Vijesti Privreda Kako je uništen derventski “Tehnorad” – VIDEO

Kako je uništen derventski “Tehnorad” – VIDEO

0

„Tehnorad“ a.d. Derventa je preduzeće koje se nalazilo bukvalno na prvoj borbenoj liniji u gradu koji je bio najporušenija opština Bosne i Hercegovine i poslije Vukovara grad koji je pretrpio najveća razaranja od svih gradova i opština sa prostora bivše Jugoslavije. Za vrijeme nesretnog rata nijedna od zaraćenih strana iz fabrike nije ništa iznijela, sve mašine i sva oprema ostali su nedirnuti, tako da je već ratne 1993. godine „Tehnorad“ ponovo krenuo sa radom.

Tehnorad

Ono što nije uspio da uništi rat, za vrlo kratko vrijeme je uništio Dušanić Petar. Kuponima stare devizne štednje je kupio 30% kapitala preduzeća, a upravu je formirao na način što je na prevaru zastupao i male akcionare koji niti njemu, niti njegovom privatnom preduzeću „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor, ni sa njim povezanim licima nikada nisu dali nikakvu punomoć za zastupanje.

Od niza krivičnih djela koja je Dušanić Petar (i sa njim povezana lica počinio), navešćemo samo neka:

– prevara prilikom zastupanja malih akcionara (nezakonite sve sve odluke skupštine akcionara)

– uništavanje cjevovoda kojim je preduzeće bilo spojeno na gradsku toplanu i nezakonita izgradnja benzinske pumpe preduzeća „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor na zemljištu preduzeća „Tehnorad“ a.d. Derventa

– krađa

– pljačka mašina i opreme

– prouzrokovanje stečaja nesavjesnim poslovanjem dovođenje preduzeća u stanje stečaja

– zloupotreba lažnog stečaja

– zlopotreba u stečajnom postupku

– zloupotreba ovlašćenja u privredi

– nesavjesno privredno poslovanje

– zaključivanje štetnih ugovora

– utaja poreza i doprinosa

– prouzrokovanje nesposobnosti preduzeća da pravovremeno plaća poreske obaveze

Prevara prilikom zastupanja malih akcionara (nezakonite sve odluke skupštine akcionara) Struktura kapitala preduzeća, po Knjizi akcionara izdatoj od strane Centralnog registra hartija od vrijednosti a.d. Banjaluka je sledeća: 29,99% kapitala se vodilo na Dušanić Petra, a od nedavno na Dušanić Slavišu, 9,99% na Fond PIO, a 5% kapitala na fond za restituciju. Ostalih 55% kapitala se vodilo na male akcionare, konkretno na 486 malih akcionara.

Dokaz: Lista akcionara preduzeća „Tehnorad“ a.d. Derventa sa danom 03.09.2012. godine izdata od strane CRHOV a.d. Banjaluka (Link na dnu teksta)

Iz navedene strukture kapitala se može zaključiti da se bez učešća malih akcionara nije mogla održati nijedna skupština akcionara. Najveći broj njih je imao prebivalište na području opština Modriča, od čega je najviše građana koji su izbjegli sa područja opštine Zavidovići. Dušanić Petar je od tih građana na prevaru uzeo vaučere, lažno im prikazujući da on i njegovo privatno preduzeće „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor mogu od građana otkupljivati vaučere, za vaučere su obećali ili robu ili novac. Nakon što je na prevaru prikupio njihove vaučere, bez njihovog pitanja, znanja i saglasnosti je te vaučere uložio u preduzeće „Tehnorad“ a.d. Derventa, a da bi sebi osigurao kvorum na skupštinama, Dušanić Petar je prevario i slagao ostale akcionare, govoreći im da on zastupa male akcionare iz Modriče, što nije tačno. Dušanić Petru, njegovom privatnom preduzeću „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor, niti bilo kome sa njima povezanima, nikada mali akcionari nisu dali punomoć da ih zastupa, što znači su sve skupštine akcionara, kao i sve odluke koje su donesene na tim skupštinama ništave.

Dušanić Petar je u a.d. „Tehnorad“ Derventa postupao slično kao u drugim preduzećima : na osnovu nezakonitih punomoći za prodaju vaučera, Dušanić Petar je po svom nahođenu ulagao vaučere u preduzeća gdje je on htio, nakon čega su ti vaučeri postajali akcije. Takođe je, kao i u ostalim preduzećima, Dušanić Petar u preduzeća ulagao vaučere građana koji nisu iz opštine u kome se nalazi preduzeće, tako je u preduzeća iz Prnjavora ulagao vaučere građana sa područja opštine Gradiška (slučaj TP „Promet“ a.d. Prnjavor) ili Doboja (slučaj „Metalka“ a.d. Prnjavor i „Prnjavorekspres“ a.d. Prnjavor), preduzeća iz Banjaluke, vaučere građana sa područja opština Prnjavor, Modriča, Doboj i Teslić – preduzeća „Metal“ a.d. Banjaluka i „Palas“ a.d. Banjaluka …). U konkretnom slučaju preduzeća „Tehnorad“ a.d. Derventa, Dušanić Petar je ulagao vaučere građana sa područja opštine Modriča.

Po modelu privatizacije koji je na papiru bio pravedan (dok se o njemu u stvarnosti, na osnovu efekata privatizacije, može govoriti kao o smišljenom nametanju građanima Republike Srpske takvih životnih uslova koji bi za posljedicu mogli imati istrebljenje naroda – genocid) i po kojem su građani, vaučer privatizacijom dobili 55% kapitala, postojale su grupe građana koje su bile favorizovane: borci vojske Republike Srpske, ratni vojni invalidi i porodice palih boraca VRS. Nezakonitom privatizacijom, umjesto da u skladu sa zakonom budu favorizovani, pripadanici pomenutih kategorija su bili najviše oštećeni.

Među pomenutih 486 malih akcionara, nalaze se gospodin Tripić Bogoljub i njegova supruga Draginja. Gospodin Tripić Bogoljub je dobio 184 vaučera (po osnovu pogibije sina Tripić Stojana, pripadanika Vojske Republike Srpske, kao i na osnovu učešća Tripić Bogoljuba u ratu), a njegova supruga Draginja je dobila 20 vaučera. Preko sredstava informisanja su Dušanić Petar i njegovo privatno preduzeće „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor 2001. godine davali saopštenja za javnost u kojima su pozivali građane da im daju svoje vaučere, za šta su obećavali dati novac ili robu. Gospodin Tripić Bogoljub je bio uvjeren da nadležni organi Republike Srpske stoje iza nekoga ko javno preko svih medija poziva građane da mu daju svoje vaučere, a kako je veliki broj građana već predao svoje vaučere Dušanić Petru, tako su postupili i gospoda Tripić Bogoljub i njegova supruga Draginja. U prostorijama preduzeća „Agropromet“ Modriča (koje je takođe nezakonito privatizovao Dušanić Petar), gospodin Tripić Bogoljub je 2001. godine dao punomoć Petru (Milovoja) Dušaniću da u njegovo i ime njegove supruge može izvršiti prenos vaučera sa privatizacionog računa jednog ili više preduzeća koja se privatizuju, da može vaučere prenijeti na privatizacioni fond, da može vaučere prodati ili pokloniti trećim licima.

Dokaz : Punomoć Tripić Bogoljuba Dušanić Petru, iz 2001. godine. (Link na dnu teksta)

Dokaz : Punomoć Tripić Draginje Dušanić Petru, iz 2001. godine (Link na dnu teksta)

Kako je već navedeno, avgusta 2002. godine Komisija za hartije od vrijednosti je sve ugovore i punomoći koje je Dušanić Petar potpisao sa desetinama hiljada građana, proglasila ništavim.

Dokaz : Rješenja Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske 01-011-1346/02 i broj 01-011-1347/02 od 20.08.2002. godine, objavljena u „Službenom glasniku Republike Srpske“ broj 74/02. (Link na dnu teksta)

Direkcija za privatizaciju RS dana 22.06.2001. godine gospodinu Tripić Bogoljubu šalje Potvrdu o rezultatima Vaučer ponude za lica i Fond, kojom ga obavještava da je njegovih 184 vaučera uloženo u Osnovno državno preduzeće „Tehnorad“ p.o. Derventa, preduzeće za projektovanje, proizvodnju i montažu metalnih konstrukcija i opreme, te da on po tom osnovu ima 6.436 akcija, odnosno 0,490263% akcija u preduzeću.

Dokaz : Potvrda Tripić Bogoljubu od Direkcije za privatizaciju RS o rezultatima Vaučer ponude za lica i Fond, od dana 22.06.2001. godine

Direkcija za privatizaciju RS dana 24.07.2001. godine gospodinu Tripić Bogoljubu šalje Obavijest kojom ga izvještava da je Vlada Republike Srpske privremeno povećala broj članova upravnih odbora za dva člana u preduzećima u kojima su vaučere uložila fizička lica, te je gospodin Tripić Bogoljub Rješenjem Vlade Republike Srpske broj 02-020-1179/01 od 10.07.2001. godine imenovan u upravni odbor preduzeća ODP „Tehnorad“ P.O. Derventa do sazivanja skupštine akcionara.

Dokaz : Obavijest Direkcije za privatizaciju RS broj 2860-01/01 od 24.07.2001. godine (Link na dnu teksta)

Po dobijanju pomenute Obavijesti, gospodin Tripić je kontaktirao nadležne u Direkciji za privatizaciju RS, od kojih je dobio informaciju da će biti pozvan iz preduzeća „Tehnorad“ Derventa, što se nikada nije desilo.

Desilo se to da je Dušanić Petar prevario akcionare na prvoj skupštini akcionara, govoreći im da on zastupa male akcionare, za šta je kao potvrdu dao pomenute punomoći koje je Komisija za hartije od vrijednosti RS proglasila ništavim.

Zahvaljujući krivičnom djelu prevare, Dušanić Petar je formirao upravu preduzeća, koja je ubrzo potpuno uništila preduzeće „Tehnorad“ a.d. Derventa.

Odmah po dolasku u preduzeće, 2001. godine, Dušanić Petar je rekao da je on preduzeće kupio (iako je kupovinima stare devizne štednje kupio samo 30% kapitala, Dušanić Petar se u preduzeću „Tehnorad“ a.d. Derventa ponašao kao i u desetinama drugih preduzeća u kojima je postao vlasnik dijela kapitala – kao da je to njegova ćaćevina i kao da može sa višedecenijski stvaranom imovinom i zatečenim radnicima raditi šta hoće) prvenstveno radi atraktivne lokacije, rekao je da je u pitanju posao i da tu nema emocija, ne interesuje ga dalja sudbina radnika i preduzeća, rekao je da u poslu za njega nema nikakvih emocija i da kada je posao u pitanju, on nema emocija ni prema svom rođenom ocu Milivoju. Rekao je da će njegovo preduzeće u narednih godinu dana krenuti u i izgradnju 30 benzinskh pumpi, od čega će njegovi radnici raditi 3 pumpe, dok će ostalih 27 pumpi raditi radnici „Tehnorad“ a.d. Derventa, rekao je takođe da je obezbijedio dugoročni posao sa italijanskim poslovnim partnerom. Umjesto gradnje benzinskih pumpi i razvoja preduzeća, Dušanić Petar se svojski potrudio da se „Tehnoradu“ satre svaki trag.

Uništavanje cjevovoda kojim je preduzeće bilo spojeno na gradsku toplanu i nezakonita izgradnja benzinske pumpe preduzeća „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor na zemljištu preduzeća „Tehnorad“ a.d. Derventa prvi konkretan posao koji je Dušanić Petar uradio, bio je uništavanje cjevovoda kojim je preduzeće bilo povezano na gradsku toplanu. Na ulazu u preduzeću bilo je čvorište cjevovoda, koje je uništeno da bi tu Dušanić Petar mogao da izgradi benzinsku pumpu za svoje privatno preduzeće „Kompanija Dušanić“.

Time je „Tehnorad“ a.d. Derventa ostao bez mogućnosti da ima grijanje. Što je još gore, cjevovodom „Tehnogasa“ su bila povezana i ostala preduzeća iz industrijske zone Derventa sa desne strane puta Derventa – Banjaluka, čime je i nekoliko ostalih preduzeća onemogućeno da koristi usluge grijanja?!

Dakle, generacijama dervenćana je bilo potrebno da izgrade industrijsku zonu i obezbijede sve potrebne uslove za rad, a Dušanić Petar je za nekoliko dana sve to obesmislio.

Nije jasno kako su mu nadležni opštinski i pogotovo državni organi dozvolili uništavanje cjevovoda i izgradnju benzinske pumpe, što nikako nije moglo biti u regulacionom planu, jer je tu bilo čvorište cjevovoda.

Nezakonito izgrađena benzinska pumpa još radi, ali grijanja više nema.

Krađa – pljačka mašina i opreme

Dušanić Petar je ubrzo nakon što je kupio državni dio kapitala i nakon što je nezakonito formirao organe preduzeća, počeo sa pljačkanjem imovine preduzeća.

– vanjski kran navodno prodat u staro gvožđe preduzeće je imalo veliki građevniski kran koji je po šinama kretao po fabričkom krugu i služio za utovar i istovar profila i konstrukcija. Kran je bio u ispravnom stanju, ali ga je Dušanić Petar navodno prodao u preduzeće „Sirovinaprodukt“ a.d. Doboj kao staro gvožđe. Kažemo „navodno“ jer je potrebno napomenuti da je Dušanić Petar državni dio kapitala preduzeća „Sirovinaprodukt“ a.d. Doboj kupio za 353.817 KM kuponima stare devizne štednje, što navodi na sumnju da je vanjski kran, obzirom da je bio upotrebljiv, ustvari, ne prodat kao staro gvožđe, već preprodan za mnogo veći novac od prikazanog – ako je uopšte išta i prikazano vezano za pomenuti „posao“.

– velike škare za sječenje lima debljine 12mm i velika presa za savijanje lima debljine 12 mm februara mjeseca 2003. godine Dušanić Petar je naredio da se pomenute mašine odvezu iz preduzeća „Tehnorad“ a.d. Derventa u Banjaluku na navodni remont. Opet kažemo „navodni“ , jer su mašine bile ispravne i nije im bio potreban nikakav remont. Po informacijama koje posjedujemo, Dušanić Petar je u preduzeće „Tehnorad“ a.d. Derventa poslao radnike preduzeća „Metalka“ a.d. Prnjavor Vasić Dragoslava – Cocu i Radošević Obrada, koga Dušanić Petar zove Crvo, da pomognu u demontaži pomenute dvije mašine. Dušanić Petar je, kako smo informisani, namjerno tražio da se mašine „remontuju“ u februaru, jer je zima bila oštra i radi loših uslova u fabrici je bilo manje radnika i manje se ko imao buniti. Izvoženju mašina iz preduzeća se najviše protivio radnik Miletić Boro, koji je govorio „Ako sada dozvolimo da mašine izađu iz kruga fabrike, nikada ih više nećemo vidjeti“. Miletić Boro je prvi dobio otkaz ugovora o radu. Bio u pravu po pitanju sudbine mašina – nakon što ih je Dušanić Petar izvezao u nepoznatom pravcu, nikada više nisu vraćene u preduzeće. Po infromacijama koje posjedujemo, mašine su svo vrijeme od tog februara 2003. godine do danas u preduzeću „Metalka“ a.d. Prnjavor, jedna u pogonu male bravarije, a druga u pogonu za održavanje.

– automatizovana mašina za oluke, takođe otišla na „remont“ sa koga se nikada više nije vratila. Mašina je kupljena pred sami rat, savremena i gotovo nekorištena.

– tokarski stroj takođe je jedna od mašina preduzeća koja nije preživjela Dušanićev „remont“.

Prouzrokovanje stečaja nesavjesnim poslovanjem dovođenje preduzeća u stanje stečaja poslovanje preduzeća od momenta kupovine državnog dijela kapitala od strane Dušanić Petra i formiranja uprave je bilo nezakonito iz razloga što su skupštinske odluke zasnovane na krivičnom djelu prevare.

Dušanić Petar je otuđio imovinu preduzeća i podredio svo poslovanje „Tehnorad“ a.d. Derventa sebi i svom privatnom preduzeću „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor. Svi poslovi preduzeća su obavljani sa njegovim privatnim preduzećem ili preduzećima povezanim sa Dušanić Petrom. Poslovanje je bilo suprotno zakonu i dobrim poslovnim običajima.

Dušanić Petar je izdao pod zakup hale od kojih preduzeće „Tehnorad“ a.d. Derventa nikada nije imalo nikakvu korist, a po informacijama koje posjedujemo, novac od zakupa ide direktno Dušanić Petru, ne fakturiše se zakup, ne izdaju fiskalni računi, što znači da i na ovoj transakciji Dušanić Petar izbjegava plaćanje poreza. Uz Dušanić Petra, najveću odgovornost za uništavanje preduzeća „Tehnorad“ a.d. Derventa snosi Marić Slaven iz Dervente koji je imenovan za direktora preduzeća. Marić Slaven je u dugogodišnjoj vezi sa Dušanić Sanjom, kćerkom Dušanić Petra, radi čega se može smatrati povezanim licem sa Dušanić Sanjom, Dušanić Petrom i preduzećem „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor.

Marić Slaven je u svojstvu zakonskog zastupnika preduzeća „Tehnorad“ a.d. Derventa dana 06.04.2012. godine podnio Osnovnom sudu Doboj prijedlog za otvaranje stečajnog postupka nad „Tehnorad“ a.d. Derventa. Osnovni sud Doboj je dana 03.05.2012. godine donio rješenje o pokretanju predstečajnog postupka (postupka za utvrđivanje uslova za otvaranje stečajnog postupka).

Dokaz : Rješenje Osnovnog suda Doboj broj 60 0 ST 016455 12 ST od 03.05.2012. godine (Link na dnu teksta)

Očigledno je da Marić Slaven nije dao potpune i istinite informacije vezane za stečaj preduzeća, a prije svega nije naveo cjelokupnu imovinu koja pripada preduzeću „Tehnorad“ a.d. Derventa : nije naveo da je preduzeće vlasnik mašina koje je Dušanić Petar otuđio iz Društva, nije naveo da je Dušanić Petar nezakonito uništio cjevovod i na ulazu u „Tehnorad“ a.d. Derventa napravio benzinsku pumpu, nije naveo da su sredstva od zakupa davana Dušanić Petru u gotovini, da pomenuta sredstva nisu uplaćivana na žiro-račun preduzeća, te da Dušanić Petar nije izdavao fakture i fiskalne račune za zakup, što znači da nije plaćao porez…

Osnovni sud Doboj je dana 18.06.2012. godine donio rješenje o otvaranju stečajnog postupka nad dužnikom „Tehnorad“ a.d. Derventa. U obrazloženju rješenja je navedeno da je predlagač (Marić Slaven, koji je u dugogodišnjoj vezi sa Dušanić Sanjom, kćerkom Dušanić Petra) ostao kod prijedloga za otvaranje stečajnog postupka, ističući da i dalje stoje razlozi izneseni u prijedlogu otvaranja stečajnog postupka, jer je račun blokiran, postoje zaključci o izvršenju sudskih odluka, te izvršena pljenidba nekretnina od strane Poreske uprave. Sud je dalje naveo da stečajni dužnik ne obavlja poslovnu djelatnost, jedini zaposleni je direktor, postoje obaveze koje se ne mogu ispuniti.

Dokaz : Rješenje Osnovnog suda Doboj broj 60 0 ST 016455 12 ST od 18.06.2012. godine (Link na dnu teksta)

Marić Slaven je bio dužan da u stečajnom postupku dati potpune i istinite informacije o imovini preduzeća, što očigledno nije učinio. Na osnovu naprijed navedenog, više je nego jasno da su i u slučaju „Tehnorad“ a.d. Derventa nikako nije smio pokrenuti stečajni postupak, već je protiv Dušanić Petra i sa njim povezanih lica trebalo podići optužnicu radi najtežih oblika privrednog kriminala.

Nije jasno kako nadležno tužilaštvo, obzirom da im je u skladu sa članom 52. Zakona o stečajnom postupku (prečišćeni tekst, „Službeni glasnik Republike Srpske“ broj 26/10) stečajni sud morao dostaviti rješenje o otvaranju stečaja, nije odmah u skladu sa članom 18. Zakona o tužilaštvima („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj 55/02) tražilo prekid stečajno postupka, obzirom da Dušanić Petar, odnosno od nedavno njegov sin Dušanić Slaviša, imaju u preduzeću 30% kapitala i da su najodgovorniji za stečaj AD „Tehnorad“ Derventa, opštepoznata činjenica je da su i Dušanić Petar i Dušanić Mira, direktor „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor presudom suda BiH pravosnažno osuđeni za privredni kriminal velikih razmjera, kao što je opštepoznata činjenica da je Dušanić Petar i u slučaju preduzeća „Tehnorad“ a.d. Derventa počinio privredni kriminal velikih razmjera. Zloupotreba lažnog stečaja iz navedenog je jasno da je stečaj u preduzeću „Tehnorad“ a.d. Derventa pokrenut da bi se kroz stečaj legalizovao niz krivičnih djela Dušanić Petra i sa njim povezanih lice, a ne bi nas iznenadilo da se ime Dušanić Petra, njegovog privatnog preduzeća „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor ili sa njima povezanih fizičkih i pravnih lica nalazi na spisku stečajnih povjerilaca.

Dušanić Petar je značajan dio imovine preduzeća – veliki broj skupocjenih osnovnih sredstava nezakonito otuđio, vjerovatno je on (ili sa njim povezana lica poput direktora Marić Slavena) zaključivao fiktivne ugovore kako bi priznao svoja ili nepostojeća ili naduvana potraživanja, od momenta kupovine državnog dijela kapitala, u preduzeću je stvarno postojao samo jedan akcionar, Dušanić Petar, koji je konstantno, sistematski i smišljeno uništavao značajnu imovinu Društva, iznosimo osnov sumnje da su poslovne knjige vođene po zakonu, jasno nam je da se iz njih ne može utvrditi stvarno stanje imovine preduzeća (ponovo navodimo primjer osnovnih sredstava Društva koja su od strane Dušanić Petra otuđena), što znači da su u preduzeću sačinjavane lažne isprave. Radi navedenog su nastupile teške posljedice za AD „Tehnorad“ Derventa.

Zloupotreba u stečajnom postupku ovdje je više nego očigledno da stečajni postupak nije trebao biti otvoren, iz razloga što je u Društvu potrebno riješiti prethodno pitanje – pitanje niza krivičnih djela Dušanić Petra i sa njim povezanih lica, radi kojih je „Tehnorad“ a.d. Derventa smišljeno, sistematski i kontinuirano uništavan sa ciljem da se ogromna imovina Društva prelije Dušanić Petru i sa njim povezanim fizičkim i pravnim licima. Uvjereni smo da će se u krivičnom postupku utvrditi krivična odgovornost Dušanić Petra i sa njim povezanih lica, kao i vrijednost imovine stečene kriivčnim djelom, koja će se u skladu sa zakonom oduzeti i vratiti stvarnom vlasniku – preduzeću „Tehnorad“ a.d. Derventa, nakon čega će biti lako zanoviti poslovanje Društva.

Stečajni sudija je morao po službenoj dužnosti istražiti sve okolnosti koje su od značaja za stečajni postupak, što u ovom slučaju očigledno nije urađeno. Zakonski zastupnik nije stečajnom sudiji dao potupne i istinite informacije.

Stečajni sudija je trebao obezbijediti mjere obezbjeđenja buduće stečajne mase, što nije uradio.

Za privremenog stečajnog upravnika je pomenutim rješenjem imenovan Cvijetić Simo, koji je iz Dervente, koji je znao i morao je znati da je sve prije dolaska Dušanić Petra u preduzeće ono radilo, da su postojala sva osnovna sredstva preduzeća. Isto tako je znao i morao je znati da je Dušanić Petar na zamljištu AD „Tehnorad“ Derventa napravio benzinsku pumpu, od koje „Tehnorad“ a.d. Derventa nikada nije imao nikakvu korist, dok su Dušanić Petar i sa njim povezana fizička i pravna lica imali veliku korist. Predstečajni upravnik, dervenćanin je podrazumijevano znao da nikako nije mogao biti izmijenjen regulacioni plan u industrijskoj zoni Dervente na način da se dozvoli Dušanić Petru rušenje cjevovoda, kojim je onemogućeno grijanje kako AD „Tehnorad“ Derventa, tako i još nekoliko preduzeća iz industrijske zone Dervente.

Privremeni stečajni upravnik je bio dužan da obezbijedi imovinu stečajnog dužnika, što nije učinio. Od 03.05.2012. godine – momenta otvaranja predstečajnog postupka do danas, došlo je do značajnih oštećenja na imovini Društva: pokidan je , devastiran i odnešen dio limenog krova na velikoj hali preduzeća, što može, pogotovo kada se okiša, stvoriti dodatne velike probleme u preduzeću, NN lica su na nekoliko mjesta lupala betonsku ploču, kako bi lakše mogli otuđiti kablove za električnu energiju, naponski ormari za električnu energiju su devastirani, sa kranova su poskidani elektro-motori…

Dokaz : video zapis od 02.09.2012. godine i saslušanje radnika preduzeće „Tehnorad“ a.d. Derventa (Link na dnu teksta)

Cvijetić Simo je 18.06.2012. godine imenovan za stečajnog upravnika, bio je dužan da uđe u posjed imovine koja spada u stečajnu masu, da odmah utvrdi detaljan popis stečajne mase (kao dervenćanin je znao i morao je znati šta je u preduzeću bilo prije dolaska Dušanić Petra, nakon čega je o tome morao upoznati nadležne istražne organe, morao je podnijeti krivične prijave protiv Dušanić Petra, Marić Slavena i sa njima povezanih lica, koji su svojim nesavjesnim poslovanjem uništili značajan dio imovine preduzeća „Tehnorad“ a.d. Derventa. Početni bilans koji je bio dužan sačiniti stečajni upravnik nije sačinjen u skladu sa zakonom, jer u njemu nije navedena imovina koju je nezakonito otuđio Dušanić Petar.

Stečajna masa nije pravilno utvrđena. Stečajni upravnik je bio dužan da sastavi popis predmeta stečajne mase, za svaki predmet je ponaosob bio dužan navesti njegovu vrijednost, znao je da je preduzeće imalo znatna osnovna sredstva koja nije zatekao, a o čemu nije obavijestio nadležne državne organe. Pregled imovine sa urađenom procjenom, ako je uopšte urađen, dakle, ne odražava stvarno stanje imovine preduzeća.

Stečajni upravnik Cvijetić Simo je od zakonskog zastupnika preduzeća „Tehnorad“ a.d. Derventa morao, obzirom na navedene okolnosti, tražiti da nakon sačinjavanja pregleda imovine da izjavu pred stečajnim sudijom o tome da su u pregledu imovine u potpunosti navedeni predmeti i obaveze. Stečajni upravnik je došao u ispražnjeno preduzeće, a kao dervenćanin je znao da je to preduzeće bilo uzoran privredni kolektiv i da je imalo značajnu pokretnu i nepokretnu imovinu. Valjda je to trebao biti signal za uzbunu i potreba da se od nadležnog službenog lica suda traži popis i pečaćenje zatečene imovine. Stečajni sudija je morao vršiti nadzor nad radom stečajnog upravnika, što nije radio, jer da je to rađeno i stečajni sudija i stečajni upravnik bi nadležnim organima podnijeli krivične prijave protiv Dušanić Petra, Marić Slavena i sa njima povezanih lica.

Opštepoznata činjenica je da je nakon što je Dušanić Petar kupio državni dio kapitala , preduzeće „Tehnorad“ a.d. Derventa devastirano i uništeno. To su znali stečajni sudija, a posebno dervenćanin stečajni upravnik.

Zato nikako nije normalno da je Osnovni sud u Derventi dana 02.07.2012. godine donio zaključak da se omogući privatnom preduzeću Dušanić Petra „Kompanija Dušanić“ da u stečajnom postupku kupi fabrički krug površine 27072 m2 i fabriku površine 5.392 m2 kao trećem kupcu za 200.000 KM ?!

Dokaz : Zaključak Osnovnog suda Derventa broj 13 84 Ip 003276 06 Ip od 02.07.2012. godine (Link na dnu teksta)

Opštepoznata činjenica je da je Dušanić Petar uništio preduzeće „Tehnorad“ a.d. Derventa. Nemoguće je da Osnovni sud Derventa nagradi nekoga ko je pravosnažno osuđen za privredni kriminal ogromnih razmjera i omogući mu da za 200.000 KM kupi ogromnu imovinu preduzeća kojeg je prethodno uništio.

Dušanić Petar je kriminalac, a postupak suda navodi na sumnju u korupciju.

Nije jasno kako ni stečajni upravnik ni stečajni sudija nisu posvetili pažnju činjenici da „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor ima blokirane žiro-račune, da ima višemilionska dugovanja, od kojih su najveća ona prema Poreskoj upravi RS, da imovinu užurbano prenosi na novoformirano preduzeće „Proizvodnja Dušanić“ d.o.o. Prnjavor, čiji je vlasnik i direktor Dušanić Slaviša, sin Dušanić Petra.

Već duži vremenski period je mala hala preduzeća iznajmljena, po informacijama kojima raspolažemo, naplatu zakupnine vrši Dušanić Petar, mjesečni zakup u iznosu od =1.500,00 KM, zakup se ne fakturiše, ne štampa se fiskalni račun, što znači da Dušanić Petar i u ovom slučaju vrši utaju poreza.

U restoranu preduzeća ovih dana novi zakupac montira mašine. Navodno je riječ o profesoru Šljiviću, koji je te mašine za male pare dobio od izvjesnog albanca sa Kosova. Obzirom da preduzeće „Tehnorad“ a.d. Derventa za vrlo kratko vrijeme može krenuti sa radom (vrate se mašine koje je Dušanić pokrao), nejasno je zašto je stečajni upravnik dozvolio da se restoranu izmijeni namjena. Ovako se samo potvrđuje naša sumnja da je i ovaj još jedan u nizu lažnih i nepotrebnih stečajnih postupaka kojim se planiraju legalizovati najteži oblici privrednog kriminala Dušanić Petra i sa njim povezanih lica, a očigledno je da i drugi iskorištavaju propast preduzeća koje je decenijama stvaralo hiljade ljudi ?!

Zloupotreba ovlašćenja u privredi na osnovu navedenog jasno je da je Marić Slaven, odgovorno lice u preduzeću, pribavljao protivopravnu imovinsku korist Dušanić Petru, ocu Dušanić Sanje, dugogodišnje djevojke Marić Slavena, kao i samom sebi. Sastavljao je lažne bilanse, te lažno prikazivao i druge činjenice o poslovanju preduzeća, kretanju sredstava i rezultata poslovanja.

Prilikom dobijanja sredstava iz AD „Tehnorad“ Derventa, Marić Slaven je stavljao u povoljniji položaj Dušanić Petra, odnosno njegovo privatno preduzeće „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor i sa njima povezana lica, kao i druge pogodnosi koje se njima ne bi priznale po postojećim propisima (krađa osnovnih sredstava, uništavanje imovine preduzeća, nezakonito korištenje imovine, izdavanje objekata pod zakup…).

Jasno je da je Marić Slaven, koji u svojstvu odgovornog lica nije izvršavao poreske i druge zakonske obaveze Društva, čime su javni prihodi uskraćeni za značajna sredstva.

Jasno je takođe da je Marić Slaven u svojstvu direktora Društva sredstva preduzeća koristio protivno njihovoj namjeni, tako npr. preduzeće nikada nije imalo nikave koristi od benzinske pumpe koju je „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor nezakonito izgradila na zemljištu AD „Tehnorad“ Derventa.

Radi grubog kršenja zakona i pravila poslovanja u odnosu na raspolaganje, korištenje i upravljanje imovinom, preduzeće je dovedeno u takvo stanje da je sam Marić Slaven morao pokrenuti stečaj u preduzeću. Jasno je da je radi zloupotreba ovlaštenja u privredi Marić Slavena preduzeće „Tehnorad“ a.d. Derventa pretrpjelo štetu velikih razmjera, radi čega smo ubijeđeni da će nadležni organi najstrožije sankcionisati Marić Slavena, kao i lica koja su od njegovih nezakonitih postupaka imali veliku protivpravnu korist. Nesavjesno privredno poslovanje iz navedenog je više nego očigledno da je Marić Slaven, direktor TP „Tehnorad“ a.d. Derventa svjesno kršio zakone i druge propise u poslovanju, očigledno je nesavjesno poslovao i time prouzrokovao znatnu imovinsku štetu preduzeću.Koliki je obim pričinjene štete, najbolje se vidi iz činjenice da je sam Marić Slaven, radi nemogućnosti daljeg poslovanja preduzeća, podnio zahtjev za otvaranje stečajnog postupka, čemu je , na žalost, sud izašao u susret, umjesto da Marić Slavena odmah prijavi nadležnim organima, jer su razlozi radi kojih je Marić Slaven tražio stečaj AD „Tehnorad“ Derventa, razlozi za podizanje optužnice protiv njega.

Marić Slaven je omogućio uništavanje ogromne imovine preduzeća, nije od nadležnih organa tražio da se protiv Dušanić Petra i sa njim povezanih lica podigne opštužnica radi: nezakonitog ulaska u preduzeće i prevaru na skupštinama akcionara, uništavanja cjevovoda, nezakonitu izgradnju benzinske pumpe na zemljištu Društva, pljačku osnovnih sredstava, izdavanja objekata preduzeća u zakup od čega Društvo nije imalo nikakve koristi, neplaćanje poreza i doprinosa…

Zaključenje štetnih ugovora po informacijama koje posjedujemo, odgovorna lica u preduzeću su zaključivali ugovore za koje su znali da su štetni za „Tehnorad“ a.d. Derventa, ugovore koji su protivni propisima i dobrim poslovnim običajima.

Iz rješenja o otvaranju stečajnog postupka vidi se da je Marić Slaven na ročištu naveo da postoje sudska rješenja o izvršenju nad imovinom AD „Tehnorad“ Derventa, što navodi na zaključak da postoje ugovori koje su odgovorna lica zaključivali i koji su očigledno bili štetni. Ne bi bili iznenađeni da je radi štetnih ugvora po Društvo, upravo „Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor ili neko drugo preduzeće povezano sa Dušanić Petrom to koje ima potraživanja prema preduzeću.

Nejasno je takođe kako se plaćao zakup po ugovoru vezanom za korištenje male hale, ako se zna da su računi blokirani, da preduzeće nije fakturisalo zakup i nije zakupcu izdavalo fiskalni račun.

Utaja poreza opštepoznata činjenica je da je Dušanić Petar javno iznosio da se obogatio na utaji poreza, kao što je opštepoznato da je , između ostalog, upravo radi utaje poreza pravosnažno osuđen za najteže oblike privrednog kriminala.

U preduzeću „Tehnorad“ a.d. Derventa se duži vremenski period izbjegava plaćanje poreza i doprinosa, ne daju se tačni podaci o stečenom oporezivom prihodu.

Zakup poslovnih prostorija preduzeća „Tehnorad“ a.d. Derventa se ne fakturiše i ne izdaje se fiskalni račun, što znači da Dušanić Petar i sa njim povezana lica vrše utaju poreza, nije jasno takođe kako je moguće da je na zemljištu Društva izgrađena benzinska pumpa drugog pravnog subjekta, da taj drugi pravni subjekt („Kompanija Dušanić“ d.o.o. Prnjavor, privatno preduzeće Dušanić Petra) nikada nije plaćalo nikakva sredstva Društvu, a time ni poreske obaveze propisane zakonom. Uvjereni smo da bi istražnim radnjama bilo utvrđeno izbjegavanje plaćanja poreza u velikim iznosima. Prouzrokovanje nesposobnosti preduzeća da pravovremeno plaća poreske obaveze sam Marić Slaven, direktor preduzeća je u postupku otvaranja stečaja rekao da je račun blokiran, da postoje zaključci o izvršenju sudskih odluka, da je izvršena pljenidba od strane Poreske uprave RS, da preduzeće ne obavlja djelatnost.

Sa drugu stranu imamo činjenicu da su objekti i osnovna sredstva preduzeća stavljeni u funkciju, da se već duži period imovina izdaje pod zakup. Činjenica je takođe da se po osnovu zakupa primaju značajna sredstva, te je jasno da su sredstva po odobrenju direktora Marić Slavena korištena u druge svrhe – najvjerovatnije davana Dušanić Petru, a ne za plaćanje poreske obaveze pravnog lica, čime je prouzrokovana nesposobnost pravnog lica za pravovremeno plaćanje poreske obaveze.

Dokumentaciju koja se spominje u tekstu možete pogledati na: http://www.scribd.com/doc/106909750/120925-uni%C5%A1tavanje-tehnorad-derventa

Video klip vezan za uništavanje preduzeća “Tehnorad” a.d. Derventa

Udruženje malih akcionara Republike Srpske

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here