načinu života u selu uz organizovanje praktičnih aktivnosti i radionica u prirodi kao i školi ili nekom drugom adekvatnom prostoru sa djecom iz ruralnih područja. Kroz interakciju djece ublažila bi se posljedica socio-kulturne nejednakosti”, pojašnjava Gordana najavljujući i edukativne radioniceisavjetovalište za roditelje pod nazivom „Za mame i tate da me lakše shvate“gdje bi jedanput mjesečno u prostorijama vrtića voditelji vaspitači, pedagozi i psiholozi pripremali različita predavanja o razvoju i učenju kod predškolske djece i mogućim problemima koji se javljaju u toku djetinjstva uz razmjenu roditeljskih iskustava na različite teme.

“Planiramo i „Malu školu sporta“ – specijalizovani razvojni program za psihofizički razvoj djeteta koji bi vodili profesori za fizičku kulturu, treneri i mladi sportisti te „Malu školu plesa“ – sportski ples svakako pomaže u psihofizičkom razvoju djeteta, kao i njegovom kulturološkom bogaćenju koji bi vodili profesionalni plesači i treneri u prostorijama vrtića”, najavljuje Gordana Simić bogate aktivnosti u ‘Trolu’.

UNICEF BiH otvorio je u maju Konkurs “Naše priče za najbolje vrtiće” za pojedince, pojedinke i/ili grupe zaposlene u predškolskim ustanovama u Bosni i Hercegovini koji su dali istaknut doprinos inkluzivnosti i kvalitetu predškolskog odgoja i obrazovanja. U narednom periodu na blogu ZaSvakoDijete.ba objavljivaćemo priče o vrtićima koji su prijavljeni na konkurs, a istaknuti stručnjaci predškolskog odgoja i obrazovanja ocijeniće prispjele prijave te nagrade i priznanja uručiti krajem godine.

zasvakodijete

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here