Vijesti Društvo Štа možemo učiniti da naš dom bude energetski efikasniji?

Štа možemo učiniti da naš dom bude energetski efikasniji?

0
Foto: Rawpixel

Ušteda energije trenutno je goruća tema. Šta je tаčno održivost i energetska efikasnost o kojoj se sve više priča? Koje mjere preduzeti da bismo uštedjeli energiju?

Sa malim kućnim budžetom nije baš lako napraviti velike energetske transformacije. Stoga vam predstavljamo neke manje promjene koje možete unijeti u svoju svakodnevicu, ali i veće promjene koje će vam se isplatiti na duže staze nakon malo zahtjevnije početne investicije.

Dakle: šta je to što možemo preduzeti da naš dom bude energetski učinkovitiji?

Što je to energetska efikasnost?

Energetska efikasnost je proces koji znači učiniti više uz manje. Cilj je ostvariti iste efekte i obaviti iste zadatke kao i prije uz korištenje manje energije. Iz perspektive zgrade, obično je najbolje pristupiti mjerama energetske učinkovitosti prema odgovarajućem mjestu i sistemu zgrade. To ne znači samo da isključujete svjetla za sobom, već da budete svjesniji i odgovorniji, te primjenite održivije koncepte. Postoje mnoga energetski učinkovita rješenja, a neka od njih je moguće primjeniti prilikom gradnje i renoviranja kuće.

Zamjena stolarije i zastarelih roletni

Kroz stare rolete gubi se mnogo energije. Stoga je dobra investicija nova PVC ili aluminijska stolarija i nove rolete odnosno vanjske žaluzine. Ljeti ćete imati manje potrebe za klima uređajem, a u hladnim mjesecima štite od kiše i vjetra. Rolete i žaluzine novijeg datuma izrađene su od kvalitetnih materijala i pogodne su i za velike prozore, a reguliranjem lamela zamračujete i osvjetljujete prostoriju.

Kvalitetno urađena izolacija

Da li ste znali da postavljanjem kvalitetne izolacije vaš dom može preći iz energetskih razreda F i G u A? Izolacija fasade i krova staklenom vunom i kamenom mineralnom vunom mogu vam donijeti mnogo manju potrošnju gasa i struje.

Prozori s dvostrukim ostakljenjem gube 50-70% manje topline. Prozore s jednostrukim ostakljenjem zamijenite dvostrukim. Ukoliko niste u prilici da postavite dvostruko staklo, debele zavjese ili uklonjive izolacijske prozorske panele smanjiće dotok hladnog zraka u vaš dom.

Propuh može također biti veliki izvor gubitka topline. Možete uštedjeti energiju popunjavanjem praznina oko prozora ili ugradnjom zaštite od propuha ispod vrata. Čak i dodavanje poklopaca na ključaonice i poštanske sandučiće može napraviti razliku.

Izolirajte rezervoare tople vode, cijevi centralnog grijanja i zidne šupljine. Ako ne možete postaviti izolaciju šupljih zidova, montirajte izolacijske reflektore za radijatore na zid iza vaših radijatora.

A šta sa kućnim aparatima?

Ako kupujete nove aparate za domaćinstvo provjerite da li imaju oznaku A+++ za najvišu klasu energetske učinkovitosti (dok je G najniža). Telefon ne ostavljajte na punjaču kad je baterija već napunjena, a nakon punjenja iskopčajte i punjač iz utičnice. Uređaje uvjek radije isključite nego da ih ostavljate na “stand by”. Suđe i rublje perite samo kada je mašina puna.

Nemojte pregrijavati vodu. Postavite svoj bojler na maksimalnu temperaturu od 60°C kako bi radio učinkovito i higijenski.

Uređaji povezani s internetom poput “smart” televizora, printera i konzola mogu koristiti i do 80 vata električne energije kada su u “stand by mode-u”. Možete upotrijebiti jedan produžni kabl s više utičnica kako biste ih sve jednostavno isključili.

Smart termostati

Šta kažete na upravljanje grijanjem ili hlađenjem u vašoj kući preko mobilnog telefona gdje god se nalazili? Ovakvo rješenje spada u koncept pametnih kuća. Ne samo da regulišete temperaturu u svom domu, određenoj prostoriji ili poslovnom prostoru, nego čak pametni sistem može da nauči vaše ustaljene obrasce i prilagodi opcije tim vašim navikama koje se ponavljaju.

Toplotna pumpa

Ono što je jako dobro je da energija koja dolazi iz okoline jeste ta koju upotrebljava toplotna pumpa – uzima vazduh i pretvara ga u vodu. Jedina potrošnja energije jeste ta dok se pumpa pokrene i zagrije vodu, kao i troškovi ugradnje koji se isplate za nekoliko godina.

Štedljiva rasvjeta

Prelaskom na energetski učinkovitiju rasvjetu možete uštedjeti oko 30 € godišnje. Učinkovitiji rasvjetni proizvodi također će omogućiti Europi da uštedi do 34 TWh električne energije godišnje do 2030. i spriječit će emisiju oko 7 milijuna tona CO2 svake godine.

Jedna LED sijalica može vam uštedjeti više od 100 € na troškovima električne energije tokom svog životnog vijeka od oko 20 godina. Led rasvjeta donosi znatno manju potrošnju energije od klasičnih sijalica i malo se zagrijeva.

Kao što ste vidjeli za primjenu nekih od ovih savjeta vam ne treba mnogo novca, dok vam za neke od njih treba početno ulaganje. Smanjite iznos na svojim računima, trošite manje energije i umanjite svoj ugljični otisak (carbon footprint) uz naše savjete. Nadamo se da ćete na ovaj način uštedjeti novac ali i resurse koje svi zajedno ostavljamo narednim generacijama koje dolaze za nama.

Tekst Velibora Živkova

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here