Vijesti Društvo Šanse u podizanju voćnjaka

Šanse u podizanju voćnjaka

0

Područje opštine Derventa, sjevernim dijelom pripada Posavini, a južnim, niskom pobrđu planine Krnjin. Odavno se zna da na ovim područjima postoje, skoro idealni uslovi za razvoj voćarstva, što nije slučaj, jer za sada je veoma malo savremno uređenih voćnjaka. Usamljeni primjeri malih plantaža u Kuljenovcima, Velikoj Sočanici i Gornjim Ceranima su samo primjeri da se može uspješno proizvoditi voće.

Sansa u podizanju vocnjaka

Šljivici su najzastupljniji, ali su neuređeni, a zasadi su stari i neobnavljaju se novim sortma. Ovo podneblje je povoljno za sve vrste voća, kažu stručnjaci voćarstva, a danas su poznate mnoge vrste krušaka, jabuka, kajsija, breskvi i trešanja, koje daju dobre prinose.

Ni jagodičasto voće nije zastupljeno skoro nikako, a dervetsko podneblje je pogodno za uzgoj konzumnih jagoda i malina. Sličan je slučaj sa plasteničkom proizvodnjom povrća. Osim, ponešto uređenih plastenika u Drijenu, rijetki su na drugim mjestima, tako da je plastenička proizvodnja povrća u odnosu na mogućnosti je veoma mala. Kada se sve ovo uzme u obzir, onda i nije čudo da Derventa kao opština, koja ima višestruke uslove za razvoj voćarstva i povrtlarstva, zaostaje za drugim područjima. U drugim regionima plodne površine i ravnice  se pretvaraju u voćnjake. Kod nas su neiskorištene velike površine na blagim pobrđima pogodnim za voćnjake.

Usvajanje proizvodnje voća zahtijeva znanje, trud i ulaganja, ali daje rezultate, kažu stručnjaci voćarstva i vlasnici plantaža. Veliko podrčje osinjskog kraja, nema organizovane zemljoradničke zadruge, koja bi bila servis stručnih i svih drugih usluga poljoprivrednim proizvođačima, što je nedostatak za mnoge mlade ljude koji bi se okrenuli proizvodnji voća.

Ulazak u evropske integracije, podrazumijeva organizovanu i modernu proizvodnju zdrave hrane u poljoprivredi, voćarstvu, povrtlarstvu i stočarstvu.

A da se može, i da trud nije uzaludan, primjeri su zasadi voćnjaka u Kuljenovcima, Gornjim Ceranima, voćnjak sa rasadnikom u Velikoj Sočanici kod Danilovića i veći broj plastenika u Drijenu i još nekim mjestima.

Da bi se ljudi okrenuli proizvodnji voća, povrća u plasteniku, jagoda i malina, potrebni su stručni savjeti, seminari i naravno dobro usmjereni ciljani projekti i podsticaji, te povezivanje proizvođača radi plasiranja proizvoda na tržište.

Savko Pećić Pesa – Derventski list

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here