Reportaže “Work & travel USA”: Zaradite i putujte po Americi

“Work & travel USA”: Zaradite i putujte po Americi

0

Dervenćanin Goran Udovičić suvlasnik je banjalučke agencije „Work and travel“, koja se bavi posredovanjem prilikom odlazaka studenta na radna putovanja u Sjedinjene Američke Države.

12345686_10208261777122660_1087768757309897118_n
Detalj sa otvaranja novih prostorija

Sve je zapravo započelo još za vrijeme Goranovih studentskih dana u Subotici, kada je i sam bio korisnik ovog programa, i to u pet navrata. Vremenom je, pored korištenja usluga, počeo da radi kao agent za organizatora ovih putovanja, prenosio je kolegama svoja iskustva, a od zarade otplaćivao studije na tamošnjem Ekonomskom fakultetu.

– Zahvaljujući ovom programu savladao sam engleski jezik, obišao mjesta na koja nisam ni mislio da ću stići i uz sve to zaradio pristojan novac. I sam sam obavljao razne sezonske poslove, poput rada u pekarama ili ugostiteljstvu. Ipak, treba znati da je projekat prvenstveno usmjeren na kulturnu razmjenu, da vam omogućava da proputujete i posjetite mjesta koja inače ne bi mogli. Zarada nije u prvom planu, objašnjava Udovičić, dodajući da se ipak može zaraditi, jer se dobija radna dozvola na četiri mjeseca.

Nakon završetka studija i povratka kući, bilo je logično da se ovaj vid djelovanja organizuje i na ovim prostorima. Započeli su u Doboju, zbog dobre saradnje sa Saobraćajnim fakultetom, da bi se nakon toga preselili u Banjaluku, zbog većeg broja studenata i mogućnosti ponude različitih programa, a ovih dana su uselili u nove, bolje opremljene prostorije.

– Mi smo, u suštini, posrednici i produžena ruka tzv. „sponzorskih agencija“, organizatora putovanja i najbližih saradnika američke vlade. Mi privlačimo studente i pripremamo dokumentaciju, dok oni okupljaju poslodavce i praktično odlučuju ko će dobiti radnu dozvolu, pojašnjava Udovičić.

Zainteresovani prvo dolaze u prostorije njegove agencije gdje se pobliže upoznavaju sa programom, njegovom dužinom i drugim bitnim pitanjima, nakon čega ostavljaju svoju biografiju i potvrde o studiranju. Na taj način ulaze u odgovarajući server kojem pristup imaju razne sponzorske agencije. Nakon toga, Goran i njegovi saradnici obavljaju razgovore sa klijentima u kojima ih usmjeravaju, u skladu sa njihovim željama za zaradom, provodom ili putovanjem, na najbolje destinacije.

– Tako, ako student želi da se provede preporučujemo mu Istočnu obalu, a ako želi da zaradi više, savjetujemo mu da ide u manja turistička mjesta, zbog mogućnosti rada nekoliko poslova. Za dobijanje boljeg radnog mjesta presudan faktor može biti i nivo poznavanja engleskog jezika, što takođe provjeravamo u razgovoru, dodaje naš sugrađanin. Agencija klijente savjetuje i kako da vode razgovore sa američkim poslodavcima.

Kada ih poslodavac pronađe na severu i pošalje radnu ponudu, zainteresovani student sa njim obavlja razgovor, bilo direktno (jer oni posjećuju poslovne sajmove u regionu) ili putem Skajpa, da bi definisali uslove i druga pitanja (poput smještaja ili hrane, što zavisi od vrste posla). Sponzorske agencije potom provjeravaju poslodavce i šalju radnu dozvolu, sa kojom studenti odlaze na razgovor u američku ambasadu u Sarajevo.

– Redovni studenti imaju dobre izglede da im ambasada odobri učešće u programu, dok su „vječiti“ studenti i apsolventi pod posebnom lupom. Zainteresovani su podvrgnuti različitim testovima i pitanjima koji imaju psihološki karakter, tako da se o njima skoro sve sazna, otkriva Udovičić.

Ukupni troškovi apliciranja i puta, u slučaju dobijanja dozvole, sve do dolaska u Ameriku iznose oko 4.000 maraka. Ako studentu ne bude odobren put, neće mu se vratiti iznos od 650 do 700 maraka, u visini nepovratnih taksi koje zadržavaju agencije i ambasada.

– Iako cifre izgledaju vrlo visoke, iskustvo je pokazalo da se obavljanjem samo jednog posla mogu pokriti troškovi puta i džeparca, dok se sa svakim drugim angažmanom može zaraditi čak višestruko, dodaje Udovičić, napominjući da veliku ulogu igra i kurs dolara.

Iskustva učesnika su uglavnom pozitivna, dok nezadovoljstvo uglavnom ispoljavaju oni koji su imali nerealna očekivanja. Čak i oni koji su se nadali većoj zaradi budu zadovoljni iskustovm kroz koje prođu, osamostale se i odrastu, vide Njujork, putuju avionom…

– Radio sam noćne smjene u jednoj pekari, ali to iskustvo ne bih mijenjao, zahvaljujući tome sam došao tu gdje sam sada. Danas agencije pružaju puno više informacija studentima nego ranije, veće su i satnice, ističe Udovičić, koji i sada putuje više puta u SAD radi razgovora sa zvaničnicima, sponzorima ili u posjete studentima.

Ovaj program je koristilo desetak Dervenćana, a još nekoliko će na put ove godine.

Postoji nekoliko programa…
Pored programa „Putuj i radi“, Goranova agencija provodi i program „Stručne prakse“, u kojem studenti iz oblasti turizma, IT sektora, grafičkog dizajna i marketinga, mogu da rade do godinu dana u nekoj od američkih kompanija, uz mogućnost dobijanja ponude za posao. Aktuelni su i programi čuvanja djece, za djevojke od 18 do 26 godina koje dobro poznaju engleski. U slučaju da ih poslodavci odaberu, njima je osigurana zarada od oko 800 dolara uz mogućnost dobijanja bonusa, a nemaju ni troškove puta, smještaja i hrane.

12002742_1015148941859313_8303854869599307351_n1466096_962020103838864_1652223450875713529_n

B. N. – Derventa Cafe

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here