Ministar trgovine i turizma Vlade Republike Srpske Denis Šuli i gradonačelnik Dervente Milorad Simić svečano su otvorili derventski Sajam privrede i turizma.
Privredno-turistička manifestacija koja se po 18. put održava u Sportskom centru okupila je više od 100 izlagača iz Republike Srpske i regiona.
Ministar Šulić je ovom prilikom naglasio da ako postoji grad u Republici Srpskoj koji treba organizovati Sajam privrede i turizma onda je to definitivno Derventa.
– To potvrđuje broj registrovanih privrednih društava, veliki broj stranih kompanija koje rade, kao i maksimalna stopa zaposlenosti. Drago mi je da Derventa već 18 godina organizuje Sajam privrede i turizma, da kroz privredu žele da povežu i turističku ponudu, ne samo ovog grada već čitavog regiona i cijele Republike Srpske, rekao je Šulić, dodajući da veliki broj izlagača iz regiona sajmu daje karakter međunarodnog.
Gradonačelnik Dervente Milorad Simić je rekao da ovaj Sajam opstaje iz godine u godinu, da su neki izlagači ovdje od početka, a da se novi javljaju, te da je Derventa perjanica po privrednim pokazateljima u Republici Srpskoj.
– Derventa ima 901 privrednu organizaciju, 216 velikih preduzeća, 570 zanatskih radnji, 113 poljoprivrednih proizvođača u svojstvu gazdinstva, imamo najveći koncentraciju stranog kapitala kroz čak 33 strane kompanije, podsjetio je Simić ovom prilikom.
Razlozi za to su transparentnost, pozitivni revizorski izvještaji, izostanak korupcije i malverzacija, a sve dogovoreno sa investitorima se ispoštuje, smatra Simić.
– Zbog toga imamo izvoz vrijedan 400 miliona, odnosno 15.000 po glavi stanovnika. Derventa u ovoj godini zato ima osam miliona KM vlastitih ulaganja i sa viših nivoa vlasti dodatnih 5,2 miliona maraka. Pri tome smo kreditno zaduženi samo 2,6 odsto, dodao je Simić.
Derventski sajam privrede i turizma trajaće do 23. avgusta, a organizator je derventski Sportski centar pod pokroviteljstvom Vlade Republike Srpske i grada Derventa.
Direktor Sportskog centra Miroslav Simić rekao je da učestvuje više od 100 izlagača iz Republike Srpske, BiH i regiona.
– Svaki godine sajam lagano raste, a imamo podršku naroda koji voli doći i posjetiti sajam, a kao jak privredni centar zaslužujemo ovaj oblik manifestacije. Imamo izlagača koji su od samog početka uz nas, ali i onih koji se prvi put predstavljaju, rekao je direktor ustanove Simić.
Jedan od tih koji su po prvi put na sajmu jeste kompanija Vokel, koja je investirala i ove godine u Derventi otvorila svoju 15 poslovnicu i zaposlila 14 radnika.
– Osnovna djelatnost društva „Vokel“ d.o.o. je uvoz, izvoz i prodaja materijala za vodovodne instalacije, transportne i distribucijske vodovode, keramiku, sanitarije, parkete, laminate te uređaje i opremu za centralno grijanje i klimatizaciju, poručuju iz ove uspješne kompanije.
U Miškovcima svoje pogone ima „VS group“, porodično preduzeće koje se bavi proizvodnjom namještaja po mjeri. Kako kaže vlasnik preduzeća Vojo Samardžić, uređenjem enterijera se u zemlji i inostranstvu bavi 40 godina.
– Odlučili smo da zarađena sredstva uložimo u Republiku Srpsku i tokom ove dvije godine sam zadovoljan sa radom i proizvodnjom, a nadam se i naši kupci sa nama. Najviše proizvodimo kuhinje od pločastog namještaja, iverice, medijapana svih vrsta i slično, kao i ormane, komode, trpezare stolove i cipelare. Trenutno imamo četiri radnika, plus ja i moja dva sina, ali već i unučići tokom raspusta pomažu, priča Samardžić.
Porodica Sibinčić iz Smrtića je dobro poznata u našem gradu, a na sebe je “preuzela” težak teret zaštite autohtonih starih sjemena i sorti čime se bave već šest godina.
– Posjetiocima sajma ćemo podijeliti besplatna sjemena i mogućnost da probaju naš paradajz i lubenice, a takođe ćemo predstaviti i neke sorte koje nismo do sada imali u ponudi. Možemo porazgovarati i o održivoj privredi, životu na selu, sve ono što mi radimo zapravo radimo, kažu Sibinčići.
Do sada su formirali „banku“ sa oko 650 starih autohtonih sorti iz čitavog svijeta.
– Najviše smo to zbog sebe uradili, da imamo zdravu hranu bez ikakvih dodataka. Prinosi nisu kao hibridni, ali ih po količini hranjivih materija nadmašuju, pri čemu su lakši za uzgajanje i postižu bolju cijenu. Stare sorte smo kupovali, uspjeli smo da ostvarimo saradnju sa američkim „Bejkers krikom“ i sada radimo na tome da za njih proizvodimo sjemena, otkrivaju Sibinčići, dodajući da će u narednom periodu da se posvede i agro-turizmu.
Derventa Cafe
Krajnje iskreno i ni malo zlonamjerno, ali ovaj sajam je zaista loš. Ničeg tu nema što je atraktivno. Vunene čarape u Avgustu na 36 stepeni, bundeve i med. Konfekcija od sintetike koju niko nece kupiti. Znam da se neče svi sloziti sa mnom ali nazalost to je moje misljenje.
Ali jedno pitanje za gradonacelnika. Moglo se po gradu objesiti i bar toliko BiH drzavnih zastava koliko je zastava RS. Koliko god zastava RS se viješa, ovo je ipak drzava BiH i tako ce uvijek biti. Bilo bi krajnje korektno da politika to ovom narodu i jasno kaze. Ili je to Simiću M. zabranjeno sa viseg mjesta???
Primjerak dripačke gebelsovštine i treba nam glupobosanska zastava.Možda i Američka jer su ludi za Glupim Bosancima.Zavada u BiH je od Nato pakta kako bi omali razlog da se vojno ufuljaju u BiHi i tu ostanu da bi promijenili geopolitiku ovde a neki misle da će Nato otići čim im pomogne da zeznu druge.Ima da im visi nad glavom i drži u suri.Vašara je za obične ljude uvijek bio dobar a poslovni dio ih ne zanima i nema veze sa narodnim vašarom.