Двадесет трећи Међународни илиндански пјеснички сусрети били су прилика да се окупе пјесници учесници „Вихоровог“ конкурса за избор најљепших пјесама о љепоти вода, као иу да се побједницима уруче и заслужене награде.
Из “Вихора” је саопштено да је на конкурс за избор најљепших пјесама посвећеним љепотама вода стигло 67 радова, нешто више него лани, и то из Републике Српске, Федерације БиХ, Србије, Црне Горе, Македоније, Бугарске, Хрватске, Њемачке и Швајцарске.
Пјесма “Кап водmeđunarodni pе” аутора Мирка Бјелајца из Сирига у Србији проглашена је побједником овогодишњег наградног конкурса Српског књижевног клуба “Вихор” из Дервенте.
– Пјесма је посвећена мом покојном брату Вељку и чини ми се да сам је писао цијели свој живот, колико је дуго била у мени. Није лако писати, морамо ући у дубину своје душе, да откријемо све што је у њој, па да све то претворимо у стих или неки текст. Понекад је то и неки пригушени крик, који само ја осјећам, описао је Бејајац свој стваралачки рад.
Награђена је и шаљива пјесма “Водена” аутора Слободана Милојевића из Крушевца.
– Први пут сам у вашем граду и јако ми се допала сама организација и атмосфера и надам се да ћу учествовати и даље, истакао је награђени Крушевчанин.
У категорији “Укрински водени цвијет” најбољом пјесмом је проглашена пјесма “Фантазија изнад воде” аутора Јована Бундала из Београда.
– Рођен сам у Подргрмечу и радо се одазивам на овај конкурс и до сада сам освајао прве награде у свакој од категорија, што ми је изузетнбо драго. Нажалост, није ми драго јер се више не могу пријавити на овај конкурсу, јер исти пјесник не може вие пута добити награду. Феномен „цвијетања“ ријеке познат је и на Тиси, гдје такође учествујем у сличној манифестацији, истакао је Бундало.
Награде побједницима је уручио градоначелник Милорад Симић.
– И ово окупљање пјесника има своју традицију и привлачи све више умјетника. Као просвјетном раднику и предавачу матерњег језика, ова манифестација ми је близу срца и ја честитам свима који су се одазвали на позив “Вихора”, нагласио је Симић.
Похваљене су и пјесме Ане Стајкове Иванове из Бугарске, Божице Везмар из Зубиног Потока, Гордане Илић из Добоја, Горице Крстовић из Дервенте, Жаклине Манчић из Ниша, Јелене Ђурђевић из Дервенте, Миле Сташевић из Зрењанина, Мирјане Миланков из Новог Сада, Ненада Карића из Лазаревца, Паје Бркића из Пелагићева, Ратка Белића из Суботице.
Дервента Кафе