Vijesti Kultura i obrazovanje Promovisana knjiga o znamenitim Banjalučankama: Među odabranima i tri Dervenćanke

Promovisana knjiga o znamenitim Banjalučankama: Među odabranima i tri Dervenćanke

0

Prošlog petka u Narodnoj biblioteci “Branko Radičević” održana je promocija knjige “Banjaluka-znamenite žene u istoriji grada”.

20160205161009_352079_1_

Knjiga je nastala kao rezultat istraživanja autorskog tima, sačinjenog od doktora i magistara humanističkih nauka, a o njoj su govorile Biljana Panić-Babić, jedan od autora i recenzent Tatjana Duronjić. Vanredni profesor Filološkog fakulteta u Banjaluci dr Biljana Panić-Babić pojasnila je da su ovom knjigom prvi put predstavljene ženske ličnosti u istorijskom razvoju grada Banjaluke,u periodu od 16. vijeka do završetka Drugog svjetskog rata.

“Iako je doprinos ženskih ličnosti izuzetan na polju prosvjete, zdravstva arhitekture, humanitarnog rada, te književno-publicističkog i kulturnog djelovanja, one su neopravdano ostale potisnute u sjenci istorije. “, rekla je Babićeva i dodala da su autori radili šest godina na ovoj knjizi, koja je do sada promovisana u Austriji, šest gradova Republike Srpske, a uskoro će biti predstavljena i u Subotici.

U knjizi su, kroz biografske podatke, anegdote i fotografije, ispričane priče o 32 žene banjalučke regije koje su rođene ili su sticajem okolnosti bile vezane za grad na Vrbasu. Knjiga počinje pričom o Šemsi Kaduni, prvoj ženi koja je vezana za istoriju grada, rođenoj sestri Mehmed paše Sokolovića, a potom slijede legende o Safikadi, harambaši Mari, Anki Drakulić, Gizeli Januševski, prvoj doktorici u Banjaluci i dalje kroz istoriju preko prvih učiteljica, uticajnih žena, kulturnih radnica i učesnica NOR-a. I Derventa ima čime da se ponosi. Među prvim direktoricama škola u Banjaluci bila je Marina Popović, u humanitarnom radu istakla se čuvena dobrotvorka Marija Jakšić i umjetnošću se bavila glumica Sonja Cirekova.

Knjiga je podijeljena u dvije cjeline: “Znamenite žene u prošlosti Banjaluke 1494-1918.” i “Znamenite žene u prošlosti Banjaluke 1918-1945.”.

Štampana je u 150 primjeraka na čirilici,a zbog nedostatka novčanih sredstava,štampanje na latinici će sačekati neka bolja vremena. Nosioci projekta su Filološki i Filozofski fakultet Univerziteta u Banjaluci, a izdavač monografije je Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske.

derventa.ba

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here