Već šest godina, naš sugrađanin Obren Bjelošević gradi život i karijeru u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta – Kini. Odlazak krajem 2018. godine u ovu zemlju otvorio mu je vrata ne samo ka poslovnom napretku, već i ka potpuno drugačijem pogledu na život, rad i vrijednosti.
Kako kaže, Kina ga je oduševila svojim razvojnim potencijalom i mogućnostima.
– Ono što su Amerika i Zapadna Evropa bili u prošlosti, to su Kina i Istočne zemlje za budućnost. Razlika je u tome što Kina svoj razvoj duguje vrijednom radu sopstvenog naroda, dok je Zapad bogatstvo gradio kroz kolonijalizam i ratove, kaže Obren na početku razgovora.
Kina je dinamična fleksibilna zajednica, prije svega. Obren je prvih pet godina proveo u Šenženu, a sada je više vezan za Guangdžo. Kako često putuje, do sada je boravio u više od 20 gradova širom Kine.
– Stranci su ovdje prije pet, deset ili dvadeset godina bili više atraktivna pojava nego danas. Taj poseban status “bijelog” stranca se ubrzano topi. I dobro je da je tako. Jedinu posebnost i status gradite sopstvenim odnosom prema drugim ljudima. Bez obzira na to odakle ste i koje ste boje kože, priča Obren.
Trenutno se bavi poslovima pronalaska sigurnih dobavljača i organizacijom logistike za kupce. Posao zahtijeva mnogo posvećenosti, komunikacije i učenja.
– Radni dan mi je ispunjen kontaktima s dobavljačima i kupcima, poslovnim putovanjima i učenjem. Kina te tjera da stalno budeš u toku i unapređuješ se, ističe.
Iako je život u Kini donio brojne prilike, prilagođavanje nije bilo jednostavno. Jezik, kultura i vrijednosti predstavljali su izazov, ali i priliku za učenje i napredak.
– Kina te nauči jednom drugačijem odnosu prema životu i vremenu. Kao i poimanju vrijednosti. Nauči te da volja za dominacijom u prostoru i vremenu su statičan i grub pristup životu dok razumijevanje okolnosti i fleksibilnost predstavljaju prave životne vrijednosti, agilnost. Brus Li je to najbolje opisao: „Budi kao voda, prijatelju“, kazuje Dervenćanin.
Pored jezika, uočio je brojne razlike u svakodnevnim navikama, poput pažnje prema zdravlju.
– Čaša vruće vode ovdje ima poseban značaj – simbol poštovanja i brige za zdravlje. Kod nas bi to bio ekvivalent hljeba i soli, ali je ovdje svakodnevna praksa, priča.
Takođe, zajedničko dijeljenje hrane u restoranima i društvenim okupljanjima ojačava veze među ljudima.
– Hrana se stavlja na sredinu stola kako bi svi mogli da dijele. To podsjeća na naše slavske običaje i čuva zajednicu, primjećuje Obren.
Govoreći o zapošljavanju i životnom standardu u Kini, ističe da je zemlja napravila nevjerovatan napredak.
– Ko god želi da radi, naći će posao za dva-tri mjeseca. Ovdje gotovo da nema beskućnika, siromaštvo je iskorijenjeno, a obrazovanje i bezbjednost su na najvišem nivou. U ovoj zemlji su djeca potpuno zaštićena od narkomanije, pijanstva i drugih društvenih devijacija. Obrazovanje je na vrhunskom nivou, pored metodike i didaktike u samoj nastavi, vrijednosti života i briga za sunarodnike i otadžbinu. Biblioteke, muzeji, naučni instituti, turizam, sport, kultura… sve je to mladima dostupno, naglašava.
Digitalizacija je još jedna od stvari koja ga fascinira.
– Novac se skoro i ne koristi. Čak i bake koje prodaju kukuruz ili pečeni krompir posluju preko QR koda. To je nevjerovatno praktično, otkriva Obren.
Iako se prilagodio životu u najmnogoljudnijoj zemlji, kaže da mu često nedostaju ljudi iz Dervente i Banjaluke.
– Najviše mi nedostaje poznati ambijent kojem pripadam – porodica, prijatelji, uspomene. Ipak, planiram provoditi nekoliko mjeseci godišnje kod kuće, tako da je sve rješivo, kaže.
Ističe i važnu životnu lekciju koju je naučio.
– Ovdje, u mnoštvu ljudi, naučiš sopstvenu nebitnost. Zato je važno sačuvati odnose s ljudima koji vrijede i graditi s njima posao i prijateljstvo. Kina te uči strpljenju, fleksibilnosti i tome da uvijek pronađeš svoj put, priča Obren.
Derventa Cafe