Profesor srpskog jezika i književnosti i motivacioni govornik Nenad Gugl večeras je u Narodnoj biblioteci “Branko Radičević” predstavio do sada napisana tri romana – „Umro sam u petak“, „Velelepota sekunde“ i „Živeo sam hiljadu godina“.
Iako za sebe kaže da je prije svega gimnazijski nastavnik, učionice je prije dvije godine napustio, nakon 14 godina rada.
– Kako sam, sticajem okolnosti, napisao tri romana, večeras smo na polju književnosti, za koju smatram da je vrsta umjetnosti koja se u 20. vijeku zatvorila u sebe. Ja imam drugačiju ideju, ideju da književnost bude okrenuta čitaocu i da bude alat; to znači da smo svi mi cjelina koja treba da se oblikuje i unaprijedi, a smatram da nam za to služe upravo knjige, istakao je profesor Gugl.
Slično misle i Umberto Eko, Kant i drugi veliki mislioci, a ja smatram da je more potencijala koje savremeni čovjek ima u sebi zapravo zaleđeno i da se ne krećemo dovoljno brzo kako bi mogli, pojašnjava profesor Gugl.
– Trudim se da moja djela budu „sjekire“ koje će probijati taj led. Nisam želio da pišem za književnu kritiku, nego za čitaoca, koji je ucentru pažnje. S takvim pristupom sam doživio iznenađujuće povratne reakcije, jače nego što sam ikada očekivao. Knjige su me kao mostovi zbližili sa drugim ljudima, vodile su me kroz različite gradove i došao sam dodir sa mnogobrojnim ljudima sa ovdih prostora, ali i iz dijaspore, ističe.
Iako je napustio učionicu, i dalje se smatra predavačem.
– Publika je drugačija, sada se koriste i druge alati, poput društvenih mreža, a uz pomoć mojih bivših učenika to ide dosta lakše. Trenutno radim na knjizi „Plavi dijamant“, koja govori o programu koji sam osmislio za sportiste i poslovne ljude i služi za razvijanje racionalne, duhovne i emocionalne kondicije, ističe Gugl.
Direktorica Narodne biblioteke Mirjana Plisnić se zahvalila cijenjenom gostu na dolasku, najavivši nove kulturne događaje.
Derventa Cafe