Vijesti Društvo Amabari još uvijek zagonetka

Amabari još uvijek zagonetka

0

Još uvijek postoji zagonetka ko je gradio u kamenu škrljcu ambare u Donjem Detlaku. Nije utvrđeno tačno u kom su vremenskom razdoblju nastali i koja ih je društvena zajednica gradila i za koje svrhe su im služili ambari.

Amabari jos uvijek zagonetka 1

Pretpostavlja se da se to desilo u doba seoba naroda i da nisu vezane za vrijeme pravljenja manastira u Detlaku, jer isti takvi ambari postoje u Gornjoj Lupljanici.

Postoji vjerovatnoća da su monasi nakon organizovanja monaške zajednice u Detlaku koristili za svoje potrebe ambare, prvenstveno, kao spremišta za hranu, posebno žitarice, sušeno voće i pčelinji med.

Amabari jos uvijek zagonetka 2

Prošlog vikenda akademik dr. Staniša Tutnjević obišao je nekoliko značajnih arheoloških  lokaliteta i mjesta starina na području opštine Derventa. Prije svega, njega je intresovalo postojanje amabara u Gornjoj Lupljanici, radi poređenja i uspostavljanja veze i sličnosti između ambara u Donjem Detlaku za koje se već odavno zna.

Amabari jos uvijek zagonetka 3

Prema tvrdnjama mještana u Gornjoj Lupljanici na lokalitetu Brestovci postojalo je nekoliko ambara isklesanih u kamenu sa poklopcima, koji se ni po čemu ne razlikuju od ambara u Donjem Detlaku. Od svih sada je vidljiv samo jedan u obližnjoj šumi i pored njega postoje još dva zatrpana ambara, dok su ostali zatrpani po njivama kad su seljani obrađivali zemlju.

Amabari jos uvijek zagonetka 4

Akademik Dr. Staniša Tutnjević je izrazio zadvoljstvo što je mogao da posjeti ambare u Gornjoj Lupljanici i uvjeri se u istinitost postojanja istih ambara, kao što su u Donjem Detlaku, idući tragom pisanja Savka Pećića Pese o ovim ambarima u Gornjoj Lupljanici.

Tutnjeviće je boravio i na izvoru rječice Lupljanica, a potom na Plehanu i na Banjicama kod Dubočca.

Njegov boravak je označen s ciljem upotpunjavanja saznanja o našim krajevima i postojanju značajnih areheoloških lokaliteta, kao i starina, značajnih za utvrđivanje postojanja društvenih zajednica u prošlosti  kroz vijekove na ovom prostoru.

Tutnjević je napisao dvije knjige koje govore o našim krajevima, ”Pop Jovičina buna”, Beograd 2007. godine i ”Na tragau manastira Detlak”, Beograd 2008.godine, pa je sve zabilježio, fotografisao i očekivati je da iza ovih obilazaka i sakupljanja građe izađe nova knjiga o našim krajevima.

U pratnji akademika Dr. Staniše Tutnjevića su bili Vojo Nović, pisac nekoliko knjiga o detlovačkom i kalenderovačkom kraju, te poznavalac mnogobrojnih arheloških lokaliteta i mjesta gdje se nalaze etno starine derventskog područja, Savko Pećić.

Savko Pećić Pesa

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here