Vijesti Društvo Smetnje u razvoju nisu prepreka uključivanju u obrazovni proces – FOTO

Smetnje u razvoju nisu prepreka uključivanju u obrazovni proces – FOTO

0

U vrtiću “Trol” danas je, povodom Svjetskog dana svjesnosti o autizmu, upriličen rekreativno-zabavni program u kojem su djeca sa smetnjama u razvoju i djeca tipičnog razvoja poslala zajedničku poruku da svi mališani mogu ravnopravno učestvovati u svim aktivnostima vrtića.

Danas smo podržali djecu sa smetnjama u razvoju i pokazali da želimo da ih uključimo u sve nivoe obrazovanja kako bi postigli svoje maksimume, rekla je direktorica vrtića Gordana Simić.

Vrtić “Trol” je ustanova koja teži da bude inkluzivna i trenutno kod nas boravi trinaestoro djece sa različitim smetnjama, koja imaju svoje asistente, čime pokušavamo da pružimo podršku njima i njihovim roditeljima, istakla je Simićeva, dodajući da je program organizovan sa ostalim obrazovnim i drugim ustanovama čime je poslana poruka iz čitavog grada.

Defektološko-pedagoška služba vrtića “Trol” zbrinjava djecu sa smetnjama koja su smještena u vrtiću, ali i djecu koja se obrate sa preporukom psihologa, defektologa i psihijatara da im je potrebno uključivanje u aktivnosti vrtića zbog bolje socijalizacije.

Ove usluge su besplatne i nastojimo pomoći svoj djeci, ali su naši kapaciteti ograničeni i nadam se da ćemo sa proširenjem prostorija vrtića dobiti mogućnost za formiranje resursne sobe, koju ćemo opremiti potrebnim sredstvima, ali i jačanjem u defektološke službe kadrovskom smislu, istakla je Simićeva.

Tijana Bojanić

 

Autizam je stanje, a ne bolest, što znači da traje čitav život osobe, a prije svega utiče na način komunikacije i interakcije sa drugim osobama, a najranije se ispoljava izostankom kontakta očima sa roditeljima, neadekvatnom upotrebom predmeta, izostankom prvih riječi, te ponavljanjem stereotipnih radnji, kaže defektolog Tijana Bojanić.

Ipak, govorimo o širokom spektru simptoma, od onih minimalnih, do onih koji znatno otežavaju komunikaciju, a jedan od ciljeva današnjeg skupa je razbijanje stereotipa i pogrešnih uvjerenja. Zovemo ih autistični spektar, a to znači da iako sva djeca dijele neke karakteristike, opet je svako od njih na svoj način različit i sa drugačijim doživljajem svijeta, kaže Bojanićeva.

Uprkos tome, moguće je dosta uraditi na ublaživanju simptoma, ali je ključ u rukama roditelja.

Autizam zahtijeva strogo individualan i stručan pristup, što je potrebno naglasiti jer se danas često pogrešno barata ovim pojmom. Roditeljima apelujem da se jave doktorima čim primijete prve simptome, jer je rana intervencija i upućivanje logopedima, psiholozima i stručnjacima od izuzetnog značaja za dalji razvoj. Na nama je da im pružimo što više podrške, razumijevanja i radimo na uklanjanju predrasuda, ističe mladi defektolog.

U ovoj ustanovi trenutno je smješteno 221 dijete, a uskoro se očekuje proširenje kapaciteta za još 120 mališana.

Derventa Cafe

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here