Vijesti Društvo Master rad geodete Miloša Tutnjevića među najboljim u Evropi

Master rad geodete Miloša Tutnjevića među najboljim u Evropi

1

Derventski geodeta Miloš Tutnjević je osvojo treće mjesto na “CLGE Young Surveyors Contest”, takmičenju koje od 2009. godine organizuje Evropski savjeta geodeta, a na kojem se, sa ciljem promocije ove branže, ocjenjuju diplomski i master, te doktorski radovi prijavljenih.

Kako je Dervenćanin krajem prošle godine završio master studije na Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci na temu “Izrada tematskih karata i 3D modela objekata primjenom bespilotnih letjelica i laserskog skeniranja iz vazduha” ispunio je neophodne uslove, a na nagovor mentora, i odlučio da se prijavi na tamičenje.

Ovim takmičenjem Savjet svake godine okuplja mlade geodete iz cijele Evrope na najvećem sajmu geodezije u svijetu “Integro”, na kome se najkvalitetnijim radovima, u smislu primjenjenosti i nauke, dodjeljuju priznanja i nagrade. Prijavu sam poslao na nagovor mentorice doc. dr Gordane Jakovljević koja je od samog početka bila upoznata sa kvalitetom teme kojom sam se bavio, kao i rezultatom koji je nastao, kaže Tutnjević, dodajući da nije ni bio svjestan da bi njeg master rad mogao biti toliko cijenjen i na međunarodnom nivou.

Ukupno su ocijenjivana 44 rada mladih geodeta iz cijele Evrope, a Milošev rad je bio među najbolja tri diplomiranih i master geodeta.

Moj master rad opisuje automatizovan metod koji korišćenjem 3D alata i objekata, dubinskog učenja ili umjetne inteligencije i programskih jezika, omogućava izdvajanje oblika objekta koji se prikazuju na katastarskom planu. Postignut je nešto bolji rezultat od dosadašnjeg automatskog izdvajanja koji je odavno u upotrebi, te uz budući rad i usavršavanje izložene metode, izvjesno je da bi bilo moguće postizanje zadovoljavajućeg kvaliteta, te usvajanje metode u širu praktičnu primjenu, opisuje Miloš svoj rad koji je nastajao od marta do decembra 2022. godine.

Nagrada mu je prije desetak dana uručena u Berlinu, a učestvovanje na takvom skupu iskoristio je za upoznavanje sa kolegama iz svijeta i širenje kontakata.

Osvojeno priznanje predstavlja motivaciju za dalji rad, učenje i usavršavanje, te promovisanje domaćeg kvaliteta školstva i obrazovnih ustanova, a nastojim pokazati da je za nastanak kvalitetnih radove i ideje je potrebno samo interesovanje i upornost, naglašava Tutnjević.

Od završetka osnovnih studija je zaposlen u porodničnoj geodetskoj kompaniji “NMT Geoplan” koju su osnovali prije dvije decenije otac Đorđo i majka Kosovka, a porodičnu tradiciju Miloš želi da proširi na čitavu BiH, ali i šire.

S obzirom da sam dio porodične kompanije koju želim razvijati, nastojim stvoriti povjerenje stranih investitora i omogućiti stvaranje prilike za ostvarenje preduzeća i na stranom tržištu, odnosno saradnju “na daljinu” sa evropskim kompanijama. Takođe, nastojim biti aktivno uključen u razvoj geodetske nauke kroz pisanje članaka i drugih naučnih radova, priča Miloš.

Ipak, Derventu ne zaboravlja, bez obzira na ambiciozne planove. Nedavno je u Novom Sadu, na Konferenciji ekstremnih klimatskih promjena, tokom svog izlaganja prikazao moderan način praćenja uticaja nivoa vode rijeke Ukrine na okolinu.

Derventa Cafe

1 komentar

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here