
Delegacija Privredne komore Republike Srpske, predvođena predsjednikom Goranom Račićem, boravila je u posjeti Derventi gdje je sa privrednicima i gradskim rukovodstvom razgovarala o unapređenju poslovnog ambijenta, rasterećenju privrede i rješavanju problema sa kojima se svakodnevno suočavaju lokalne kompanije.
Na sastanku kod gradonačelnika Igora Žunića otvorena su pitanja poreskog rasterećenja, parafiskalnih nameta, sezonskog zapošljavanja radnika, ali i dugotrajnih procedura na granicama koje usporavaju spoljnotrgovinsko poslovanje.
Račić: Privrednicima treba stabilnost i predvidivost
Predsjednik Privredne komore RS Goran Račić naglasio je da Derventa spada među najkonkurentnije lokalne zajednice kada je riječ o izvozu, zapošljavanju i prihodima, ali da je pred privrednicima niz izazova koje treba sistemski rješavati.
– Ovdje smo da saslušamo privrednike i da zajedno pokušamo pronaći rješenja. Privredi je prije svega potrebna stabilnost i predvidivost. Nerealno je očekivati da distributivna preduzeća povećaju cijenu mrežarine za 40 odsto, jer to direktno ugrožava konkurentnost Republike Srpske i smanjuje našu sposobnost da izvozimo. Takođe, opterećivanja kroz naglo povećanje cijene rada bez pratećih mjera rasterećenja doprinosa, može dovesti do toga da privrednici jednostavno ne mogu izdržati teret. Zato insistiramo na poreskom rasterećenju, smanjenju parafiskalnih nameta i stvaranju povoljnijih uslova za sezonsko zapošljavanje, istakao je Račić.
On je dodao da derventski privrednici imaju specifične izazove, poput nedostatka kvalifikovane radne snage i otežanog spoljnotrgovinskog poslovanja.
– Naša roba, vaši proizvodi, satima stoje na granicama zbog komplikovanih procedura i činjenice da BiH još uvijek nije dio određenih regionalnih integracija. To direktno povećava troškove poslovanja i smanjuje konkurentnost. Ako želimo zadržati privrednike, moramo stvarati uslove koji će im olakšati posao, a ne otežati, zaključio je Račić.
Žunić: Derventa privredni lider, ali i servis privredi
Gradonačelnik Dervente Igor Žunić rekao je da je ovaj grad već godinama prepoznat kao privredni lider u Republici Srpskoj, ali da je neophodno da se glas privrednika čuje na svim nivoima.
– Oko sedam odsto ukupnog izvoza Srpske potiče iz Dervente, a u Dobojskoj-regiji taj procenat iznosi 37 odsto. U našem gradu posluje oko 920 privrednih subjekata, od kojih 35 sa većinskim stranim kapitalom. To dovoljno govori o potencijalu i ozbiljnosti privrede u Derventi. Ali, taj potencijal možemo sačuvati i dalje razvijati samo ako grad bude pravi servis privredi. U okviru Servisno-komunalnog centra već radimo na otvaranju nove poslovne zone, a zajedno sa privrednicima pokrenuli smo inicijativu za formiranje slobodne poslovne zone. To bi bio snažan signal da Derventa ide u korak sa modernim poslovnim trendovima, poručio je Žunić.
On je naglasio i da nova Vlada Republike Srpske mora donijeti novu energiju i inicijative koje će biti fokusirane isključivo na privredu.
Markelić: Najveći problem je odlazak radne snage
Sonja Markelić, direktor firme Amika, istakla je da je njihovo najveće ograničenje nedostatak radne snage. Kompanija trenutno zapošljava oko 610 radnika, a prošle godine ostvarili smo promet od 34 miliona KM, istakla je
Međutim, naš najveći problem nije tržište, već ljudi. Radne snage je sve manje, a odlazak mladih i kvalifikovanih radnika u inostranstvo ozbiljno ugrožava proizvodnju. To direktno utiče na razvoj postojećih kapaciteta, a kamoli da govorimo o privlačenju novih investicija. Drago mi je da smo danas imali priliku da razgovaramo otvoreno o ovim problemima i da čujemo najave o izmjenama zakona o doprinosima i drugim propisima koji bi mogli olakšati poslovanje, naglasila je Markelićeva.
Pivaš: Podrška Komore važna za Unis
Vitomir Pivaš, direktor fabrike Unis, rekao je da je zadovoljan što novo rukovodstvo Privredne komore pokazuje spremnost da se uhvati u koštac sa problemima privrednika.
– Naša fabrika je nakon promjene vlasničke strukture ponovo pokrenula proizvodnju i trenutno oko 70 odsto proizvodnje izvozimo u zemlje Evropske unije. To nije nimalo jednostavno, jer su evropska pravila i regulative veoma zahtjevne i često se teško prilagođavamo. Trenutno radimo sa oko 60 radnika, a cilj je da povećamo kapacitete i proširimo asortiman, kako bismo se vratili na stare staze. Današnja posjeta nam mnogo znači, jer je pokazala da Privredna komora želi direktno da bude uz privrednike, da čuje naše probleme i da svojim vezama pomogne, istakao je Pivaš.
Mreža Network – dvije decenije izvozno orijentisane proizvodnje
Delegacija Komore obišla je i kompaniju Mreža Network, koja već 20 godina posluje u Derventi i zapošljava 296 radnika, isključivo orijentisanih na izvoz. Predstavnici kompanije naglasili su da je konstantan izazov obezbijediti dovoljan broj kvalifikovanih radnika, ali i da su ponosni na činjenicu da je firma iz Dervente uspjela da se održi i razvija na zahtjevnom inostranom tržištu proizvodnje elektronske opreme i kablove za elektronsku i autoindustriju.
Derventa Cafe















Reljici otac (skolski kolega) i sin, Radovan-radili zajedno Demos, Slobodan Golub (moj i Duskov majstor u masinskoj skoli), Zoran (skolski kolega-visa skola Organizacija rada) su vrijedni i uspjesni ljudi. Podrska. Drazen