Vijesti Društvo Članovi SUBNOR-a posjetili dvije značajne znamenitosti iz perioda bivše Jugoslavije – FOTO

Članovi SUBNOR-a posjetili dvije značajne znamenitosti iz perioda bivše Jugoslavije – FOTO

0

Četrdesetak članova lokalnog SUBNOR-a proteklog vikenda je organizovalno „mini turneju“ po centralnom dijelu BiH u okviru koje su posjetili dva značajna mjesta iz perioda bivše Jugoslavije – Titov bunker u Konjicu i jablanički Muzej „Bitka za ranjenike na Neretvi“.

I jedna i druga lokacija imaju veliki značaj i svako ih treba pogledati, istakao je predsjednik udruženja Borislav Preradović.

Prvo smo posjetili zaista interesantnu lokaciju u Konjicu, iako smo ostali iznenađeni jer se, na neki način, vrijeme Jugoslavije kada je bunker i nastao, polako stavlja u drugi plan. U svakom slučaju radi se o atraktivnom prostor bod zemljom kojeg sigurno nije bilo baš lako izgraditi, sve sa mašinama za proizvodnju električne energije, tako da se praktično moglo živjeti. Potom smo posjetili Muzej u Jablanici koji na otvorenom sakuplja eksponate proboja sa ranjenicima, rekao je Preradović.

Muzej u Jablanici je dio memorijalnog kompleksa posvećenog Bitci na Neretvi, izuzetno važnom momentu tog perioda kada je osujećen zajednički napad Sila osovine koji se na ovom prostoru dešavao februara i marta 1943.

Istorijski ne tako značajno, ali zasigurno impozantno zdanje u Konjicu je građeno je u potpunoj tajnosti u periodu od 1953. do 1979. godine, a kada je napravljen, nosio je naziv „Istanbul“. Posebno je zanimljivo da je u njega u slučaju bilo kakve opasnosti moglo da stane 350 najviših političkih i vojnih zvaničnika bivše Jugoslavije.

Javnost je tek 2000. godine saznala za postojanje ogromnog atomskog skloništa, jednog od najvećih ove vrste u Evropi. Za izgradnju ove tajne bilo je potrebno čak 4,6 milijardi američkih dolara kako bi se stvorio ovaj mali podzemni grad, koji je ujedno i treći najskuplji projekat u istoriji bivše države, nakon podzemne luke Lora u Splitu (5,6 milijardi dolara) i podzemnog aerodroma Željava u Bihaću koji je nažalost uništen (8,6 milijardi dolara).

Derventa Cafe