Vijesti Kultura i obrazovanje Kratke priče inspirisane realnim životom: Predstavljeno stvaralaštvo književnice Milanke Blagojević

Kratke priče inspirisane realnim životom: Predstavljeno stvaralaštvo književnice Milanke Blagojević

0

Nagrađivana spisateljica Milanka Blagojević večeras je u Narodnoj biblioteci “Branko Radičević” predstavila svoj dosadašnji književni rad.

Njena skraćena biografija kaže da je majka troje djece i autorka dvije knjige – “Mandarinski patke” i “Nervira vagus”. Zajedničko im je da se radi o kratkim pričama, možda i najzahtjevnijoj književnoj formi.

Govoreći o nazivu prve knjige autorka kaže da je u pitanju simbol na koji je naišla čitajući jedno japansko djelo iz 12. vijeka.

U toj knjizi su opisane mandarinske patke kao simbol ljubavi i bračne zajednice. Poslije sam istraživala o tim patkama i otkrila da su zaista interesantne životinje – žive u monogamiji do kraja života, uživo ih je jako teško vidjeti usamljene, uvijek su u društvu svog partnera, a o mladima brinu zajedno. Zbog toga sam odlučila da prvoj priči, kao i cijeloj knjizi dam taj naslov, jer je u pitanju zaista lijep simbol. Prvih pet priča u knjizi je u formi pisama, koje piše stariji čovjek koji je već u penziji. On piše svom prijatelju iz djetinjstva zato što se nada da je ostao iskren i da mu se može ispovijedati po stare dane, iako se nisu vidjeli nekih 40 godina. Baš zato što je junak starija osoba, odlučila sam se za formu pisama. Pisma su davno zaboravljena, ali mislim da i dalje mnogi imaju potrebu da sjednu i napišu nešto, kaže Blagojevićeva.

Zbirka “Nervus vagus i druge priče” nastajala je u periodu od objavljivanja prve zbirke “Mandarinske patke”, usput, između svakodnevnih obaveza, inspirisana svakodnevicom, realnim životom, ali prožeta je fikcijom i umjetničkom imaginacijom. Za razliku od prve, ova zbirka obiluje slobodnijim i oštrijim izrazom, ali stil je ostao isti, opisuje Blagojevića, inače direktor šamackog Centra za kulturu.

Podijeljena na cjeline “Pretis lonac”, “Nervus vagus” i “Pisma”, koje na svoj način progovaraju o svakodnevici. Urednica knjige Tanja Stupar Trifunović i ja trudile smo se da u zbirci zadržimo one priče koje su stilski povezane, tako da zbirka bude konceptualno organizovana. Nit koja povezuje cjeline, naratore i situacije u kojima se nalaze je realnost i život koji neminovno nameće teme dominantne u pričama. Likovi iz mojih priča se boje smrti, starosti, pate zbog ljubavi, guši ih rutina i svakodnevica, suočeni su sa nemaštinom, ratnim traumama i slično, ističe.

Stidljivo priznaje da je u povoju i jedan roman.

Za svoju prvu zbirku priča “Mandarinske patke” Blagojevićeva jedobila nagradu “Čučkovo djelo”

Derventa Cafe

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here