Magistar Slobodan Nagradić predstavio je sinoć u Centru za kulturu svoja dijela “Tumačenja i vrednovanja”, “Nije čovjek ko ne psuje”, “Protiv stigmi i samoobmana” i “Kultura, istorija, nasleđe”, objavljenih tokom prošle i ove godine. Prema riječima autora, zajedničko im je da govore o socijalnoj zbilji Republike Srpske i BiH.
„Tumačenja i vrednovanja“ sadrže književne kritike, kaže Nagradić, dodajući da primarno nije književni kritikar, ali jeste pažljiv čitalac knjiga i romana, dok djelo neobičnog naziva „Nije čovek ko ne psuje“ govori o mentalitetu i ponašanju ljudi u ovog podneblja.
– Knjiga govori zapravo o psovkama u mom rodnom selu Crnča i okolnim selima koja su etnički i konfesionalno identična. Tu sam knjigu počeo pisati, nećete vjerovati, prije 43 godine, kada sam vodio neke etnografske bilješke. Onda sam počeo da se bavi nečim drugim i to je mi ostalo u Sarajevu u kojem sam živio prije rata. Prije dvije godine odlučio da pišem knjigu o tome prisjećajući se šta sam zapisao tada, otkriva magistar Nagradić.
„Protiv stigmatizacija i samoubmana“ je knjiga politikoloških i socioloških ogleda, rasprava i članaka, koja govori o važnim političkim ličnostima, ali se i dotiče iskrenosti kod izvinjavanja za ratne zločine, nacionalnim interesima naroda u BiH i slično. „Kultura, istorija, nasleđe“ se najvećim dijelom odnosi na kulturo-istorijsko nasleđe Republike Srpske.
O Nagradićevim radovima je govorio njegov dugogodišnji prijatelj, istoričar Željko Vujadinović, inače dobar poznavalac autorovog bogatog opusa.
– Slobodan spada u krug široko obrazovanih intelektualaca, sposobnih da raspravljaju o raznim temama i sposobnih da ih po dubini definišu i po dubini odrede. Takve su i knjige koje večeras predstavljamo, tematski veoma raznovrsne. Tekstovi su politikološkog, sociološkog, istoriografskog, etnografskog i etnološkog karaktera, a svi oni upućuju na to da je Nagradić trenutno sigurno jedan od najzačajnijih intelektualaca u Republici Srpskoj i da bi njegove radove, bolje rečeno njegove ideje i njegove misli, trebalo saslušati, rekao je Vujadinovićovom prilikom, ističući da je knjiga o psovkama produkt značajnog empirijskog istraživanja.
Dr Zlatko Jurić je recenzent knjige „Tumačenja i vrednovanja“ u kojoj su sakupljeni autorovi književno-kritički, eseistički i publicistički radovi.
– Veoma je značajno u našem književnom i kulturnom životu objavljivanje ove knjige, jer je književna kritika važna, uz teoriju književnosti i istoriju književnosti. Nagradić je vješto predstavio knjige već etabliranih pisaca, kao što su Andjelko Anušić i Dragan Tepalčević, kojima je najviše posvetio prostora u ovoj knjizi, ali i nekim autorima koji tek počinju da pišu. Možda bi moglo da bude potpunije sagledavanje u nekoj komparaciji sa drugim piscima, ali to je njegov impresionistički i subjektivni pristup predstavljanja knjige, Istakao je Jurić.
Biografija
Magistar Slobodan Nagradić rođen je u Crnči 1957. godine. Osnovnu školu završava u Crnči i Osinji, srednju u Doboju, a na Filozofskom fakultetu u Sarajevu stiče diplomu filozofije i sociologije, dok magistarski rad brani na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu na temu „Društveni položaj manjina u postdejtonskoj BiH“.
Završio je i nekoliko specijalizovanih edukacija, te je do rata radio u Sarajevu, a poslije sukoba i kao asistent na Filozofskom fakultetu u Banjoj Luci. Kasnije postaje pomoćnik ministra za ljudska prava Savjeta ministara BiH, savjetnik ministra za porodicu omladinu i sport u Vladi Republike Srpske i niz drugih funkcija u stručnim organizacijama poput Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, gdje je bio direktor.
Derventa Cafe