Derventski pčelari kažu bilo je meda ove godine, ali pamte i bolje dane. Pripremaju se za novu sezonu i očekuju bolje prinose.
U selu Vrhovi nedaleko od Dervente svoj pčelinjak ima Čedomir Ćorić. Pčelarstvom se bavi duže od 20 godina, a trenutno broji 2000 društva raspoređenih na tri lokacije.
Veliki broj košnica zahtijeva i puno posla, pa mu u pčelinjaku pomaže porodica. To im je kaže, primarni posao.
– Pomažu i supruga i punica, tako da su svi uključeni u neke poslove, pogotovo kad je riječ o vrcanju meda, uvlačenju žice u ramove i tako dalje. Vrhunac posla je mjesec april, maj i juni kada je period naglog razvoja pčelinjih društava. Tada dolazi i do puštanja rojeva i hvatanja tih rojeva tako da čovjek mora maksimalno da se posveti u tom periodu pčelama, priča Ćorić.
Posla u pčelinjaku ima tokom cijele godine, a nova pčelarska sezona počinje u avgustu, ključnom za pčelare.
– Trenutno osnovna aktivnost je priprema pčelinjih društava za zimovanje. Ona obuhvata pregled pčelinjih društava i kontrolu hrane, varoe i druge aktivnosti prateće. Rotiranje nastavaka, tako da bi se pčele na vrijeme mogle pripremiti za predstojeći zimski period. Ukoliko se pripreme adekvatno pčele za zimovanje i budu jaka pčelinja društva, očišćena od varoe, kažemo da će biti uspješna i naredna pčelarska sezona, naglašava.
Udruženje pčelara „Lipa“ iz Dervente broji 55 članova. Dugogodišnji pčelar Goran Merčep je pčelarstvo je zavolio još kao dječak, a danas mu je ono osnovni izvor prihoda.
– Moja porodica, čak i brat se bavi profesionalnio pčelarstvom i od toga živimo. Sve što imamo sve su nam pčele izgradile i podarile u životu, priča Merčep.
Klimatske promjene uticale su i na prinose meda. Ove godine derventski pčelari imali su prosječno 10 kilograma meda po košnici. Pamte i bolje dane.
– Ne mogu reći da sam zadovoljan, a ne mogu reći ni da nije bilo ništa. Bio je minimalan prosjek koji će pokriti troškove pčelarenja i obezbijediti da izguramo još jednu godinu. Ove godine je prosjek ispod 10 kg po košnici sve ukupno za nas koje nismo selili i one koji su selili. Malo se taj prosjek popravio, ali svejedno je mizerno, navodi.
Duga tradicija u ovom poslu derventskim pčelarima donijela je odane kupce koji kilogram meda plaćaju oko 20 KM.
– Mislim da se ta cijena neće mijenjati u nekom narednom periodu, zbog toga što je bilo nekakvog prinosa da se razumijemo, oko desetak kilograma. Podizanje cijene nema svrhu s obzirom na kupovnu moć našeg stanovništva, kaže Ćorić.
Članovi derventskog udruženja „Lipa“ kažu zadovoljni su podsticajima resornog ministarstva i lokalne uprave.
RTRS