Na Dugoj Njivi kod Modriče obilježava se 25 godina od “Proboja koridora”, vojne akcije kojom je prekinuta 42 dana duga kopneno-vazdušna blokada zapadnog dijela Republike Srpske i Republike Srpske Krajine.
Direktan povod za akciju bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.
Odluka o proboju Koridora donesena je 18. juna 1992. godine da bi se odblokirao zapadni dio Republike Srpske, gdje je u okruženju bilo oko milion i po stanovnika. Akcija je počela nakon što su pripadnici HVO zauzele Modriču i presjekle jedini kopneni put između zapadnog dijela Srpske i tadašnje Srpske autonomne oblasti Krajine sa istočnim dijelom Srpske i Srbijom.
U operaciji proboja koridora poginula su 273 pripadnika Vojske Republike Srpske, 70 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske i 70 boraca Vojske Republike Srpske Krajine, dok ih je 1.129 ranjeno.
Ukratko o toku “Operacije Koridor”
Sredinom juna 1992. godine, general Momir Talić, komandant 1.krajiškog korpusa VRS, je izdao potpukovniku Novici Simiću, tadašnjem načelniku Štaba Prve oklopne brigade i komandantu Taktičke grupe jedan, naređenje da probije koridor ka Srbiji preko Trebave do 28. juna (Vidovdana).
Pored Talića, kao glavnog kreatora operacije „Koridor“, akciju su planirali načelnik Štaba Prvog krajiškog korpusa general Boško Kelečević, komandant specijalne jedinice MUP-a RSK general Borivoje Đukić, general Slavko Lisica i tadašnji načelnik Štaba Prve oklopne brigade general Novica Simić.
Operacija „Koridor“ započela je 14. juna 1992. godine, kada su pripadnici 16. krajiške motorizovane brigade VRS pod komandom potpukovnika Milana Čeleketića, uz podršku tenkovske čete iz Doboja, krenuli u napad na južnom dijelu derventskog ratišta.
Borbe su intenzivirane 24. juna, da bi u osvit zore 26. juna 1992. godine vojnici Prvog krajiškog i Istočnobosanskog korpusa VRS, susreli su se u rejonu sela Kornica i Čardak, na razmeđi Modriče i Šamca spojivši zapadni i istočni deo Republike Srpske. Nastavkom borbi u julu srpske snage oslobađaju Derventu (4. juli 1992), Modriču i Odžak, a konačni slom odbrane snaga HV, HVO i Armije RBiH u Posavini usledio je 6. oktobra 1992. godine srpskim oslobađanjem Broda.
RTRS