Vijesti Politika Šarolik “aktualac” 18. sjednice: Od ispravnosti vode, preko navijačkih grafita, do izbornog...

Šarolik “aktualac” 18. sjednice: Od ispravnosti vode, preko navijačkih grafita, do izbornog procesa

0

Kao i do sada, jedna od najzanimljivijih tačaka skupštinskog zasjedanja bio je “aktuelni čas”. Odbornička pitanja su postavljali Željko Nagradić, Pero Đurić, Slaviša Đuraš, Marinko Nikolaš, Mirko Petrić, Denis Pijetlović, Sanja Dimitrić i Radovan Pazurević.

Odbornik SDS-a Željko Nagradić postavio je pitanje Odsjeku za boračko-invalidsku zaštitu u vezi statusa lokalne Boračke organizacije, funkcionisanja Predsjedništva i Skupštine te organizacije, odnosno da li je bilo zasijedanja i kakve su tada odluke donosili.

Slaven Pašalić, načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti, u svom odgovoru na pitanje rekao da je Boračka organizacija jedna od sedam-osam boračkih organizacija proisteklih iz rata, ali da je prepoznata kao vodeća i finansira se iz Budžeta sa oko 130-140.000 maraka. Naveo je da se nadležno odjeljenje do sada nije miješalo u njihov rad, nego samo kontroliše njihove finansije i prati utrošak sredstava. Naveo je da će, koliko je njemu poznato, u maju biti održana skupština i provedeni izbori novih organa.

Pero Đurić (SDS) upitao je, povodom petostrukog povećanja procijenjene vrijednosti šumskog zemljišta i poreza, zbog čega su nezadovoljni građani potpisivali dvije peticije, koliki se prihodi planiraju po tom osnovu? Pojedine šume, naročito hrvatskih vlasnika, već su posječene, a prema svom iskustvu smatra da ne postoje šume koju imaju takvu procijenjenu vrijednost. Iz kog razloga smo mi (odbornici Skupštine opštine) to uradili tako?

Marinko Nikolaš (HNS) je predložio da se “ispravi nepravda” koja je izazvana povećanjem procijenjene vrijednosti šumskog zemljišta. Njegova šuma je već isječena, tako ni ne vrijedi ni blizu toliko, a zakoni idu u korist šumokradica, dodao je.

Mile Strinić, načelnik Odjeljenja za finansije, na pitanje odbornika Đurića i odbornika Nikolaša, u vezi poreza na nepokretnosti, odgovorio je da je u decembru prošle godine donesena Odluka o utvrđivanju vrijednosti nepokretnosti koja se koristi prilikom obračuna poreza na nepokretnosti. Istakao je da, ukoliko podaci u poreskoj prijavi ne odgovaraju stanju na terenu, treba izvršiti ispravku poreske prijave.

Slaviša Đuraš (SNSD) pitanje je proslijedio Odjeljenju za prostorno uređenje, a ticalo se zahtjeva majke palog borca Cvijete Ristić za legalizaciju objekta u Novom naselju. Kako je rekao, Odjeljene je taj zahtjev odbilo rješenjem, a nadležno ministarstvo je to rješenje poništilo i vratilo slučaj na ponovno odlučivanje. Stranka je podnijela svu potrebnu dokumentaciju, ali slučaj nije završen. Zbog toga što je mladić poginuo sa 16,5 godina, a posmrtno mu je dodjeljeno i odlikovanje, trebalo bi imati više poštovanja.

Ljubica Bećarević, načelnica Odjeljenja za prostorno uređenje, navela je da je Ristić Cvijeta ponijela zahtjev za legalizaciju objekta u Novom naselju, bez potrebne dokumentacije. U postupku je utvrđeno da se dijelom objekta prešlo na susjednu parcelu, pa je zatražena dodatna dokumentacija, koja nije dostavljena zbog čega je zahtjev odbijen. Ministarstvo je poništilo akt odjeljenja i vratilo predmet na ponovni postupak sa uputom da podnosilac zahtjeva riješi imovinsko-pravno odnose, odnosno svoje stanje na terenu, a stranka je o tome obaviještena. Rekla je da, koliko joj je nezvanično poznato, vlasnik susjednog zemljišta umro i čeka se provođenje ostavinske rasprave, radi zaključenja ugovora sa nasljednicima. Istakla je da se vodilo računa o statusu porodice, zbog čega se i čeka toliko dugo da dostave dokumentaciju. Napomenula je da će Odjeljenje odborniku dostaviti pisani odgovor sa dokumentacijom.

Slaviša Đuraš je rekao kako ima informacije da je stranka u novembru 2017. godine dostavila svu traženu dokumentaciju i da već sedam mjeseci nije dobila nikakav odgovor, a da je Ministarstvo prilikom poništenja rješenja navelo da, pošto je objekat planiran kao vezana gradnja, nije prešao na susjednu parcelu. Istakao je da to nije jedino rješenje koje je Ministarstvo poništilo, nego da je poništeno više rješenja tog odjeljenja, pa je pitao gdje se nalazi problem.

Predsjednik kluba odbornika PDP-a Mirko Petrić upitao je Opštinsku izbornu komisiju da li je CIK dostavio upitnik o uvođenju modernih tehnologija u izborni proces, odnosno skeniranja glasačkih listića, i kakav je odgovor poslan?

Sanja Malešević, sekretar Skupštine opštine i član Opštinske izborne komisije, potvrdila je da je Centralna izborna komisija dostavila prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH i dopis da se hitno dostavi popunjen upitnik sa odgovorima na određena pitanja. Rekla je da je Opštinska izborna komisija u tom kratkom roku, bez mogućnosti sprovođenja detaljne analize, dala odgovore na upitnik, u smislu da za predstojeće izbore neće biti u mogućnosti sprovesti primjenu novih tehnologija u izbornom procesu. Istakla je da neka od biračkih mjesta nemaju ni priključenu električnu energiju, da ni jedno biračko mjesto nema internet, što je osnovni preduslov za instalisanje i upotrebu opreme za skeniranje glasačkih listića, optičku provjeru otiska prsta i za video nadzor. Navela je, kako je jedno od pitanja bilo i da li se raspolaže sa stručnim osobljem koje bi sve to moglo instalirati na biračkim mjestima i odgovoreno je kako se tim podacima ne raspolaže, niti su planirana sredstva za te namjene. Na pitanje da li su birački odbori edukovani da mogu raditi sa tim novim tehnologijama, dat je odgovor da političke stranke predlažu članove biračkih odbora, na šta Opštinska izborna komisija nema uticaja, niti podataka o njihovim sposobnostima korištenja novih tehnologija, niti njihove obuke za to. Istakla je da je iz svih navedenih razloga odgovoreno da Opštinska izborna komisija nije u mogućnosti sprovesti uvođenje novih tehnologija za naredne izbore, a ukoliko izmjene zakona budu usvojene, onda će se tražiti načini rješavanja tih novih uslova, da bi se izbori mogli provesti. Navela je da će Klubu odbornika PDP-a dostaviti popunjeni upitnik.

Mirko Petrić u svom komentaru zahvalio se Sanji Malešević na iscrpnom odgovoru.

Predsjednik kluba odbornika SNSD Denis Pijetlović postavio je pitanje Odjeljenju za stambeno komunalne poslove o početku radova koji se finansiraju iz zajedničke komunalne potrošnje, jer su neke makadamske ulice u lošijem stanju nakon zime.

Goran Jevtić, načelnik Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove, kazao je da se neki od tih radova izvode periodično, a neki konstantno. Od stalnih radova pomenuo je čišćenje grada i rekao da se to odvija redovnom dinamikom; da se sa nasipanjem puteva i gradskih makadamskih ulica započelo i da je veći dio urađen; da sadnja cvijeća uskoro počinje, te da se radi i na košenju javnih površina. Istakao je kako mu je žao što niko od odbornika, ni pozicije ni opozicije, nije osudio polupane razvodne ormare u Crnči, gdje su građani ostali određeni period bez ulične rasvjete, a i stalno se dešava lupanje izloga na objektima koji su u vlasništvu opštine, lomljenje klupa, oštećenje znakova vertikalne saobraćajne signalizacije, lomljenje zaštitne ograde kod škole „19.april“. Smatra da bi čist i uredan grad trebao biti cilj svih građana, bez obzira na političku opciju.

Pijetlović je u komentaru na odgovor rekao je da je zadovoljan što su radovi na uređenju grada već počeli, a da je pitanje postavio kako bi građani bili informisani, a ne radi političkog rejtinga.

Sanja Dimitrić, odbornica PDP-a, navela je da se iz izvještaja inspekcije za hranu i zdravlje vidi da je u 2017.godini sa izvorišta gradske vode vršeno ispitivanje na zdravstvenu ispravnost i od 72 uzeta uzorka vode, njih 50 bilo negativno, a sa gradske mreže je uzeto 112 uzoraka, od čega su 43 uzorka bila neispravna. Postavila je pitanje da li je potrošačima vode bila dostupna informacija o neispravnosti vode za piće, odnosno, da li je dostupan nekakav broj telefona koji građani mogu kontaktirati da bi dobili detaljne informacije o kvalitetu i zdravstvenoj ispravnosti vode za piće, koji odgovaraju Pravilniku o higijenskoj ispravnosti.

Mile Tadić, načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove, odgovorio je da se informacije o stanju ispravnosti vode za piće mogu dobiti od preduzeća „Komunalac“ na broj telefona: 053/332-332 ili na broj telefona Odjeljenja za inspekcijske poslove: 053/315-187.

Dimitrićka se u svom komentaru zahvalila na odgovoru i postavila potpitanje da li postoji obaveza da se ti podaci negdje objavljuju i zar stanovništvo ne bi trebalo biti obaviješteno u sredstvima informisanja kada voda nije ispravna. Istakla je da nije vidjela ni u kakvim sredstvima informisanja obavještenja da je 50 nalaza bilo neispravnih.

Radovan Pazurević, odbornik SNSD-a, je na inicijativu građana koji su ga kontaktirali, zamolio odbornike da donesu zaključak o osudi pisanja parola i ružnih poruka po gradu, koje se mogu protumačiti kao nacionalističke i rasističke. Predlaže da se građanima uputi poruka da Derventa ne prihvata takav način pisanja, iako se radi o međusobnim porukama navijačkih skupina Zvezde i Partizana. Zatražio je da se povede više računa o čistoći grada i mjesnih zajednica u kojima živimo.

derventa.ba

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here