Uprkos svim poteškoćama koje prate poslovni ambijent i kretanja na globalnom tržištu, derventska Fabrika cijevi “Unis” nastavlja da radi punom parom, u prilog čemu govori i ulaganje u novu investiciju tešku 2,5 miliona maraka.
Fabrika “Unis”, koja je prije nešto manje od godinu i po dana podignuta iz pepela, ove godine bi trebalo da dobije i solarnu elektranu za sopstvene potrebe.
U toku je, istakao je za “Glas Srpske” direktor i vlasnik ove fabrike Ljubiša Reljić, prikupljanje potrebnih saglasnosti i priprema solarnih panela, koji će biti postavljeni na objektima ove kompanije.
– Električnu energiju, koju dobijemo od sunčeve svjetlosti, koristićemo isključivo za rad kompanije, a viškove, ukoliko ih bude, prebacićemo u mrežu, kazao je Reljić.
Dodao je da je investicija velika, a plan je da idu na dva i po megavata, što košta 2,5 miliona maraka.
– Svjesni smo da to treba otplatiti, ali evropske regulative u pogledu ekološke zaštite to traže. Na taj način ćemo biti privilegovani, kad budemo izvozili, da imamo sertifikat koji je garancija da je roba proizvedena u skladu sa propisima o ekološkoj proizvodnji i da zadovoljava sve uslove propisane direktivama Evropske unije, objasnio je Reljić.
Sve to, kaže, ne bi bilo moguće da i dalje mjesečno ne proizvedu i do 2.500 tona različitih cijevi, koje su svoje mjesto našle na hrvatskom, mađarskom, srpskom, slovačkom, češkom, italijanskom, kao i još mnogim drugim tržištima.
– Ko jednom kupi naš proizvod, činiće to stalno, jer su kupci prezadovoljni našim cijevima. “Unis”, koji je zadržao stari kvalitet, i dalje važi za jednu od najboljih firmi u Evropi, rekao je Reljić.
Prema njegovim riječima, “Unisovi” proizvodi su uveliko prisutni na domaćem tržištu, a kupci su trgovački lanci koje se bave prodajom metala.
– Proizvodnja i prodaja su zaživjele u dobroj mjeri. Međutim, proizvodnja je stara i mnogo struje, koja je sve skuplja, je potrebno, zbog čega ne možemo uvijek biti konkurentni sa cijenama, ali oni koji prepoznaju i traže kvalitet, uglavnom se odlučuju za nas, kazao je Reljić.
Kompanija, koja broji više od 100 radnika, dosta dobro, tvrdi Reljić, plaća svoje zaposlene za razliku od, kako kaže, bilo koje druge teške industrije u Srpskoj i BiH.
– Naši radnici imaju dosta dobre uslove rada. To smanjuje profitabilnost, ali na to sada nešto i ne obraćamo pažnju, jer nam je samo važno da ne idemo u minus, iako je to danas jako teško, istakao je Reljić dodajući da razmišljaju i o uvozu radnika iz Indije i Nepala, jer u planu imaju puštanje u rad i velike mašine.
Fabrika “Unis”, koju je prije dvije godine za 12,19 miliona maraka kupila kompanija “Frukta trejd”, sa radom je ponovo počela u novembru 2023. godine. Stečaj u “Unisu” otvoren je 17. decembra 2019. godine, a imovina preduzeća tada je procijenjena na više od 40 miliona maraka. Prve tri licitacije su propale, a na četvrtoj je preduzeće otišlo u ruke kompanije “Frukta trejd”.
Iznajmljeni prostor
Ljubiša Reljić podsjetio je da su dio kapaciteta iznajmili kompaniji “Mubea” iz Austrije, što im dobro dođe.
– Oni rade u dijelu gdje su hale koje nam nisu potrebne. Osim toga, za njih radimo i neke druge usluge. Sve to nam dosta potpomogne da namirimo to što nekad izgubimo, istakao je Reljić.
Glas Srpske