Vijesti Društvo Zajedničkim snagama do boljih uslova za život na selu – FOTO

Zajedničkim snagama do boljih uslova za život na selu – FOTO

0

U Derventi je održana radionica pod nazivom „Selo Republike Srpske – moje mjesto za život“ na kojoj je dvadesetak mladih poljoprivrednika iz Dervente, Bijeljine, Šamca, Teslića, Modriće, Doboja i Broda upoznato sa planovima i aktivnostima koje Ministarstvo poljoprivrede, klaster „Poljoklast“ i Mreža mladih agropreduzetnika preduzima za poboljšanje uslova za život na selu.

Cilj ove radionice je predstaviti mladim poljoprivrednicima način na kojim im možemo pružiti podršku kako bi unaprijedili i povećali svoju proizvodnju, a samim tim i profit, rekla je Julijana Petrović iz „Poljoklasta“.

Mi smo predstavili aktivnosti kojima se mi bavimo, šta smo do sada postigli i koje nov radne zadatke imamo u planu, a koji obuhvataju upravo mlade. Klaster radi na pripremi i implementaciji poslovnih planova i projekata koje obuhvata saradnju sa liderima i poljoprivrednim proizvođačima, pojasnila je Petrovićka.

Jedan od projekata „Poljoklasta“ bila je i analiza oglednog polja kako bi utvrdili kapacitete za organsku proizvodnju.

Rezultati su nam pokazali da kapaciteti postoje, da interesovanje među proizvođačima postoji, a ministarstvo je na jednoj od radionica pokazalo koje mjere podrške imaju spremne za proizvođače u organskoj proizvodnji i na koji način da ostave pravo na sertifikat. Obzirom da mi nemamo puno tržišnih viškova, u interesu nam je svima da našim proizvodima damo dodatnu vrednost, kroz unapređenje proizvoda, domaće prerađene proizvode i slično, istakla je.

Dragan Vučković iz Ministarstva poljoprivrede je istakao da su zajedno sa saorganizatorima radionice došli do poljoprivrednika mlađih od 40 godina koji se zajedno sa svojim porodicama žive na selu.

Naš zadatak će biti podržati i aktivizam mladih na selu, kroz podršku manifestacijama, ali i razvoj ruralnog turizma i ruralne infrastrukture. Takođe, od naredne godine planiramo podršku poljoprivrednim “start-upovima”, koje će podrazumijevati obuku onih koji se prijave na poziv kroz koju će spoznati šta bi sve trebali da urade da bi taj biznis postao realan, od jednostavnog planiranja biznisa, razmišljanja o tržištu i slično, otkrio je Vučković.

Nakon toga će biti odabrano deset najboljih projekata koji će dobiti po deset hiljada KM kako bi svoje ideje realizovali, istakao je.

Nadamo se i učešću lokalnih zajednica odakle dolaze. Start-up program će početi u februaru, a mi ćemo i nakon dodjele sredstava nastojati da im pomognemo u svemu onome što bude se ticalo tog posla, naveo je Vučković, dodajući da se radi o veoma entuzijastičnim poljiprivrednicima koji se bave različitim vrstama poljoprivrede.

Petar Nikolić, osnivač je i predsjednik mreže Mladih agroprivrednika, udruženja koje podržava inicijativu “Selo Republike Srpske i moje mjesto za život”, za koju kaže da je vizija šira od same poljoprivrede.

Naš cilj je da selo postane bolje mjesto za život kroz ekonomsko osnaživanje, društveni aktivizam i razvoj agroturizma. Želimo da mlade motivišemo da preuzmu odgovornost za svoju zajednicu, jer niko drugi to neće uraditi za njih, istakao je Nikolić.

Jedan od ključnih aspekata inicijative je ekonomska podrška mladima koji žele da ostanu i rade na selu.

Uz podršku vlade Republike Srpske i predsjednika Republike pokrenuli smo program nabavke Belarus traktora. Ova mjera je već pružila značajan doprinos mladim poljoprivrednicima, a slične aktivnosti planiramo i u budućnosti, izjavio je Nikolić.

Osim toga, Ministarstvo poljoprivrede će u narednoj godini podržati neformalne grupe mladih kroz male grantove za projekte unapređenja ruralne infrastrukture, organizaciju kulturnih i sportskih događaja, te nabavku zajedničke opreme.

Naša prirodna, kulturna i istorijska baština ima ogroman potencijal koji još nije dovoljno iskorišten. Povezivanje poljoprivrede i turizma pružiće novu dimenziju razvoju sela i privući brojne goste. Unapređenje socijalnog ambijenta sela je takođe prioritet jer želimo da mlade ljude usmerimo jedne na druge, da shvate da je njihova zona odgovornosti dosta šira od njihove kuće ili dvorišta i da moraju zapravo da brinu o svojoj zajednici, rekao je Nikolić.

Nikolić je takođe ukazao na problem generacijskih razlika i neophodnost većeg učešća mladih u donošenju odluka.

Mladi često ne dobijaju prostor da se njihov glas čuje ili da njihove inicijative budu shvaćene ozbiljno. Vrijeme je da starije generacije prenesu odgovornost i omoguće mladima da preuzmu vođstvo u upravljanju gazdinstvima i zajednicama, istakao je.

Svaka podrška mladim ljudima u svakom aspektu poljoprivrede je dragocjena kako bi se očuvala naša sela i podstaklo bavljenje ovom granom privrede, smatra Aleksandar Živković, jedan od učesnika radionice.

Ključno je da postoje institucije i udruženja koja mogu pružiti podršku mladima, bilo kroz stručnu pomoć, moralnu podršku ili finansijske olakšice. Ovdje sam i da čujem ideje i potrebe mladih, jer se bavim prodajom sjemena i proizvoda za poljoprivredu. Moja namera je da razumijem izazove sa kojima se suočavaju, kako bih i sa svoje strane mogao pružiti podršku i prilagoditi ponudu njihovim potrebama, naveo je Živković.

Derventa Cafe

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here