Narodna biblioteka „Branko Radičević“ danas je započela sa obilježavanjem značajnih datuma iz oblasti kulture, tradicije i nauke, odnosno temama o kojima je važno podizati svijest.
Prigodno, danas je „čajankom“ obilježen Dan žena i djevojaka u nauci, koji se zvanično slavi od 2015. godine s ciljem isticanja doprinosa žena u naučnim disciplinama i ukazivanja na potrebu za većom ravnopravnošću u ovoj oblasti.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, žene čine 30 odsto zaposlenih u nauci, dok je njihov udio na rukovodećim pozicijama svega 11. Takođe, samo tri posto Nobelovih nagrada u nauci dodijeljeno je ženama.
Podaci iz 2018. godine za Bosnu i Hercegovinu pokazuju da su 59% visokoobrazovanih osoba žene, ali i dalje mali broj njih zauzima vodeće pozicije u naučnim i akademskim institucijama.
Stoga danas skrećemo pažnju na značaj diskusije o ulozi žena u nauci i društvu uopšte, jer znanje i obrazovanje imamo, ali je potrebna i podrška za dalji napredak, rekla je direktorica Narodne biblioteke „Branko Radičević“ Vesna Šain.
– Obilježavanjem Dana žena i djevojaka u nauci želimo naglasiti važnost uloge žena u obrazovanju, istraživanju i inovacijama. Žene su uvijek bile prisutne u nauci, ali često njihov rad nije bio prepoznat na pravi način. Danas nastojimo da to promijenimo i da pružimo podršku mladim djevojkama da se hrabro upuste u naučne karijere, istakla je Šain.
“Čajanka” i “Maštovnica” u čast naučnica
U okviru obilježavanja ovog datuma, i dječija radionica „Maštovnica“ je bila posvećena ženama i njihovoj ulozi u društvu.
Kroz kreativan i edukativan pristup, djeca su učila o značaju žena – bilo da su majke, učiteljice, doktorke ili naučnice – kako bi stekla razumijevanje o važnosti ravnopravnosti i doprinosa žena u različitim sferama života.
Za odrasle smo organizovali neformalno druženje uz čaj, inspirisano tradicionalnim kulturnim salonima, gdje će i ubuduće svi zainteresovani moći slobodno razgovarati na teme koje pokrećemo, uz opuštenu atmosferu i razmjenu mišljenja, otkriva Šain.
– Posebno želimo da istaknemo doprinos žena koje su svojim radom ostavile značajan trag u nauci, poput nobelovke Marije Kiri, ali i naše sugrađanke Radmile Marić, rođene u Derventi, koja je postala predsjednica Univerziteta u Konektikatu u SAD-u. Ona je jedina žena rođena van Amerike koja je obavljala ovu funkciju i dobitnica je brojnih priznanja u SAD-u, Japanu i Kanadi. O njenom životu i dostignućima govorila nam je njena rodica Radmila Velimir, bivša radnica naše biblioteke i penzionerka, koja je podijelila dragocjene detalje koji nisu dostupni u literaturi i medijima, naglasila je direktorica Biblioteke.

Ona je naglasila i važnost lokalnih primjera.
– Srbija i Bosna i Hercegovina imaju relativno dobru statistiku kada je riječ o ženama na rukovodećim pozicijama, a u Derventi možemo vidjeti mnoge žene koje zauzimaju značajne funkcije. Ove priče dokazuju da je jednakost moguća i da žene imaju sve predispozicije da budu lideri u nauci i društvu, zaključila je Šain.
Dan žena i djevojaka u nauci prilika je da se podsjetimo na doprinos žena u naučnoj zajednici, ali i da ohrabrimo buduće generacije da se posvete istraživanju, inovacijama i akademskim postignućima.
Derventa Cafe