Vijesti Privreda Slobodan Golub, vlasnik najuspješnijeg malog preduzeća RS: Nove tehnologije uslov za dalji...

Slobodan Golub, vlasnik najuspješnijeg malog preduzeća RS: Nove tehnologije uslov za dalji napredak

0

Na manifestaciji Privredne komore Republike Srpske krajem prošlog mjeseca dodijeljena su priznanja najuspješnijim preduzećima u 2015. godini, a najboljim malim privrednim društvom proglašeno je DOO „Metalac – MBM“ iz Dervente.

IMGP0370

Preduzeće „Metalac“ osnovano je 1995. godine i to kao samostalna zanatska radnja u dopunskoj djelatnosti od strane tadašnjeg nastavnika praktične nastave u Stručnoj školi za radnička zanimanja Slobodana Goluba. Od nekadašnje samostalne zanatske radnje, registrovane u Kalenderovcima, sa svega dva zaposlena, koja je sa jednom strugom i ručno rađenom hidrauličnom presom, koju je sam Golub konstruisao, proizvodila ručni poljoprivredni alat, u naredne dvije decenije nastalo je respektabilno preduzeće koje će sredinom ove godine zabilježiti jubilarnu hiljaditu isporuku u zemlje EU. Februara 1997. godine, nakon gotovo dvadeset godina rada u prosvjeti, napušta radno mjesto, registruje obradu metala kao osnovnu djelatnost preduzeća i počinje saradnju sa partnerom koji se bavio proizvodnjom čeličnih radijatora. Posao se i dalje dobro razvijao, tako da je 1999. godine registrovan DOO „Metalac – MBM“, u kojem je funkciju direktora obavljao Golub, dok je njegov zamjenik bila njegova supruga Jela. Kako je u regiji već postojalo preduzeće sa istim imenom, dodana je skraćenica „MBM“, koja predstavlja početna slova imena njegovih kćerki Maje, Biljane i Milice, a ovaj privrednik rado ističe značaj stabilne porodice u svim segmentima života, pa tako i u uspješnom poslovanju koje je ostvario.

Sve do 2008. godine posao ide uzlaznom putanjom, zahvaljujući uspješnoj saradnji sa italijanskim partnerom, za kojeg su proizvodili navojne spojnice za građevinske podupirače. Na vrhuncu poslovanja 2006. godine ovo preduzeće je imalo 35 radnika, a da bi ispunili sve preuzete obaveze, udružili su snage sa preduzećem „Metal Prom“, tako da je tada ukupno 80 radnika ova dva preduzeća radilo u tri smjene. Proizvodili su ukupno 15,5 hiljada spojnica za 24 časa, ali dolazak svjetske ekonomske krize je ovaj posao u potpunosti ugasio.

– Bio je to žestok udar iz kojeg se bilo teško izvući, a tada je smanjen i broj zaposlenih na svega 10-12 ljudi. I dalje se veći dio posla vodio u Kalenderovcima, a u novoj hali u Lugu, za koju smo tek dobili upotrebnu dozvolu, nalazile su se mašine koje nisu napravile nijednu spojnicu, prisjeća se Golub teškog perioda u kojem se preduzeće našlo.

IMGP0350

Ipak, to ga nije pokolebalo, pa je već početkom naredne godine sklopio novi posao, ovog puta sa austrijskim preduzećem za koje su proizvodili posebne palete za auto industriju u kojima su se gotovi proizvodi prevozili do mjesta ugradnje.

– Imali smo tada dosta problema, radilo se o zahtjevnoj proizvodnji za koju je bilo potrebno nabaviti novu opremu, pravili smo potpuno drugačiji proizvod od dosadašnjih. Mučili smo se 5 mjeseci, a u tom periodu sam imao i kupce kojima umalo nisam prodao sve. Međutim, od maja 2009. pokrećemo proizvodnju proizvoda za novu građevinsku austrijsku firmu i te godine ostvarujemo samo 11 izvoznih isporuka, opisuje Golub početak ponovnog podizanja preduzeća.

Za vrijeme najboljeg poslovanja 2006. godine preduzeće je uvelo standard ISO 9001, ali su austrijski partneri tražili i uvođenje odgovarajućih standarda u procesu varenja i zaštite životne sredine. Firma ponovo staje na noge 2011. godine kada je ostvarilo 169 izvoznih kontingenata, a danas za ovog partnera proizvode čak 12 proizvoda.

– Proizvode za tu firmu radimo po njihovoj tehničkoj dokumentaciji i ne smijemo ih prodavati na slobodnom tržištu. Međutim, mi smo uspjeli preduzeće licencirati za proizvodnju „giterboksa“, proizvoda koji služi za prevoz robe u auto industriji i na željeznicama, vrlo traženog na tržištu, ali za kojeg postoji velika konkurencija među proizvođačima. Morali smo dobiti odgovarajuću licencu „EPAL-a“, tačnije Međunarodne organizacije za standirzaciju proizvoda za transport određene robe. Proizvodnja „giterboksa“ nije vezana za saradnju sa partnerima iz Austrije, tako da smo ostvarili svoju želju da ne zavisimo od jednog kupca kao 2007. godine, kaže Golub, dodajući da je licenciranje bio dugotrajan i skup posao.

IMGP0359

Preduzeće je u najtežem periodu koristilo program Investiciono-razvojne banke i podsticaja Vlade RS, koje su uložili u proizvodnju, što se na kraju i vratilo. Golub kaže da redovno izmiruju obaveze, te da poreske kontrole nikada nisu utvrdile nikakve nepravilnosti, na šta je posebno ponosan.

– Osim sa austrijskim partnerom, unazad nešto više od godinu dana postigli smo uspjehe i na njemačkom tržištu, imali smo nekoliko proizvoda namijenjenih švajcarskom tržištu, dok je Italija bila značajan partner do 2009. godine, mada se to tržište ponovo budi. Sve važniji partner postaju i preduzeća koja posluju u Sloveniji. Do prošle godine svega pet odsto proizvodnje se odnosilo na domaće tržište, ali taj procenat od tada raste zbog toga što preduzeća iz BiH koja proizvode auto dijelove sada naručuju „giterboksove“ od nas, pojašnjava Golub.

Dobijeno priznanje, kako kaže, ima izuzetan značaj i predstavlja potvrdu kvalitetnog rada, prepoznatog od strane drugih privrednika. Iako ostaje žal što mu plaketu nije uručio nekadašnji saradnik, a danas ministar saobraćaja, Neđo Trninić, ta veče mu ostaje u ugodnom sjećanju.

– Posebno bih se zahvalio svim koji su učestvovali u ostvarivanju ovog uspjeha i to svim našim zaposlenim radnicima na čelu sa mašinskim inženjerom Sinišom Šormazom, potom agenciji „Bilanca“ i špediciji „Sim-prom“, koja od prvog dana radi izvozna i uvozna carinjenja sa kojim nismo imali nijedan problem, kaže Golub i dodaje da unazad tri godine preduzeće ima status povlaštenog izvoznika i mogućnost za kućno carinjenje, što smanjuje troškove i pojednostavljuje poslovanje.

Planovi ovog privrednika su vrlo ambiciozni, a da bi se i realizovali potrebno je ostvariti napredak na polju konkurentnosti i uvođenju novih tehnologija.

– Da bi dalje zadržali ovu poziciju moramo ići u automatizaciju proizvodnje i nabavku nove opreme, tako da moramo krenuti od sebe. Za jednu njemačku firmu pripremamo novi proizvod i ako dobijemo taj posao gradićemo novu halu od 1000 kvadrata sa maksimalno automatizovanom proizvodnjom. Starim načinom rada nismo konkurentni, a da bi mogli dobijati poslove na zapadu moramo imati opremljenost i konstantan kvalitet. Robotizacijom i automatizacijom određenih pozicija proizvodnje stičemo kontinuitet u kvalitetu, što je preduslov za dobijanje poslova kojih u Evropi ima! Već naredne sedmice planiramo da idemo u Sloveniju po prvog robota za zavarivanje, zaključuje Golub.

Jubileji u 2015. godini
I danas postoji pogon u Kalenderovcima, ali njihovi proizvodi uglavnom su namijenjeni potrebama pogona u Lugu. Preduzeće danas broji 32 zaposlena, a 2015. godine, osim što je postalo najuspješnije preduzeće u svom rangu, obilježilo je 20 godina postojanja, vlasnik je stekao uslove za penzionisanje, a sa malim zakašnjenjem ostvariće se i jubilarni hiljaditi izvoz.

B. N. – Derventa Cafe

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here