Vijesti Društvo Pogledajte šta je predviđeno Prostornim planom opštine Derventa do 2033. godine

Pogledajte šta je predviđeno Prostornim planom opštine Derventa do 2033. godine

0

Na nedavno održanoj dvadesetoj sjednici Skupštine opštine Derventa usvojen je Prostorni plan opštine Derventa za period do 2033. godine.

Tako je, nakon provedene procedure, a u skladu sa Prostornim planom Republike Srpske, „Institut za građevinarstvo IG“ iz Banjaluke izradio važan lokalni strateški dokument kojim su definisane smjernice razvoja u demografskoj, privrednoj, prostornoj i drugim oblastima.

Ovim dokumentom obuhvaćeno je područje grada i mjesnih zajednica ukupne površine od oko 516 kvadratnih kilometara.

Prostor i stanovništvo

U saobraćajno-geografskom pogledu ocijenjeno je da opština Derventa ima povoljan položaj, te da je smještena na raskrsnici putnih pravaca koji vode ka Brodu, Šamcu, Doboju i Banja Luci.

Osnovnim problemom u ovoj oblasti ocijenjen je pad broja stanovnika, odnosno negativan migracioni saldo i prirodni priraštaj, kao i starosna struktura. Za rješavanje ovog problema Prostornim planom je planirano zadržavanje postojećeg stanovništva kroz otvaranje novih radnih mjesta i podizanje kvaliteta življenja u seoskim naseljima, te uvođenje podsticajnih mjera za rađanje i ostanak stanovništva u mjestu stanovanja kroz zapošljavanje, finansijske podsticaje i poboljšanje uslova u oblasti zdravstva i socijalne zaštite.

Derventa je 2013. godine imala 25.922 stanovnika, od čega 11.076 u gradskom i 14.846 u seoskom području, dok je prosječna gustina naseljenosti 50 stanovnika na kvadratni kilometar. Na području opštine postoji 13.748 stanova i 9.345 domaćinstava.

Plan preporučuje policentrični razvoj opštine, a pored centra Dervente, ističu se centri zajednica sela Osinja i Kalenderovci, te lokalni centri Bosanski Lužani i Velika Sočanica.

Privreda i infrastruktura

Iako opština Derventa spada u red razvijenih lokalnih zajednica, postoje velike mogućnosti za razvoj, posebno realizacijom projekata Prostornog plana RS poput auto-puta Banja Luka – Doboj, izgradnje koridora 5C i izgradnje jednokolosječne pruge Brod-Modriča, te predlozima za proširenje postojeće industrijske zone i formiranje poslovne zone „Osinja“ u južnom dijelu opštine u zoni planirane petlje „Ninkovići“, na trasi autoputa Banja Luka – Doboj.

Petlja „Ninkovići“ predviđena je ovim dokumentom kao kapitalni saobraćajni projekat, a planom je predviđena i izgradnja nove toplane i sistema daljinskog grijanja na čvrsto gorivo, ili, kao alternativno rješenje, izgradnja mini toplana, odnosno rejonskih kotlovnica u krugu većih objekata (stambenih i poslovnih) koje će kao energent koristiti obnovljive izvore energije. Kao energent za proizvodnju toplotne energije i rad toplane predviđen je prirodni gas, koji se može dovesti iz sjevernog gasovoda (trasa Bijeljina-Brčko-Derventa-Banja Luka-Prijedor-Novi Grad) kroz Republiku Srpsku čija je izgradnja predviđena Prostornim planom Republike Srpske do 2025. godine.
Planom je predviđeno obnavljanje i nastavak gradnje vodovodne mreže prema ruralnim dijelovima opštine.

Prirodni resursi

Na teritoriji opštine Derventa pojavljuju se mineralne sirovine i to pretežno tehničko-građevinskog kamena krečnjaka i tufa, te podzemne vode. Planom se preporučuje da se kroz niže planske dokumente teži rješenjima kojima će se zadržati vrijedno poljoprivredno i šumsko zemljište i maksimalno štititi kao vrijedan i neobnovljiv resurs.

Pored privrednih šuma, predviđeno je stavljanje pod zaštitu u kategoriji Parka šume prostora Motajice i Babinog brda.

U cilju razvoja turizma potrebno je unapređenje turističke infrastrukture, stvaranje uslova za postavljanje rekreaciono pješačko-biciklističke staze (relacija Derventa – Babino Brdo – Donja Bišnja), uređenje izletišta „Patkovača“ i ,,Prljača, unašrijeđenje sportsko – ribolovne staze na Savi u Trstencima, te zaštititi i turistički vrednovati vodeni cvijet kao prirodni endemski fenomen na Ukrini, završiti izgradnju „Kulturno istorijskog kompleksa Detlak“, i turistički ga afirmisati, kao i drugo prirodno i kulturno-istorijsko nasleđe.

Na teritoriji opštine evidentirana su i tri potencijalna područja Ekološke mreže Republike Srpske i to Motajica (131,07 km2), Sijekovac-Donja Ukrina (33,68 km2) i rijeka Sava (57,08 km2).

Detaljnije u prezentaciji Prostornog plana:

Download (PPTX, Unknown)

Derventa Cafe

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here