Vijesti Društvo Svinjokolj dosta povoljniji nego lane

Svinjokolj dosta povoljniji nego lane

1

Trenunta cijena tovljenih svinja je 5,5 maraka i ima ih dovoljno, dok se su prasići oko 7 maraka.

Trenunta cijena tovljenih svinja je 5,5 maraka i ima ih dovoljno, dok se su prasići oko 7 maraka.

Sezona svinjokolja je uveliko u toku, a bliže se brojni praznici, stoga će biti sve veća potražnja prasića, ali i tovljenih svinja. Iako se danima spekuliše da će doći do enormnog poskupljenja prasića, tu mogućnost je, u izjavi za Agroklub, odbacio predsjednik Udruženja uzgajivača svinja Republike Srpske, Mišo Maljčić.

Prema njegovim riječima, trenutna cijena tovljenih svinja je 5,5 maraka i ima ih dovoljno, dok se su prasići oko 7 maraka.

“Uvoz ugrožava dosta to stanje. Imamo informaciju da je uvozna polutka 30 odsto lošija od ove domaće svinje. Ljudi se opet više opredjeljuje za uvozne polutke, jer dobiju očišćene i nezgodno im je to raditi i zato su uvozne tražene”, govori Maljčić, dodajući kako smo došli u situaciju da naše stanovništvo favorizuje uvoznu prasad, što je apsurd.

Cijene neće enormno rasti!

Kategorično odbacuje navodni enormni rast cijena, tačnije stanje koje smo imali oko Vaskrsa ove godine, kada je cijena bila oko 12 KM po kilogramu.

“Mislim da će ona ostati u realnim okvirima, najviše može ići do 8 maraka i neće biti kao oko Vaskrsa. Ne zbog domaćih farmera, nego zbog uvoza, koji je proteklih godina suzbio domaću proizvodnju i samim tim ona ima manju ponudu, i manje farmera koji se bave samom proizvodnjom”, navodi Maljčić.

Farmeri očekuju veću cijenu

Suzana Simić iz Trstenaca kod Dervente, čija farma broj oko 15 krmača i 50 prasadi, kaže da da je moguće povećanje cijena.

“Trenutna cijena je 7 maraka, ali ide gore. Trebala je da se zadrži, međutim, zbog potražnje i što je manjak na tržištu, cijena ide gore. Prije Božića će ta cijena rasti”, kaže Simićeva, te dodaje da ko hoće raditi od ovog posla može živjeti.

Cijenom nije zadovoljan ni uzgajivač iz Donje Luplajnice kod Dervente, Dragislav Brković. Nada se da će mala ponuda i povećana potražnja u narednom periodu povećati i cijenu, kako bi proizvodnja imala ekonomsku opravdanost.

– Ni najmanje nisam zadovoljan sa svinjama trenutno, ovo negdje poslije Đurđeva, cijena je pala, srozala se i stvarno ne može se to opstati na tome, razmišljao sam da ukinem stočni fond krmača, to mi je baš previše, ali ‘ajde preguraću još ovu godinu, da vidim sljedeću. Ja sam zadovoljan sa 10 maraka, da bude tolika može se opstati lijepo”, kaže ovaj uzgajivač.

Afrička kuga

Svinjski fond je znatno osiromašila afrička svinjska kuga u Bosni i Hercegovini. Sporadično se i dalje pojavljuju novi slučajevi zaraze. Posljednji je nedavno utvrđen na tri farme u selima Bijela i Ulice, u južnom dijelu Brčko distrikta, potvrdio je Stevan Radić, šef pododjeljenja za veterinarstvo.

Kako je tada kazao, na dvije farme eutanazirano je do stotinu jedinki, a na jednoj do deset svinja, te su poduzete neophodne biosigurnosne mjere na gazdinstvima gdje je prisustvo virusa potvrđeno.

Agriklub

1 komentar

  1. svinjska kuga izmisljena stvar namjerno napravljena da se unisti stocni fond na balkanu iz raznih razloga.kad se to desavalo od Bn do Modrice kod nas sve normalno bilo niti je ko sta kontrolisao.

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here