Izložba „Čovjek na istoku“ je moje fotografsko viđenje zemalja Dalekog istoka, gdje sam krenuo u pronalaženje i traženje nečeg drugačijeg i nepoznatog, rekao je autor Hadis Medenčević, otvarajući večerašnju izložbu u Narodnoj biblioteci.
Zanimljivo je da je “hodajući” od Rusije i Kirgistana, preko Kine, Malezije, Hong Konga i obje Koreje, pa do Nepala i Japana, spoznao da su svi ljudi, u esencijalnom i ljudskom smislu, vrlo slični i gotovo isti, ističe.
– To je možda jedna od mojih najvećih životnih spoznaja. Fotografije su nastajale tokom 3-4 godine i povezane su sa mojom željom za putovanjima i planinarenjem koje je takođe moja velika strast. Tako su i fotografije iz Nepala nastale kada smo bili na ekspediciji na Himalajima, fotografije iz Japana su nastale kada sam osvajao tri najviša vrha te zemlje, uključujući i Fudži. Čovjek kada odlazi na takva putovanja uključi sve „receptore“ i tada nastaje bezbroj fotografija, koje je poslije prava umjetnost izabrati, priča Medenčević, dodajući da je izložbu posvetio profesoru Miroslavu Suhaj koji je imao značajan uticaj na njegov rad.
Obaveze privrednika, a strast avanturiste i fotografa nije uvijek lako pomiriti.
– I prijatelji me ponekad kroz šalu pitaju da li u pauzama između putovanja i nešto radim. Mislim da je danas vrijeme samo izgovor. Treba imati cilj, ljubav i želju, zaključuje Medečević.
Izložba „Čovjek na istoku“ je održana u okviru ovogodišnjeg Derventskog srca, a sam autor je dobitnik ovog priznanja.
Derventa Cafe