Reportaže Socijalni radnik Maja Čelar: Djeca sa posebnim potrebama kao životni poziv

Socijalni radnik Maja Čelar: Djeca sa posebnim potrebama kao životni poziv

0

Za svega šest godina socijalna radnica Maja Čelar je prošla put od studenta-volontera do nosioca brojnih lokalnih aktivnosti usmjerenih ka poboljšanju položaja lica sa posebnim potrebama.

IMGP9299

Prva iskustva stekla je još za vrijeme studiranja na Odsjeku za socijalni rad pri Filozofskom fakultetu u Banjaluci. U početku je to bilo kroz volonterski rad sa djecom bez roditeljskog staranja u domu „Rada Vranješević“, naročito u projektu „Socijalizacija djece Republike Srpske“, a kasnije i u Centru za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju „Budućnost“. Spomenuti projekat možda i najbolje oslikava Majin put u njenom životnom pozivu, jer je za kratko vrijeme prešla put od volontera, preko vaspitača, do koordinatora projekta, svaki put sa sve više odgovornosti.

– Učesnici ovog projekta, a to su učenici Centra „Budućnost“, članovi udruženja „Sunce“ i djeca iz porodica socijalnih kategorija, stekla su nove prijatelje iz svih krajeva Republike Srpske. Svaki put dugo prepričavamo doživljaje sa ljetovanja u Kumboru. Boravak u ulozi koordinatora bilo je još jedno pozitivno iskustvo, a zahvaljujući brojnim aktivnostima uspjeli smo ispuniti očekivanja onih zbog kojih projekat i postoji. Uvijek sam sebi postavljala cilj da doprinesem socijalizaciji i integraciji djece, jer najveća pokretačka snaga su ipak njihovi osmijesi, opisuje Maja.

Po završetku fakultetskog obrazovanja vratila se u Derventu i otpočela volontiranje u Centru „Budućnost“, nakon čega je dobila i stalno zaposlenje u ovoj obrazovnoj ustanovi.

– Ovdje sam stekla prva konkretna iskustva i otkrila ljubav prema ovom poslu. Mislim da sam se pronašla u ovoj branši, a uključena sam u gotovo sve projekte koji se tiču položaja djece sa posebnim potrebama u lokalnoj zajednici, ističe mlada socijalna radnica, koja je prošlogodišnjim angažmanom u „Zlatnom lugu“ stekla iskustva u radu i sa starijim licima.

U Centru „Budućnost“ Maja se susreće sa učenicima koji imaju oštećen vid i mladima koji imaju višestruke smetnje, inače korisnicima usluga Dnevnog centra. Uloga socijalnog radnika je višestruka i on mora da poveže sve raspoložive resurse zajednice u funkciji lica sa posebnim potrebama. U tom pogledu, ističe, najvažniju ulogu imaju socijalna zaštita i obrazovanje, zbog pružanja mogućnosti djeci da se razvijaju i uče, što im omogućava ravnopravno učešće u životu zajednice.

Za jednog socijalnog radnika najvažnija je, smatra, komunikacija. To podrazumijeva i neverbalnu komunikaciju, te pristupačnost i otvorenost, tako da socijalni radnik, uz kvalitetnu procjenu, može primijeniti svoje znanje i iskustvo u pojedinom slučaju.

– Specifičan odnos koji nastaje između socijalnog radnika i korisnika podrazumijeva pristup koji uključuje povjerenje, tolerantnost, prihvatanje korisnika kakav jeste, a prije svega spremnog za saradnju, ističe Maja, dodajući da je najveća poteškoća sa kojom se susreće nedostatak ličnog kontakta sa roditeljima djece sa smetnjama zbog njihovom teritorijalne udaljenosti.

B. N. – Derventa Cafe

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here