Vijesti Kultura i obrazovanje Simpozijum o istorijskom kompleksu Donji Detlak

Simpozijum o istorijskom kompleksu Donji Detlak

0

U organizaciji Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske u Banjaluci je u ponedjeljak, 14. jula, održana sjednica Organizacionog odbora Naučnog simpozijuma „Kulturno-istorijski kompleks Donji Detlak“. Organizacioni odbor čine akademici Drago Branković, Rajko Kuzmanović i Dragoljub Mirjanić te prof. dr Staniša Tutnjević, mr Sredoje Nović, mr Slobodan Nagradić, načelnik opštine Derventa Milorad Simić i Dražen Bogić.

Simpozijum o istorijskom kompleksu Donji Detlak

Odbor je utvrdio plan i program ovog simpozijuma, koji bi trebalo da bude održan 12. i 13. septembra. Prvi dan skupa biće održan u Banjaluci, a drugi u Derventi gdje će biti organizovana posjeta kompleksu Donji Detlak.

Planirano da goste i učesnike simpozijuma u Donjem Detlaku pozdravi episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom.

Organizatori ovog Naučnog simpozijuma su Akademija nauka i umjetnosti RS, Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa RS i Opština Derventa.

Član organizacionog odbora prof. dr Staniša Tutnjević je, govoreći o kompleksu Donji Detlak, izrazio nadu da će skup rezultirati zbornikom radova na osnovu kojeg će ta lokacija biti naučno valorizovana. Prema njegovim riječima, najstarija i najznačajnija u ovom kompleksu je arheološka lokacija Ambarine, koja potiče iz doba seoba naroda od četvrtog do šestog vijeka nove ere.

On je dodao da je, kao druga bitna pretpostavka o postojanju manastira Detlak, činjenica da je u dosadašnjim iskopavanjima nađeno dovoljno elemenata da se može pretpostaviti da je tu bio manastir.

„Treće je činjenica da je u tom selu u periodu od 1550. do 1628. godine nastao jedan rukopis, knjiga koja je veoma čisto i jasno datirana i precizirana da pripada tom području. Imenovan je kao Detlovački evhologion i postojanje te knjige je najbolji dokaz da je tu bilo žarište nekog duhovnog života“, rekao je Tutnjević.

Član Organizacionog odbora Sredoje Nović naglasio je da Donji Detlak ima kulturni značaj, da je to mjesto koje je jedno vrijeme bilo posjećeno, a potom zapušteno, te da je grupa entuzijasta iz tog sela pokrenula pitanje da se tom mjestu definitivno da kulturni nivo i osvijetli sa naučnog i istorijskog značaja.

„To nas ohrabruje da činimo korak naprijed kako bismo napravili i zainteresovali građanstvo da je kultura iznad nas. Svi koji izgube kulturni identitet nemaju šansu zadržati ni nacionalni, ni bilo koji drugi identitet“ rekao je u izjavi za „Srnu“ Sredoje Nović, ministar civilnih poslova BiH i dodao da Ministarstvo civilnih poslova BiH godišnje izdvaja za oblast kulture od 1,5 do 3,5 miliona KM .

Do sada je za simpozijum prijavljeno više od dvadeset referata ali po riječima akademika Drage Brankovića, predsjednika Organizacionog odbora, biće pozvani kao gosti svi koji se bave ovim pitanjima.

Simpozijum će otvoriti akademik Rajko Kuzmanović, predsjednik ANURS-a.

derventa.ba

PODIJELI