Vijesti Kultura i obrazovanje O bunama u Posavini i derventskom kraju

O bunama u Posavini i derventskom kraju

10

Od 1834. godine, kada je izbila „Pop Jovičina buna“, poznati ustanak derventskoga kraja, Srbi se u Posavini neće umiriti. Pobune su dizane zbog zuluma i tiranije. O selima oko Dervente se malo zna da su učestvovala u ovim ustancima. Savo Nović iz Cerana je zbog učešća u ustanku dobio kraljevu potporu i pomoć.

Početak 19. vijeka je obilježen značajnim pobunama protiv Otomanskog carstva. Tad će mnoge balkanske zemlje izvojevati svoju samostalnost, među kojima je i Srbija, podizanjem Prvog Srpskog ustanka. To su bila vremena kad se u Bosni po tom pitanju nije ništa značajno događalo i pored toga što su mnogi tadašnji Srbi podržavali i imali vezu sa ustanicima u Srbiji. Isto tako, i sultan se oslanjao na svoje pouzdane derviše i vojskovođe širom Bosne i slao ih da guše ustanike u Srbiji.

Bune i ustanci u Srbiji su ipak podstakle srpski pravoslavni živalj, kao i katolike, na pobune protiv Turaka u Bosni. Ove bune su bile u početku stihijski organizovane. Na čelu buna su se uglavnom nalazili sveštenici, koji su bili socijalno izjednačeni skoro sa siromašnim seljacima.

Prva buna na području Dervente desila se 1834. godine, a predvodio ju je pop Jovica Ilić, i odvijala se istovremeno sa bunom hajduka Vasilija Pavičića na Trebavi i bunom na Svinjaru (mjesto Krnjin, koje se u to vrijeme nazivao Svinjarom zbog obilja bukova i hrastova žira i svinja koje su se tu hranile). Vjeruje se da je u ovim pobunama učestvovao i kralj Petar I Karađorđević Mrkonja.

Nemuslimani, prisiljeni na plaćanje harača, kad nisu mogli da izmire svoje obaveze, sve su prodavali da bi udovoljili sve većim zahtjevima spahija i čitluk – sahabija. Da bi se oduprli takvim zahtjevima digli su se seljaci derventskog kraja, pravoslavci i katolici, zajedno na ustanak.

Savremenik Ignjat Brlić, koji je redovno pisao Vuku Stefanoviću Karadžiću o prilikama u Bosni, napisao je povodom te bune da je “u borbama pobijeno što hristijanah, što katolikah, okolo 700 glava”.

U knjizi „Buna Srba hrišćana u Bosni 1834. godine” u izdanju Čupićeve zadužbine od 1931. godine, između ostalog je napisano:

Posle u krvi ugušenog ustanka stanje hrišćana u Bosni bilo je za neko vreme teže nego prije samog ustanka. Sad su tek hrišćani imali da izdrže najveća zverstva, muke i nasilja od strane bosanskih muslimana…. Upravnici pojedinih pokrajina, a naročito u derventskoj, zaveli su takva strašna mučenja radi čega su se majke, zajedno sa svojim sinovima, bacale u reku i išle same u susret smrti“.

Dalje se pominje u istoj knjizi da je Osman–beg iz Dervente postupao divljački prema Srbima. Na drveću Vučijaka visilo je 20 odsječenih srpskih glava, vezane jedna za drugu perčinom.

„Srpske novine“ su 7. jula 1934. godine navele da je u buni izginulo 1.000 Srba, dok je po arhivskoj građi obrađenoj u knjizi A. Ivića ”Ustanak popa Jovice” u derventskoj nahiji poslije bune poginulo oko 600 Srba.

Kako se pretpostavlja pop Jovičina buna je u krvi ugušena zbog nepripremljenosti i zbog, kako se tvrdi, izdaje, jer je pop Jovica neke stvari ispričao pred popadijom Trivunom, a ova prenijela komšinici, koja je dojavila Turcima.

Pop Jovica je, zapravo, planirao da započne bunu kada stigne naoružanje i kad se narod dobro spremi. Ali kada je saznao da su Turci doznali za pripremu bune i da će njega i sve okolne sveštenike, kao i viđenije ljude iz naroda pobiti radi odmazde, on je odlučio da odmah započne bunu.

O ovoj buni pisao je i mr geografije Željko Asentić (opštirnije OVDJE).

Ipak bune i ustanci su imali odjeka i nisu jenjavali pa Turcima nije bilo više mira u Posavini.

Buna u Posavini će ponovo izbiti pod vođstvom prote Steve Avramaovića 1857. i 1858. godine, koja se još naziva i Protina ili Oraška buna. U isto vrijeme je podignuta i buna na Trebavi. Ove bune su podignute zbog nečovječnih postupaka zakupaca desetine i trećine prema seljacima i zbog sve učestalih zuluma koje narod nije mogao da podnosi. Buna je imala širi karakter i zahvatila je veliko područje, pa i derventski kraj.

Hroničar događa u Bosni – „Srpski dnevnik“, u izdanju od 2. maja 1857. godine, o buni u Posavini kaže da su u tom pokretu seljaci tražili da „budu oslobođeni davanja trećine i desetine, da plaćaju samo harač caru i da služe vojsku”.

O učešću Dervenćana u Orašakoj buni u Crnim Potocima i Orašju govore bilješke koje se nalaze u Arhivu Republike Srpske Banjaluka, Fond: Veliki župan Vrbaske Banovine, Arhivska jedinica 90, broj 12888/ 26, gdje je zabilježeno, između ostalog, da se ustanku odazvalo i hrabrijih Srba tešanjskog i derventskog sreza. (objavljeno u časopisu „Značenja“, br. 22, 23, 24 –Narodna biblioteka, Doboj 1995.)

Savo Nović, sin Laze iz Cerana je 28.9.1925. godine zatražio od sreskog poglavara iz Tešnja da mu se dodijeli pomoć: „Pošto sam za turske uprave bio u četi Njegova Veličanstva Kralja Petra I Karađorđevića, kao borac,…na osnovu toga sam prije dvije godine lično išao u Beograd kod kralja Aleksandra. Molio sam ga za pomoć koju mi je zagarantovano i obećao,…ubog toga ponizno molim da se meni ova potpora čim prije dodijeli…’

Izjavu Save Novića kao tačnu, po nalogu sreskog poglavara iz Tešnja, potpisali su odbornici Jovo Ilić i Mile Babić iz Cerana, te Trivun Popović i Stevan Gojić.

Prilikom provjere Savo Nović je u zapisniku izjavio da su kao ustanici sa njim, iz tešanjskog i derventskog sreza bili Srbi (čijih je više od 60 imena naveo) iz sela: Stanovi, Cerani, Rastuša, Jelanjska, Raškovci, Brestovo, Pojezna, Drijen, Osinja, Detlak, Cvrtkovci, Kaloševići, Lupljanica, Sočanica, Derventa, Prnjavor, Kobaši, Miškovci, Smrtići, Palačkovci, Štrpci, Vijačani, Korovi i iz Banjaluke pop Cvjetoje Devetina.

Ova molba je proslijeđena Ministarstvu socijalne pomoći u Beogradu, na koju je u Pojeznu (tadašnja opština) stigao odgovor 30.6.1926. godine.

Kakav je život pravoslavnog življa bio poslije bune može se samo zamisliti. Oni su protjerani sa svojih ognjišta morali krčiti šume, nasipati nova kućišta na močavarnom zemljištu i graditi nove kućice i udžerice, dok su u njihove kuće useljavani muslimani koji su dovođeni iz okoline Šabca.

Godine 1859. je zaključen Seferski mir i donesena naredba po kojoj su prema raji trebale da se smanje obaveze. Umjesto toga obaveze su se povećavale, pa će to dovesti do treće bune, od 1875. do 1878. godine, koja je zahvatila čitavu Posavinu, pa i derventsko područje. U ovoj buni kao učesnik i organizator ustanka bio je Vasa Pelagić. Veliki uticaj na bunu u Posavini imala je buna u Bosanskoj krajini, pod vođstvom Petra Petrovića Pecije, koja je takođe imala socijalne motive.

Profesor Pero Đukić

Bune i ustanci ugnjetanih seljaka na području Dervente neće prestajati ni za vrijeme Austro-Ugraske koja je aneksirala Bosnu i Hercegovinu 1878. godine.

– Bosanski seljak, a naročito kmet, od tada je podnosio razne tegobe. Osim desetine i trećine, seljaka su opterećivali i mnogi drugi porezi, kao što je ovčarina, kozarina, krmarija, kućarina i drugo, kazuje profsor istorije Pero Đukić, koji ističe da je zbog toga jula 1910. godine u derventskom kraju iznenada izbio pokret među seljacima kmetovima, koji se snažno širio u sela susjednih srezova, da bi zahvatio cijelu Posavinu i Bosansku Krajinu.

On navodi podatke da su se seljaci okupljali po zborovima i odlučno izjavljivali da više neće da plaćaju spahijama (feudalcima) trećinu i od ljetine hak.

Sveštenik Kosta Popović, vođa bune iz 1910. godine

Tajni skupovi vođa pobune i dogovori su održavani na skrovitim mjestima, najčešće u vodenicama u toku noći, a nakon dogovora i razrade planova išlo se u akciju. Zbog toga što je bilo zabranjena zvonjava crkvenih zvona, klepalima su pozivali narod, a kad se okupe, svi su zajedno išli od sela do sela i objašnjavali seljacima da se ne daje trećina i hak. Znalo se okupiti i po 500 do 1000 seljaka i tako ići kroz selo.

Dopisnik ”Srpske riječi” iz Dervente, opisujući pokret kaže:

„Seljaci, između 3 i 7 hiljada ljudi, odlazili su iz jednog sela u drugo, pozivali domaćine da im se pridruže, govoreći kako su došli da im kažu da ne daju agama trećine. Zatim bi ih pozvali da zajedno krenu, naglašavajući da treba da se ide mirno bez protivljenja vlastima i ne čineći nikome nikakve štete. Poslije toga bi lupanjem u drvena klepala sabirali ljude i kretali dalje. Ko se ne bi pridružio pokretu smatrao bi se izdajnikom“.

U pokretu seljaka vladalo je potpuno drugarstvo, osim jednog slučaja u Derventi, gdje je neki Aleksa Gvozdarević, subaša Ramizbega Begovića, nije htio da se pridruži pokretu, nego je čak pucao iz dvocijevke na seljake. (Izvor: Srpska Riječ, 213/1910.)

Profesor Đukić kaže da je ovaj period obilježen za pojedine Srbe veoma crnim slovima u istoriji. Naime, osiromašeni age i begovi, da bi došli do što većeg prihoda, vršili su sve veći pritisak na kmetove i one koji su „nekim propisima bili zabranjeni“. U to vrijeme pojavljuju se domaći zelenaši koji su kupovali zemlju od muslimana posjednika, tako se pojavio begovat kod imućnih Srba i Hrvata. O tom je pisala „Srpska riječ“ od 28.10.1910. godine, br. 225 pod naslovom „Jata crni gavranova“ napada zelenaše Milu Kostića iz Banjaluke i Jovu Kostića iz Dervente, zbog toga što kupuju kmetovska selišta i beglučka zemljišta da kasnije bijednom težaku uz dobar ćar preprodaju. Kao kuga morija to jato crnih gavranova kola uokolo. A kasnije vraćaju se kućama sa uspjelom trgovinom i već dobro proračunatim ćarom.

Jovo Kostić, trgovac iz Dervente, kupovao je sa zemljištem i kmetove i počeo ih guliti gore nego spahije, age i begovi, premda su oni se već bili pogodili sa agom da su slobodni seljaci. Kad su kmetovi zatražili da se i od njega otkupe, rekao je: „Ja ću vas goniti dok vas ne uništim, pa ću vas onda prodati ili vas sve sa selišta dignuti“. (ovu izjavu je potpisalo 15 starješina kmetovskih porodica u selu Miškovci.)

Zbog nesnosnog stanja seljaci su se na sve strane digli na pobunu. Komanada žandarmerije je gušila pokret pomoću žandarma i „letećih odreda“, poznatih po zlu kao „Strafuni“. Vlada je izvijestila da pokretom na širem prostoru rukovodi Petar Kočić, a agitatori su sveštenici Vasić iz Doboja, Kosta Popović iz Dervente, Jovica Jovanović iz Prnjavora i drugi.

Po pisanim izvorima tvrdi se da je na derventskom području u ovom pokretu i pobuni učestvovalo od 3 do 5 hiljada seljaka kmetova.

Naravno bune i pokreti će se ubrzo završiti i doće do već poznatih ratnih događanja i izbijanja Prvog svjetskog rata.

Savko Pećić Pesa

10 KOMENTARI

  1. Postovana redakcijo portala “Derventa Cafe”.
    Srdacno vas molim da dobro razmislite prije nego objavite radove nekih laika koji se upustaju u
    ambiciozne poduhvate i zele da pisu i izmisljaju istoriju.
    Istorijske radove mogu da pisuistoricari, i to samo ako navedu izvore podataka, tako da se njihovi navodi mogu provjeriti.
    Nebiste smjeli dozvoliti da neki Savko Pecic, bez odgovarajuce kvalifikacije, pise istorijski clanak koji se bazira na: nekom “Ignjatu Brkicu”, nekim privatnim zaduzbinama, nekim izjavama Save Novica, nekim pricama tipa “Vjeruje se da je u ovim pobunama učestvovao i kralj Petar I” itd. itd.
    To je prilicno neodgovorno i nije nimalo novinarski.
    Izmisljanje istorije nikada nije dobro iz prostog razloga sto moze da ima veoma negativne posljedice po one koji u to povjeruju.
    Hiljade pobijenih, stotine povjesanih i poklanih i slicno-to postoji samu u desetercu, ali ne i u istorijskim dokumentima.
    Savko Pecic smatra da se istorija moze tumaciti kao na seoskom prelu.
    On bi htio da bude od svega pomalo, a to je najcesce sveukupno nula.

  2. @Dido
    Dobro pročitaj tekst Save Pečića i vidjet ćeš da čovjek na više mjesta navodi izvore toga što piše odnosno izvore podataka i ingormacija (Pesa između ostalog navodi Srpski dnevnik, arhivu, bilješke, svjedočenja itd.)… Neznam dali si upućen ali sve to su legitimni izvori i pogotovo provjerljivi izvori. S toga je tvoj zaključak o autoru nekorektan jer on ne izmišlja istoriju nego je i ovom zapisu napravio sintezu iz više izvora. U suprotnom odnosno ako tvrdiš, da to što Pesa piše nije provjerljivo, ti nađi izvore podataka koji po tvome mišljenju stoje odnosno predstavljaju istorijsku istinu odnosno koji će potvrditi ili opovrgnuti ove zapise.

  3. Davno je bilo vrijeme da mi Srbi prestanemo da ucimo istoriju od guslara, i da pocnemo da vjerujemo istoricarima..
    Digo smo zivili, i jos uvjek u dobroj mjeri zivimo u guslarskim mitovima i nikako sa stanemo na zemlju i spoznamo istinu.. Predlazem svima koji nesto od istine zele da nauce da potraze priloge i radove Dubravke Stojanovic, profesorice istorije sa univerziteta u Beogradu, (Pescanik 28.06.2018 ili druge njene radove na internetu).
    Moramo konacno nauciti da: Kosovska bitka je bila poraz. Car Lazar nije bio nikakav car. Marko Kraljevic je bio turski oficir i poginuo je na Kavkazu boreci se pod turskom zastavom, Milos Obilic nije uopste postojao i izmisljena je licnost, Sultam Murat nije ubijen, nego je voma star umro prirodnom smrcu itf itd.
    Ovaj Savko ovdije blati citave porodice (stsre derventske porodice Kostic, Gvozdarevic i sl) i citira nekog Peru Djukica, a obojica su u Derventu dosli iz prilicno udaljenih mjesta i o ovimporodicama neznaju nista.
    E moj Savko, Kostici su bili begovi i imali su sultanov ferman kojim su proglaseni begovima i nisu bili jedina begoska pravoslavna familija u Derventi.
    A da je tadasnja turska vlast tako ubijala i vjesala i pljsckala kao sto ti i Djukic pisete, nebi ostalo ni jednog pravoslavca ni katolika ni u Bosni ni u Srbiji. Znas li ti koliko je 500 godina.
    Istina je da je ta vlast napravila prve puteve, prvi vodovod ( Dervencani jos pamte ostatke tog vodovoda-Templ), prvu kanalizaciju, prvu bolnicu (preko puta sadasnje crkve) itd. itd.
    Ali eto Kostica i Gvozdarevica vise u Derventi nrma pa istoriju tumace Pecic i Djukic.

    • Sve i nekako mogu da razumijem ja lično, ali ne mogu se složiti sa konstatacijama da su Turci donijeli nekakav progres.

      Otiđite u bilo koje slavonsko ili vojvođansko mjesto, pa pogledajte kako izgledaju u odnosu na naselja koja su duže bila pod turskom vladavinom.

      Pri tome, naravno, bespotrebno je veličati i Austrougare, znajući da su svoje infrastrukturne poduhvate dobro naplatili eksploatišući naša prirodna bogatstva.

      • Po posto ti nije jasno onda moram da konstatujem da si i ti istoriju ucio od guslara ili od nekog Djukica i slicnih. Kroz cijelu istoriju covjecanstva je dokazano da oni koji su napredniji u nekom istorijskom trenutku dominiraju i vladaju nad slabije razvijenim ili zaostalim.
        Osmanska imperija je bila najveca na svijetu i dominantna na pola Evrope, cijelom bliskom istoku, Africi, Kavkazu, skoro do Indije i Kine.
        To su mogli samo zato jer su bili organizaciono i tehnicki nadmocniji.
        Prema njihovim podacima, dolaskom na Balkan, zatekli su potpuno primitivne narode bez ikakve navike za higijenom, bez medicine, bez puteva, bez mostovs, bez ikakvog tehnoickog znanja i prakticnih navika.
        Sve to su Osmanskoj imperiji bile vazne stvari koje je u ove krajeve donijela.
        To je prava istins , a ne ono sto vam u skolama serviraju.

        • Е мој Бранко, ако си Бранко!!! Османско царство највеће?! Ти стварно ниси крштен човјек а Бога ми ни писмен. Гдје је Римско царство?! Гдје је царство Александра Македноског?! Очигледно теби и сличним теби нико није мјеродаван да говори о прошлости која вама није по вољи, па био то Савко Пећић или професор Ђукић. Турци су донијели џезву и млин за кафу и то је све. А Косовска битка!!! Па ко је рекао да су Срби физички побиједили 1389. године?! Још један доказ да си некрштен или недокрштен и не вриједи теби објашњавати у чему се састоји српска побједа! Турци су били врло „цивилизована” нација! Набијање на колчеве, одвођење дјеце, одрубљивање глава и дерање коже оним који су им се успротивили итд. Отиђи Бранко до Ниша, није далеко, ако си Србин, и посјети остатке Ћеле куле која је поприлично девастирана, али и даље свједочи о турској „милости и култури”. То је највеличанственији храм српски, сазидан од српских лобања; храм који свједочи и дан- данас да је било и да и сада има Срба који нису спремни продати вјеру за вечеру. То да Турци нису све побили не бих коментарисао него бих те питао: Откуд Ислам на овим просторима?

  4. @Branko
    Turci su na Balkanu ostavili iza sebe samo previše džamija i ne baš naprednu religiju…dakle religiju koja omotava žene, koja muškarcima dozvoljava više žena dok te iste žene ne smiju ni iz kuće izvirit, koje su u Saudijskoj Arabiji tek ovih dana prvi put sjedaju za volan….dakle u svemu tome ne vidim baš nešto naprednog…

  5. Problem nas Srba je u tome sto ucimo istotiju koju niko na svijetiu ne priznaje.
    Ako nam istorijska istina ne odgovara, mi izmislimo nasu vlastitu i to proglasimo iszinom.
    Tako su nas ucili i to traje vec toliko dugo da su nam laž i mit postali jako simpaticni.
    Prethodni komentari Milutin , Pere, Borisa i slicnih pokazuju koliko veliko je nase neznanje.
    Gdje su oni mogli nauciti da je rimska imperija bila veca od Osmanske, Gdje se moglo nsuciti da je postojala imprija Aleksandra Makedonskog????
    Kako je mogucd da postoji takvo neznanje??
    Pa moguce je ako se u skolama djeci servira kvaziistorija.
    Ne vrijedi sada trosizi truda i takvima objasnjavati da 500 godina vlasti zuraka nad nama Srbima je bilo moguce samo zato jer su oni bili u dvemu napredniji.
    Turci su u ove krajeve donijeli medicinu, pismenost, higijenu, mostogradnju, tehniku, organizaviju itd,itd.
    Samo Beograd je za njihova vremena dobio prve javne bolnice, prva javna kupatila, prvu javnu ulicnu rasvjetu, Kalemegdan, slobodu vjeroispovjesti itd, itd.
    To su fakti u koje mi Srbi ne zelimo da vjerujemo. Zasto???? Pa zato jer nam je jako potrebno da vjerujemo u mitove.
    U kosovsku pobjedu , u Obilica, u bracu Jugovice koji nikada nisu postojali, kratko u lazi.
    Taj fenomen je nepoznat u svijetu. Mnogo nas je kostao i kostace nas jos vise.

    • Донијели писменост, слободу вјероисповијести???!!! Ајде Мехмедалија ћао

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here