Vijesti Društvo Aktivnosti u vezi provedbe novog projekta UNHCR-a

Aktivnosti u vezi provedbe novog projekta UNHCR-a

0

U okviru projekta „Podrška trajnim rješenjima revidirane strategije za provedbu Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma“ uspostavljena je Komisija za socijalnu zaštitu i inkluziju djece Opštine Derventa /Opštinski operativni tim u okviru kojeg su imenovane tri grupe:

Aktivnosti u vezi provedbe novog projekta UNHCR-a

Radna grupa za socijalnu zaštitu i inkluziju, Radna grupa za ekonomsku održivost i Radna grupa za stanovanje.

Komisija za socijalnu zaštitu i inkluziju i Radna grupa za socijalnu zaštitu i inkluziju uspostavljeni su kao trajno tijelo Opštine, dok Radna grupa za ekonomsku održivost i Radna grupa za stanovanje djeluju u okviru implementacije projekta.

Grupe su sastavljene od predstavnika opštinskih vlasti, sektora socijalne zaštite, obrazovanja, zdravstva, policije i lokalnih organizacija civilnog društva.

Zadatak im je da identifikuju najugroženije porodice iz kategorije raseljenih lica, manjinskih povratnika i žena-žrtava rata da bi se kroz projektna sredstva obezbijedila konkretna pomoć za ove kategorije i trajna rješenja njihovog statusa. Ova pomoć obuhvata kreiranje radnih mjesta ili mogućnosti samozapošljavanja, izgradnju i sanaciju stambenih jedinica sa pratećom infrastrukturom, efikasnu i pravovremenu pravnu pomoć, psihosocijalnu integraciju povratnika u lokalne zajednice kao i pružanje podrške centrima za socijalni rad, poboljšanje zdravstvenih usluga i kućne njege za starije, omogućavanje bolje socijalne i zdravstvene zaštite i obrazovanja za djecu iz ugroženih porodica.

Uz učešće predstavnika UNICEF-a, Komisija za socijalnu zaštitu i inkluziju je prošle sedmice održala drugi sastanak na kome su razmatrane aktivnosti vezane za prikupljanje informacija o pitanjima iz oblasti socijalne zaštite i inkluzije na području Opštine Derventa. Komisija djeluje u skladu sa smjernicama UNICEF-a i UNICEF pruža podršku opštinama obuhvaćenim ovim projektom u razvijanju Akcionih planova za socijalnu zaštitu i inkluziju koji će biti utemeljeni na detaljnim procjenama situacije ranjivih grupa na području lokalne zajednice.

Planovi će kasnije činiti integralni dio lokalnih razvojnih strategija, a ujedno će poslužiti kao polazna osnova za izradu Opštinskog akcionog plana o socijalnoj zaštititi i inkluziji. Procjena situacije ima fokus na povratnike i raseljena lica sa posebnim osvrtom na stanje u sektorima socijalne i dječije zaštite, zdravstva, obrazovanja i pravosudja, uključujući i socioekonomske faktore.

UNICEF će dati podršku lokalnim zajednicama u kojima se implementira projekat da osiguraju specifične usluge iz oblasti socijalne zaštite i inkluzije za određen broj djece i porodica.

Komisija ima ključnu ulogu u primjeni opštinskih modela socijalne zaštite i inkluzije i djeluje kao tijelo sa pravom odlučivanja po pitanjima socijalne zaštite i inkluzije. Opštinski model jačanja sistema socijalne zaštite i inkluzije osmišljen je tako da doprinese iskorjenjivanju socijalnog isključivanja, dječijeg siromaštva, diskriminacije i nejednakosti u ostvarivanju sveukupne socijalne zaštite u lokalnoj zajednici.

Kroz ovaj model treba da se pojača stručnost relevantnih ustanova, poboljša planiranje i provođenje politika socijalne zaštite i inkluzije za djecu i njihove porodice te da se podstakne saradnja između nosilaca odlučivanja i pružalaca usluga kao i svih koji rade na zaštiti i brizi za djecu.

Koncepti socijalne i dječije zaštite su međusobno povezani i međusobno se pojačavaju jer nastoje stvoriti „zaštitničko okruženje“ u kojem djeca nisu izložena nasilju, izrabljivanju i nepotrebnom odvajanju od porodice.

Provedbu projekta „Podrška trajnim rješenjima Revidirane strategije za provedbu Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma“ započeo je UNHCR početkom ove godine.

Ukupna vrijednost projekta je 8.107.500 eura. Većinu sredstava, u iznosu od sedam miliona eura, obezbijedila je Evropska unija kroz paket IPA 2012, dok je 1.107.500 eura osigurao UNHCR. UNHCR je implementaciju projekta povjerio partnerima koji imaju dugogodišnje iskustvo,a to su Razvojni fond UN (UNDP), Dječiji fond UN (UNICEF), Međunarodna organizacija za migracije (IOM), Hilswerk Austria Internacional (HWA), Bosanski humanitarni logistički servis(BHLS), Fondacija lokalne demokratije (FLD) i Vaša prava BiH (VP). Projekat je pokrenut sa ciljem da bi se ubrzao proces pronalaženja trajnih rješenja za izbjeglice, interno raseljene osobe i povratnike jer znatan broj raseljenih osoba i povratnika još uvijek živi u neprihvatljivim uslovima.

Saradnja na projektu je ponuđena opštinama koje su identifikovane kao prioriteti na osnovu ozbiljnosti i obima problema sa kojima se susreću raseljena lica i povratnici, a to su: Bijeljina, Bosanski Petrovac, Derventa, Foča, Gradiška, Maglaj, Mostar, Prijedor, Živinice i Distrikt Brčko.

derventa.ba

PODIJELI