Vijesti Društvo Udruženje “Bios PLUS” Derventa: Dvije decenije rada na integraciji osoba sa invaliditetom

Udruženje “Bios PLUS” Derventa: Dvije decenije rada na integraciji osoba sa invaliditetom

0

Udruženje građana „Bios PLUS“ nastoji da kroz saradnju sa stručnim institucijama i vlastima rješava dio potreba osoba sa invaliditetom, te da ovu grupaciju potpuno integriše, zajedno sa ostalim socio-ekonomskim grupama, u širu društvenu zajednicu. A da bi to i uspjeli, okupljamo osobe sa invaliditetom i ulažemo u njihove kapacitete, kaže predstavnik organizacije Drago Tadić.

Počeci ostvarivanja pomenutih ciljeva sežu do davne 1997. godine kada su, kao područna kancelarija u sastavu Udruženja paraplegičara regije Doboj, proveli projekat „Trening za administrativne zadatke“ u kome su 24 mlade nezaposlene žene prošle tromjesečnu obuku i stekle informatičke i daktilografske vještine. Period je to jačanja svijesti o potrebi većeg angažmana građana u zaštiti vlastitih interesa, tako da je na njihovu inicijativu nastao „Forum NVO Derventa“, krovna organizacija sa 15 udruženja-članica, za čije potrebe je uređen prostor i nabavljena oprema.

Galerija rukotvorina “BiosPLUS”

Tada smo počeli okupljati sve građane, bez obzira na uzrok nastanka tjelesnog oštećenja ili gubitka radne sposobnosti, želeći ih motivisati da se uključe i prihvate svoj status u društvu, da bi se zajednički zalagali za promjene i definisali svoje potrebe. Na osnovu toga, nadležnim institucijama smo predlagali mjere za poboljšanje položaja građana sa invaliditetom, kaže Tadić, dodajući da su paralelno sarađivali na donošenju pravnih propisa kako bi eliminisali diskriminaciju i omogućili funkcionalno uključivanje ove grupe građana u zajednicu.

Osnivnjem posebnih udruženja za različite vrste invalidnosti došlo je razdvajanja ionako ograničenih resursa, što je prouzrokovalo i potrebu za određenim organizacionim promjenama. Tako je septembra 2009. godine nastalo udruženje „Bios PLUS“ (Život više), koje, pored lica sa invaliditetom, uključuje i lica bez invaliditeta, čime je omogućeno i uključivanje volontera, a samim tim i jačanje ljudskih resursa. Zahvaljujući tome olakšana je realizacija svih faza projekata, koji su opet, uz entuzijazam članova, ključni za održivost udruženja.

Od kada je omogućeno inkluzivno školovanje, pet članica je završilo srednju školu, a jedna višu, te su dvije pronašle i stalno zaposlenje. Iskoristili smo pravni status i realizovali dvije kampanje prikupljanja novčanih sredstava koja su iskorištena za liječenje jednog djeteta i nabavljanje ortopedske proteze, čime smo pokazali da nije bitan status člana, već prioritetna potreba građana, ističe Tadić.

Pored finansiranja kroz projekte, udruženje je od osnivanja korisnik opštinskih grantova, a dodjeljeni prostor u centru grada su rekonstruisali i koriste ga za predstavljanje ručnih radova svojih članova, čijom prodajom obezbjeđuju jedan dio potrebnih prihoda, kao i sufinansiranje partnerskih projekata.

Galerija rukotvorina “BiosPLUS”

Zajedno sa partnerima, poput UNDP-a, Delegacije EU i UNESKO-a BiH, realizovano je nekoliko projekata sa ciljem povezivanja udruženja u oblasti kulture i razmjene volontera, potom informatičkog opismenjavanja, obuke za grafički dizajn i školu digitalne fotografije, čime se stvaraju uslovi za samozapošljavanje i zapošljavanje lica sa invaliditetom.

Trenutno realizuju projekat „Obrazovanjem do zaposlenja“, usmjeren na poboljšanje položaja teško zapošljivih lica. Radi se o drugom dvogodišnjem ciklusu kojeg ovo udruženje provodi u saradnji sa partnerom „Europlus“ iz Doboja, a trećem koji je finansiran iz Evropskih predpristupnih fondova (IPA).

Inicirali smo i izradili lokalni Akcioni plan u oblasti invalidnsti za period od 2010. do 2014. godine, a zajedno sa sedam partnerskih udruženja pokrenuli smo novu inicijativu prema lokalnim vlastima za izradu novog plana, što bi trebalo biti realizovano u okviru Strategije razvoja opštine. Zalažemo se za uključivanje edukovanih lica sa invaliditetom, s obzirom da oni nose teret invalidnosti i znaju adekvatne odgovore na potrebe ove grupe ljudi, kao i za kvalitetniji i organizovaniji pristup evropskim fondovima u saradnji sa lokalnom samoupravom, zaključuje Tadić.

Primjer drugima
Na neki način, izradili smo prvu kosu rampu na zgradi opštine i dali dobar primjer drugima, smatra Tadić.

Tada je i inspekcija dobila na autoritetu, pojačane su kontrole i primjeti se da je dosta toga uradjeno na provođenju Pravilnika o građenju, koji propisuje i finansijske sankcije. U tome prednjače javne ustanove i privatni uslužni sektor, jer su shvatili da i njima pristupačnost ide u prilog, naglašava predstavnik “Bios PLUS-a”.

“Obrazovanjem do zaposlenja“
U okviru projekta „Obrazovanjem do zaposlenja“ potpisan je sporazum između 13 lokalnih medija, udruženja i ustanova sa ciljem što kvalitetnijeg predstavljanja aktivizma lica sa invaliditetom.

U narednom periodu biće završen i dokumentarni film „Invalidnost i kreativnost“ čija je projekcija planirana u ove godine u Centru za kulturu, kaže Tadić.

Derventa Cafe

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here