Mladi Dervenćanin Kristijan Drobilović jedan je od mlađih svirača šargije u Derventi, a kako će svoje znanje uskoro će prenositi i na sugrađane s pravom ga zovemo i prvim pravim učiteljom ovog instrumenta u našem gradu.
Kao i u mnogo sličnih hobija i zanata, i Kristijanova ljubav prema šargiji je započela u djetinjstvu, kada je imao svega 5-6 godina, uz zvuke izvorne grupe „Naše vrijeme“ iz Dervente koji su ga očarali na prve taktove. Uslijedio je potom kraći „izlet“ u druge muzičke žanrove, ali kada je sa 16 godina dobio priliku da ozbiljnije uči ovaj instrument, nije ju propustio.
– Šargija je uvijek bila u kući, a kada se stvorila prilika, zajedno sa braćom sam počeo da učim sviranje. Moja braća su to naučila prije mene, iako nisu voljeli šargiju, ali ja sam vježbao uporno, potom me i otac upoznao sa nekim starijim sviračima koji su mi dali dodatne savjete i ostvario sam svoju želju, prisjeća se Kristijan.
Iako se na tradiciju ponekad gleda sa podozrenjem, posebno kod mlađih generacija, kaže kako su mu prijatelji pružili puni podršku u njegovom hobiju.
– Nikada nisam postavio cilj da budem profesionalni svirač. Ipak, zahvaljujući ljudima iz SKUD „Derventa“ došlo je do spajanja tri dječaka koji sviraju šargiju Gorana Jošića, Vladana Jevtića i mene. Brzo smo napredovali i danas sviramo sa mnogo poznatijim izvornim grupama, po slavljima i drugim prilikama, priča Kristijan, dodajući da je sada šargija postala više od hobija.
Kako je Derventa poznata po tradiciji sviranja šargije, još od 60-ih godina kada su „Braća Begić“ dobili priliku da medijski predstave muzičku tradiciju ovih prostora, čast mu je što će predvoditi nove generacije kao učitelj šargije u SKUD Derventa.
– Drago mi je što je škola nastala u našem gradu i u mom folklornom društvu i srećan sam i radostan što ću imati priliku da pomognem nekom da ostvari svoje snove, a možda postane i profesionalni svirač. Član SKUD Derventa sam šest godina i zaista sam presrećan što sad dio takvog kruga dobrih ljudi, ističe ovaj mladić.
Naime, ovo folklorno društvo do kraja mjeseca upisuje polaznike u svim selekcijama, a ovoga puta odlučili su da okupe i sve one koji bi da nauče svirati šargiju.
– Odlučili smo da učimo zainteresovane i osnovama učenja šargije, s obzirom da je ovaj instrument popularan na našim prostorima, a takođe, na taj način nastojimo očuvati dio tradicije. Imamo dosta zainteresovanih mlađih, ali i starijih polaznika, za ovaj instrument i svi su oni dobrodošli. Na početku im neće trebati ni šargija, samo volja, naglašava Kristijan, dodajući da će polaznici lekcije imati 4 puta mjesečno u Vatrogasnom domu.
Da li će neko naučiti šargiju to zavisi od njihove volje, truda, želje i koliko osjećaju ljubav prema.
– Šargije se razlikuju po boji tona koja zavisi od vrste drveta od kojeg se pravi kutla, bila to trešnja, orah, vrba, javora…teško je odrediti koji je najbolji i zavisi od prilike o kojoj se svira, kaže ovaj ljubitelj šargije.
Derventa Cafe/K3