Vijesti Kultura i obrazovanje Muzika, slike i knjiga: Na trećoj večeri Ljetne art scene predstavljen dio...

Muzika, slike i knjiga: Na trećoj večeri Ljetne art scene predstavljen dio stvaralaštva Tanje Trifunović Stupar

0

Treće veče ovogodišenjeg izdanja Ljetne art scene svoj dosadašnji rad, uz „pomoć“ moderatorke Milijane Bojić, predstavila je nagrađivana književnica Tanja Trifunović Stupar kroz posljednje romane „More je bilo mirno“ i „Otkako sam kupila labuda“, te neizostavno poetsko stvaralaštvo.

Mladi autori najbolje znaju da je “gradnja” književne karijere jedan neizvijestan put, koji sam i sama prošla, posebno kada znamo da je sami početak mog stvaralaštva bio vezan za poeziju, koja je pomalo skrajnuta u književnim vodama, istakla je Trifunović Stupar.

I moj prvi roman imao je veze sa poezijom, ali se desilo ono što nisam očekivala, a to je da „Satovi u majčinoj sobi“ budu u užem izboru za NIN-ovu nagradu, a kasnije i da mi taj roman donese Evropsku nagradu za književnost. Sve to dovelo je do otvaranja novih vrata, prevoda djela na druge jezike, kontakte sa izdavačima i to sve za mene je bilo iznenađenje. Pomalo mi je bilo nepravedno jer je sva moja ranija poezija bila u sjeni romana, kaže kroz šalu ova književnica.

Tako je korak po korak, pored šest knjiga poezije, objavljen i drugi roman „Otkako sam kupila labuda“ i grafička novela „More je bilo mirno“. Ona u svojim dijelima svijet nerijetko gleda iz ženske perspektive, a dotiče se i LGBT populacije i sličnih društvenih pojava.

Iako takve teme neki smatraju kontroverznim, mislim da to u svjetskoj, pa čak i našoj književnosti, to nisu toliko nove teme, koliko ih mi doživljavamo. Možda je čak o odnosima dvije žene i dva muškarca više pisano nego što se govorilo. Generalno kod nas je tema intimnog i emocija pod nekom vrstom tabua i stereotipnosti, što je nedopustivo, jer su ljudski odnosi nepredvidivi. U mojim romanima se takođe kroz mikro-odnose oslikava i cijelo društvo, istorijski i socijalni i drugi procesi, kaže Trifunović Stupar.

Pored istaknute književnice, svoje muzičke talente predstavili su učenici OMŠ „Nikola Tesla“ Marija Nović i Nemanja Nikolić, dok veče upotpunila mini–izložba slika Zdenka Bećarevića.

Inače, pod pokroviteljstvom Narodne biblioteke “Branko Radičević” ovu manifestaciju organizuju književnica Aleksandra Marilović, profesorica Milijana Žunić, te pijanistkinja Dragana Latinović. Pored promovisanja lokalnih vrijednosti, u naš grad dolaze i afirmisani umjetnici iz drugih gradova.

Njihov cilj je skupiti neohodna sredstva za kupovinu polukoncertnog klavira za šta je neophodno prikupiti oko 20.000 maraka, što će biti lakše uz novopristiglu finansijsku podršku kabineta gradonačelnika.

Naredne sedmice očekuju nas radionice sa studentom Vukom Pijetlovićem na kojim ćemo imati priliku da se upoznamo sa osnovama filma, razmjenjivaće se ideje za jednominutne filmove koji će se kasnije snimiti i prikazivati na narednoj Art sceni. Radionice su namjenjene za uzrast do 17 godina.

Derventa Cafe

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here