Vijesti Privreda Pilićar Dalibor Jeftić: Godišnja proizvodnja oko 35000 komada

Pilićar Dalibor Jeftić: Godišnja proizvodnja oko 35000 komada

0

Tovom pilića već četrnaest godina bavi se Dalibor Jeftić iz Miškovaca, a za to vrijeme farma je prešla put od proizvodnje za lične potrebe do razvijenog porodičnog zanimanja, koji ima tendenciju rasta.

IMGP9156

– Danas imamo sopstvenu halu koja je vremenom modernizovana, tako da je hranjenje pilića potpuno automatizovano, a objekat klimatizovan i sa ventilacijom. Kada se sve sabere, do sada je uloženo oko 100.000 maraka, kaže Jeftić.

Trenutno sarađuje sa preduzećem „Agro ko“ iz Gračanice, koja osim nabavke tek izleženih pilića, garantuje godišnju cijenu i otkup utovljenih komada, tako da proizvođač nema obaveza oko traženja kupca. Priznaje da od uloženog truda i rada, te uslova u kojima pilići žive, uveliko zavisi i dobijeni rezultat. Zadovoljan je otkupnom cijenom, koja bi, kako kaže, mogla biti i viša, ali je vrlo važno i to da su partneri pouzdani i uredno izvršavaju isplate i druge obaveze.

Farma ima kapacitet od 6.000 komada pilića, tokom godine se obrće šest turnusa, tako da je proizvodnja oko 36.000 komada godišnje. Ugovorom o poslovnoj saradnji definisan je raspored useljavanja i iseljavanja pilića, pa se mogu isplanirati kraći godišnji odmori i slično. Između svakog turnusa vrši se čišćenje hale, dezinfekcija, izđubravanje i priprema za prihvatanje novih pilića. Odvoze se svakog četrdesetog dana tova, a već petnaestak dana kasnije u farmu pristižu novi.

Mimo toga, tov pilića nije fizički zahtjevan, tako da nema potrebe za zapošljavanjem radnika.

– Fizički dio posla nije težak, sveden je na svega četiri sata dnevno, ali se uz farmu mora biti prisutno 24 časa na dan. Ako ja nisam tu, onda je neko od članova porodice, jer zbog nestanka električne energije ili problema sa ventilacijom, zbog osjetljivosti proizvodnje, mogu nastati velike štete, napominje Jeftić.

Proizvodnja pilića je subvencionisana i od lokalne zajednice i sa republičkog nivoa. Opštinski podsticaj za farme pilića, koje godišnje proizvedu više od 20.000 komada, je šest stotina maraka godišnje, dok se republički određuje u zavisnosti od isporučenog „kljuna“ i iznosi 5,5 pfeninga.

Sve dosadašnje investicije ostvarene su sopstvenim sredstvima. Planovi za širenje proizvodnje su uvijek aktuelni, ali se radi o većim iznosima za koje je potrebno kreditno zaduženje, što je prihvatljiva opcija, ali ne uz postojeće visine kamata, zaključuje Jeftić.

B. N. – Derventa Cafe

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here