Na nedavno održanim redovnim izborima za predsjednika Zadružnog saveza Republike Srpske izabran je Rajko Kulaga, inžinjer poljoprivrede iz Dervente. Kulaga je izabran treći put u nizu na ovu funkciju i na čelu Saveza nalazi se od 2009. godine.
Iako je, kako kaže, u dva dosadašnja mandata urađeno mnogo, naročito po pitanju uspostavljanja partnerskih odnosa sa zakonodavnom i izvršnom vlasti Republike Srpske, posebno sa resornim Ministarstvom za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, kao i sa lokalnim zajednicama, privrednim i naučnim institucijama iz sfere poljoprivrede, nevladinim sektorom i zadružnim savezima Srbije, Vojvodine, Slovenije, Hrvatske i Makedonije, pred rukovodstvom i dalje stoji dosta izazova.
Među prvima je konstituisanje novih organa Saveza i pokretanje aktivnosti za izradu Programa zadružnog razvoja 2019. – 2025, te ažuriranje Registra zadruga Republike Srpske i zadružne statistike.
– U novom mandatu osnovni programski cilj je izrada i donošenje strateškog akta Programa zadružnog razvoja Republike Srpske za period 2019. – 2025. sa ciljem uspostavljanja zadružnog sektora Republike Srpske na novim osnovama, prilagođenim zahtjevima zadrugara i razvoja poljoprivrede Republike Srpske u cjelini. Programom će se, između ostalog, definisati mehanizmi za rješenje pitanja zadružne imovine, kako u zadrugama registrovanim po ranijem zakonodavnom okviru, tako i zadruga registrovanih u skladu sa Zakonom o poljoprivrednim zadrugama Republike Srpske, naglašava novi-stari predsjednik, dodajući da će se nastaviti provođenje zadružnih revizija, te podrška registraciji novih zadruga i poslovnim aktivnostima članica Saveza. Program će se izraditi uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Poboljšanje zakonodavnog okvira za poslovanje zadruga, definisanje mjera podrške zadrugama kroz podsticajna sredstva i subvencije na svim nivoima vlasti, takođe su neki od bitnih prioriteta u novom mandatu.
– Radićemo na jačanju proizvođačkih i prerađivačkih kapaciteta u zadrugama i njihovom umrežavanju, te na institucionalnom jačanju sektora i Saveza kao krovne institucije zadružnog sektora Republike Srpske. Želimo jačati mehanizme zadružne revizije i unapređenja sistema zadružne statistike, te intezivirati promotivne aktivnosti i veću vidljivost u medijima, sve u cilju stvaranja poslovnog ambijenta za organizovanje i poslovanje zadruga prema zahtjevimu tržišta uz primjenu međunarodno priznatih zadružnih principa po ugledu na uspješne zadruge iz okruženja i svijeta, zaključuje Kulaga.
Zadovoljan je i sastankom poljoprivrednika sa mandatarom za sastav nove Vlade RS Radovanom Viškovićem na kome je rečeno da je zaštita domaće poljoprivredne proizvodnje strateški važna, te da bi u narednom periodu trebalo raditi na razvojnim projektima, uvezivanju ključnih sektora i restrukturisanju poljoprivrede radi postizanja što boljih efekata od poljoprivredne proizvodnje u Srpskoj.
Zadružni savez Republike Srpske osnovan je 1999. godine kao nezavisna, interesna i stručna poslovna nevladina organizacija radi unapređivanja djelatnosti zadruga i zaštite njihovih zajedničkih interesa, a danas broji oko 60 članica – poslovno aktivnih zadruga registrovanih u skladu sa Zakonom o poljoprivrednim zadrugama Republike Srpske.
Derventa Cafe