Vijesti Sport Odbojka na pijesku: Dervenćanke donijele prvo zlato Bosni i Hercegovini

Odbojka na pijesku: Dervenćanke donijele prvo zlato Bosni i Hercegovini

0

Na BVA turniru održanom u makedonskom gradu Štipu za odbojkaše i odbojkašice u kategoriji do 22 godine Dervenćanke Živković Maja i Šakotić Jelena, predstavljajući Odbojkaški savez BiH, osvojile su zlatnu medalju. Ovo je prva zlatna medalja koja je osvojena na BVA takmičenjima odbojke na pijesku za BiH.

U grupnoj fazi takmičenja Živković/Šakotić su zauzele prvo mjesto ispred parova iz Bugarske i Rumunije. U prvom kolu grupe D pobjedile su bugarski par Todeva/Veselinova sa 2:0, po setovima 21:11 i 21:19, a zatim u drugom kolu, rumunski par Korkoz Lustiana/Petrosanu sa 2:0, po setovima 21:9 i 21:10. U utakmici četvrtfinala slavile su nad makedonskim parom Janevik/Stojanova sa 2:0, po setovima 21:13 i 21:8.

Dervenćanke su u polufinalnoj utakmici pobjedile moldavski par NiKolaeva/Cirpak sa 2:0, po setovima 21:19 i 21:14, da bi u finalnoj utakmici pobjedile su rumunski par Vaida/Alupei sa 2:1, po setovima 21:18, 9:21 i 15:8. Bila je to jedina utakmica takmičenja u kojoj su izgubile set.

Prezadovoljne smo, dale smo sve od sebe i nije bilo lako. Konkurencija je bila velika, djevojke su došle jako spremne. Borilo se 12 ekipa, a mi smo u finalu savladale par iz Rumunije, rekla je Maja Živković, kojoj je prošle godine medalja na ovom takmičenju medalja izmakla za malo.

Muški par iz OS BiH Srđan Bencun i Dejan Popović, zauzeo je treće mjesto u grupi i nije se uspio plasirati u četvrtfinale takmičenja.