Vijesti Društvo Svadbeni bal vodenog cvijeta na Ukrini

Svadbeni bal vodenog cvijeta na Ukrini

0

U poslednje vrijeme cvjetanje rijeke ili pojava ovog insekta je sva manja, što je bio alarm da se uradi elaborat i naučna studija o zaštiti rijeke Ukrine.

Svadbeni bal vodenog cvijeta na Ukrini (1)

U tom cilju zatraženo je mišljenje Biološkog instituta, Univerziteta u Beogradu, koji je nakon uzimanja uzoraka vode iz rijeke ustanovio da se radi o čistoći vode IIa kategorije i zadvoljava, ali je potrebno voditi računa o daljim mjerama u cilju zaštite od zagađenja koja bi mogla potpuno uništiti Vodeni cvijet, jer se iz godine u godinu sve više smanjuje ova vrsta. Nestanku doprinose i razni sakupljači koji hvataju vodeni cvijet u stadijumu prije parenja i prije nego što polože jaja u vodu, čime se ugrožava njihov opstanak. Ljudi uglavnom vodeni cvijet izlovljavaju za potrebe pravljenja mamca za ulov ribe.

Na preporuku Biološkog Instituta iz Beograda Skupština opštine Derventa je donijela Odluku o zabrani sakupljanja vodenog cvijeta.

Svadbeni bal vodenog cvijeta na Ukrini (2)

Vijekovima u avgustu Ukrina cvjeta i doskora o ovom fenomenu se nije znalo mnogo, a rijetko se ko i intresovao za ovu pojavu. Vjerovalo se da se to radi o ”preobražavanju vode” u vremenu Preobraženja Gospodnjeg i od tad se u Ukrini djeci zabranjivalo kupanje, a kad dođe vrijeme da vodeni cvijet izlazi na površinu.

Ukrina iz vodenih dubina svake godine otkriva svoju tajnu i u smiraj dana u prdvečerije, na površinu izlaze larve iz kojih ubrzo se pojavljuju nježni kao paučina bijeli lepršavi, krilati insketi, leptirići.Ovaj cvijet se pojavljuje isključivo noću, pa se može nazvati i noćni leptir. Reaguje na svjetlost i leti prema svjetlu, pa je lak plijen za sve one koji izlovljavaju i upotrebljavaju kao mamac za pecanje ribe.

Tu otpočinje mukotrpno presvlačenje nedozrelih mužjaka, koji tek nakon oslobađanja bjeličaste opne, postaju sposobni za parenje i oplodnju ženki. Nakon toga se pojavljuju ženke i sitnije su od mužijaka, koje lete izvjesno vrijeme nakon oplodnje, a zatim spuštaju se na površinu vode i odlažu do 7 hiljada sitnih jajašca, koja brzo tonu na dno rijeke.

Čitava ova čarolija traje oko dva sata, jer insekti vodenog cvijeta imaju zakržljale organe za varenje, te ne mogu da se hrane, a energija iz larve se brzo istroši prilikom rojenja. Iz oplođenih jajašca koje ženka položi na površinu vode i padaju na dno za dvije do tri nedelje se izlegu larve, koje se ukopavaju u glinoviti dio i rastu tri godine, kada će se ponovo pojaviti na površini vode.. Za to vrijeme se presvlače 20 puta. Hranu i kiseonik uzimaju iz vode.
Ko nije prisustvovao cvjetanju Ukrina, kažu ljubitelji prirode , ne može ni da shvati o kakvom se fenomenu radi.

To je zadiovoljstvo koje se može mjeriti sa ljepotama šarenila duge ili Nijagarinih vodopada. Ukrinski vodeni cvijet Ephemeroptera je jedinstven, nježan i bijel kao paučina.Od mnogobrojnih vrsta takav cvijet se ne pojavljuje nigdje više u svijtu. Kao i tiski cvijet spada u (langicanda Ephemeroptera) dugorepe vodene cvjetove.

Student ekoilogije iz Bnjaluke Branislav Ristić, koji priprema diplomski rad na temu Vodeni cvijet na Ukrini, kaže da vodeni cvijet treba čuvati i da je to pra leptirić čija se starost mjeri od 250 do 300 miliona godina.
Do sada je na fotografijama , uglavnom prikazivan pogrešan vodeni cvijet,a ne bijeli ukrinski. Ovih dana načinjene su nove fotografije u fazi pojave i rojenja, odnosno odlaganja jajašca, pa se može vidjeti kako zaista izgleda ovaj po svemu jedinstven i nježan insekt.

Savko Pećić Pesa

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here